Koszt remontu mieszkania 37m2 – szacunkowy cennik

Kawalerki należą do mieszkań cieszących się największą popularnością na rynku wtórnym i pierwotnym. Małe lokale są tanie w utrzymaniu, zaspokajają potrzeby bytowe dwóch osób, a także świetnie nadają się do wynajmu. Również w czasie remontu koszty jego przeprowadzenia są stosunkowo niskie. Jak obliczyć koszt remontu mieszkania 37m2, czyli popularnej kawalerki? 

Od czego zależy koszt remontu mieszkania 37m2?

Mieszkanie co kilka lat wymaga przeprowadzenia remontu, który ma na celu odświeżenie wnętrza i usunięcie nagromadzonych usterek. Wiąże się to oczywiście ze sporymi wydatkami, jednak pozwala przez kolejne lata bezproblemowo użytkować mieszkanie. Przeszukując fora internetowe i rozmaite poradniki, szybko dojdziesz do wniosku, że koszt remontu mieszkania 37m2 może być mocno zróżnicowany. Najczęściej specjaliści wskazują na widełki pomiędzy 1500 a 4000 złotych za m2. Skąd takie rozbieżności?


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Wpływ na koszt remontu mieszkania 37m2 maja dwa najważniejsze czynnikie: robocizna i materiały. W przypadku kosztów opłacenia specjalistów, stawki wyznacza wolny rynek i konkurencja, dlatego widełki są stosunkowo wąskie. Tymczasem materiały wykorzystywane do wyposażenia mogą mieć bardzo zróżnicowane ceny, które zależą od standardu. Przykładowo, położenie płytek ceramicznych to koszt od 100 do 200 złotych za m2, tymczasem cena samych okładzin zaczyna się w okolicach 30 złotych, a kończy nawet powyżej 300 za m2. Warto dodać, że część specjalistów w koszt remontu wlicza także meble, elementy dekoracyjne i sprzęt AGD/RTV, co podnosi cenę. 

Koszt remontu mieszkania 37m2 – jak policzyć cenę materiałów?

Przy obliczaniu kosztu remontu mieszkania 37m2 największą część będą stanowiły materiały. Musisz uwzględnić wszystko co będzie użyte w czasie prac wykończeniowych. Będzie to chemia budowlana w postaci gładzi, zapraw, gruntów i innych środków chemicznych. Ponadto w skład kosztów wchodzą też materiały wykończeniowe, takie jak farby, lakiery, płytki ceramiczne, panele, czy elementy suchej zabudowy. Tu do obliczenia konkretnej wartości potrzebne będzie oszacowanie maksymalnej powierzchni, na jakiej zostaną zaaplikowane te materiały, a także ich średniej ceny. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Zobacz także:  Beton stemplowany - ciekawa dekoracja minimalistyczna

Dodatkowo na koszt remontu mieszkania 37m2 wpłynie zakup elementów wyposażenia. Największe koszty poniesiesz przy urządzaniu łazienki, gdzie konieczny będzie zakup umywalki, muszli WC, górnopłuków, a także kabiny prysznicowej lub wanny. W koszty wlicza się również wszystkie elementy armatury łazienkowej i kuchennej, akcesoria oświetleniowe, a także grzewcze, jeśli ulegają wymianie. Elementy wyposażenia to grupa produktów, w której rozbieżności cenowe są ogromne. 

Koszt remontu mieszkania 37m2 – robocizna 

Kolejną ważną częścią składową kosztorysu jest robocizna. Wynagrodzenia dla specjalistów z ekip remontowych mogą pochłonąć znaczną część środków przeznaczonych na prace remontowe. Może to być pole do szukania oszczędności i próby ograniczenia wydatków, jednak wykonywanie niektórych prac na własną rękę lub szukanie bardzo tanich wykonawców zawsze obarczone jest dużym ryzykiem.

Robociznę musisz uwzględnić przy wszystkich pracach specjalistycznych, takich jak usługi hydrauliczne lub elektryczne. W przypadku instalacji ceny wyliczane są na podstawie zakresu prac, a zatem metrów bieżących prowadzonych przewodów czy odbiorników. Koszt remontu mieszkania 37m2 związanego z wymianą sieci może powiększyć się o 4 do 7 tysięcy, w zależności od projektu. Także klejenie płytek ceramicznych to prace, które lepiej zlecić specjalistom, a koszt metra kwadratowego ułożonej powierzchni to około 150 złotych. 

Koszt remontu mieszkania 37m2 możesz obniżyć, próbując samodzielnie przeprowadzić część prac. Wywóz odpadów, prace rozbiórkowe albo wstępne przygotowanie powierzchni należą do najczęściej przeprowadzanych czynności przez inwestorów. Jednak musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy masz czas i umiejętności do tego, żeby zabierać się za takie prace. Możesz powierzyć ich wykonanie dobrym ekipom budowlanym, a dzięki temu cały remont przebiegnie szybciej, budowlańcy przeprowadzą każdy etap zgodnie ze swoimi upodobaniami, a koszty zgubią się w całości. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac