Przykładowy kosztorys remontu łazienki dla niepełnosprawnych – szacujemy koszty remontu
Dostosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych nie musi wiązać się ze znacznymi kosztami. Większość z nich może zgubić się w ogólnych wydatkach poniesionych przy remoncie tego pomieszczenia. Sprawdź przykładowy kosztorys remontu łazienki dla niepełnosprawnych i przygotuj się na konkretne wydatki.
Remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej – kosztorys i zakres prac
Łazienka jest miejscem, w którym każdy potrzebuje intymności i maksymalnego komfortu. Także osoby z ograniczeniami ruchowymi szukają takich cech w pomieszczeniu, a pomóc w tym może remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej. Kosztorys wykonania takiego remontu łazienki zawsze powinien poprzedzić rozpoczęcie prac.
Przykładowy kosztorys remontu łazienki dla niepełnosprawnych powinien zawierać koszty elementów wyposażenia pomieszczenia. W zasadzie będziesz potrzebował jedynie poręczy, które ułatwią utrzymanie równowagi wewnątrz pomieszczenia. Uchwyty montowane przy WC to koszt około 300 – 400 złotych, z kolei nieco mniejsze poręcze do kabin prysznicowych i umywalki to koszt do 200 złotych. Nieco droższe są poręcze wolnostojące, które można umieścić na całych ścianach, ponieważ tu musisz policzyć nawet do 800 złotych.
Drugą część przykładowego kosztorysu remontu łazienki dla niepełnosprawnych będzie stanowiło samo przeprowadzenie prac. Usługa montażu takiego elementu liczona jest najczęściej indywidualnie i zależy od umowy z wykonawcą. Z kolei po analizie cennika Adrem możesz obliczyć koszt przeprowadzenia innych prac. Demontaż umywalki i montaż jej na bardziej dogodnej wysokości będzie kosztował około 300 złotych. Zamontowanie wanny i montaż na jej miejsce kabiny prysznicowej to kolejne 450 złotych. Do tego warto doliczyć standardowe koszty związane z remontem pomieszczenia.
Kosztorys remontu łazienki dla PFRON – co musi zawierać?
W wielu przypadkach przygotowanie kosztorysu ma na celu otrzymanie zwrotu części zainwestowanej sumy z PFRON. Osoba prywatna może odzyskać nawet 50 procent zainwestowanych środków, dlatego jest o co walczyć. Jednak żeby uzyskać takie środki konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów i sporządzenie kosztorysu.
Kosztorys remontu łazienki dla PFRON musi zawierać wykaz wszystkich wydatków, które poniesiesz w związku z remontem. Warto zatem dokładnie podsumować akcesoria, uchwyty i poręcze, a także przedstawić rachunek za wykonawstwo. Nie możesz zapominać, że świadczenie z PFRON przyznawane są tylko osobom niepełnosprawnym, a nie starszym, które mają problemy ruchowe.