Jak obliczyć koszt remontu łazienki 5m2?

Remont łazienki kojarzy się powszechnie z wysokimi kosztami i sporą uciążliwością. Jednak przychodzi taka sytuacja, w której nie możesz lub nie chcesz już dłużej czekać z tym procesem. Jaki jest faktyczny koszt remontu łazienki 5m2, czyli niewielkiego pomieszczenia w budownictwie mieszkaniowym czy biurowym? Jakie fundusze musisz zorganizować na ten cel?

Czy da się ocenić, ile kosztuje remont łazienki?

Kolejna pęknięta płytka podłogowa, zniszczona umywalka czy przecieki pod kabiną prysznicową. Mogą być różne przyczyny, które wpłyną na ostateczne podjęcie decyzji o remoncie łazienki. Nikt nie lubi remontować tego pomieszczenia, ponieważ generuje to konkretne utrudnienie dla funkcjonowania całego mieszkania, firmy czy obiektu publicznego. Za to ostateczny efekt i piękny wygląd aranżacji już pasują większości z nas.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Pewnie pierwsze pytania, jakie zadasz sobie przed przystąpieniem do prac remontowych, będą związane z ceną. Ile kosztuje remont łazienki o tak niewielkiej powierzchni? W aranżacji wnętrz trudno oszacować górną granicę, a i dolna czasem bywa przekraczana. Wszystko zależy od zakresu prac, charakteru materiałów i elementów wykończeniowych oraz tego, czy będziesz korzystał z usług specjalistów, a może prace wykonasz samodzielnie.

Pamiętaj jednak, że łazienka jest pomieszczeniem, w którym ulokowano szereg instalacji i urządzeń często bardzo skomplikowanych. Ruszenie jednego elementu w czasie remontu może prowadzić do potrzeby prac przy kolejnych. Może się okazać, że instalacja doprowadzania wody, której wcale nie chciałeś wymieniać, będzie nieszczelna. Dlatego tworząc kosztorys remontu łazienki, traktuj go orientacyjnie i weź pod uwagę możliwość pojawienia się dodatkowych kosztów.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Zobacz także:  Remont poddasza kosztorys

Kosztorys remontu łazienki – zakres prac

Zanim pobiegniesz po młot udarowy i wyślesz żonę do marketu po płytki ceramiczne, oceń stan techniczny łazienki. Może nie będzie potrzeby podejmowania drastycznych kroków. Skonsultuj się ze specjalistami lub przysłowiowym szwagrem działającym w branży i na spokojnie określ potrzebne prace. Najlepiej podziel je na konkretne grupy.

Demontaż urządzeń, instalacji i wykończenia

Zastanów się, czy będzie potrzebny demontaż wszystkich akcesoriów łazienkowych, a może część z nich chcesz zostawić. Koszt demontażu pojedynczego to minimum kilkadziesiąt złotych. Około 30 złotych zapłacisz za metr kwadratowy skuwania płytek ceramicznych. Jeśli nie masz płytek na ścianie, problem kosztów związanych z ich skuwaniem się rozwiązuje. Na podłodze może uda się położyć płytki na płytki, co także ogranicza koszty. Uwzględnij też prace z instalacjami wodnymi i kanalizacją, których koszty przy wymianie mogą sięgać 1000 złotych.

Powierzchnia ścian i podłóg

Koszty remontu łazienki w głównej mierze zależą od wyboru elementów wykończeniowych. Płytki ceramiczne wraz z montażem mogą kosztować od 100 do nawet ponad 300 złotych za m2. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest malowanie wodoodpornymi farbami, jednak końcowy efekt może nie być zadowalający.

Armatura i urządzenia sanitarne ceramiczne

Zakup akcesoriów łazienkowych również ma ogromny wpływ na koszt remontu łazienki 5m2. Cena wymiany wanny lub kabiny prysznicowej zaczyna się od tysiąca  złotych, do tego dochodzą koszty umywalki, misy WC i całej armatury. Tu każdy z elementów możesz kupić już za około 100 złotych, jednak jeśli wybierzesz unikalne umywalki nablatowe i baterie o nietypowych funkcjach, zapłacisz kilkukrotnie więcej.

Meble i dodatkowe akcesoria

W przypadku umeblowania koszty nie będą miały już tak istotnego wpływu na całość. Szafka pod umywalkę, półka wisząca na kosmetyki czy wąski słupek to koszt od 100 złotych za każdy mebel. Dodatkowo musisz wyposażyć łazienkę w lustro lub funkcjonalną półkę z lustrzanymi drzwiczkami w cenie od 150 złotych. Wśród dodatków znajdzie się także lampa wisząca i ścienna, dozowniki na mydło, czy akcesoria do WC. Za komplet zapłacisz około 500 złotych, jeśli nie będziesz szukał nietypowych rozwiązań.

Zobacz także:  Zgłoszenie robót budowlanych - kiedy jest potrzebne?

Remont łazienki – koszty w kilku wariantach

Jeśli sumiennie podchodzisz do wykonywania kosztorysu i chcesz wykonać go kompleksowo, stwórz kilka jego wersji. Jako kryterium przygotowywania każdego z nich weź cenę poszczególnych elementów, na które się zdecydowałeś. Wzorem niektórych producentów czy sprzedawców, przygotuj zestawienie kosztu remontu łazienki 5m2 w wariancie tanim, średnim i luksusowym.

Szukając elementów wyposażenia, z pewnością zauważyłeś, że płytki ceramiczne mogą kosztować od 20 złotych za m2 do nawet 200, a to i tak nie jest szczyt. Podobnie jest ze wszystkimi urządzeniami i elementami wyposażenia w łazience. Dlatego po wyszczególnieniu zakresu prac i potrzebnych akcesoriów przygotuj zestawienie wszystkich potrzebnych urządzeń sanitarnych w trzech wariantach.

Co to daje? Przede wszystkim będziesz mógł łatwo modyfikować ostateczną cenę remontu łazienki. Zobaczysz, jakie elementy mają wpływ na podniesienie kosztów i może zdecydujesz się na zastąpienie ich innymi. Sam określisz, czy w niektórych miejscach można pójść na kompromis i wybrać tańsze rozwiązanie, a gdzie zdecydowanie nie możesz oszczędzać. Jeśli masz jakiś element dekoracyjny, który koniecznie musi znaleźć się w tej aranżacji, zaznacz go.

Drugą korzyścią, jaką przynosi takie zestawianie, jest ocena rozrzutu w kosztach remontu łazienki 5m2. Przy podobnym zakresie prac cena w wariancie ekonomicznym będzie kilkukrotnie niższa niż w przy opcji premium. Nie możesz jednak zapominać o kosztach usług, które są bardzo zróżnicowane i wpływa na nie wiele czynników. Jeśli wybierzesz elementy wyposażenia mocno nietypowe, koszt montażu również wzrośnie w stosunku do standardu.

Jak oszacować cenę remontu łazienki?

Wielu specjalistów przyjmuje, że wykończenie metra kwadratowego łazienki kosztuje minimum 2000 złotych za każdy metr kwadratowy. Takie stawki proponują wykonawcy wykańczający mieszkania w stanie deweloperskim. Warto jednak zauważyć, że nowe mieszkania nie są wyposażone, dlatego nie potrzeba tu prac wyburzeniowych, wywożenia gruzu czy demontażu powierzchni glazurniczych. Dlatego przy szacowaniu kosztu remontu łazienki 5m2 możesz spotkać się ze znacznie wyższymi stawkami.

Zobacz także:  Hydroizolacja fundamentów - rodzaje i sposób wykonania

Jeśli potrzebujesz sumiennej wyceny i precyzyjnego oszacowania kosztów, skontaktuj się z Adrem. W naszej firmie możesz liczyć na profesjonalne podejście nie tylko do prac budowlanych, ale także Twojego zapytania. Podejmiemy się dokładnej wyceny remontu obiektu z uwzględnieniem możliwych prac dodatkowych. Nasi specjaliści odwiedzą Twoje mieszkanie lub biuro i przeprowadzą dokładne oględziny. Możesz też liczyć na podpowiedzi dotyczące zakresu i kosztu remontu łazienki do 5m2.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac