Ile kosztuje remont mieszkania? – jak oszacować ostateczne wydatki?

Okres remontu mieszkania nie jest czasem lubianym przez użytkowników, ponieważ kojarzy się ze sporym bałaganem i wydatkami. Niestety, co kilka lat odnowienie mieszkania lub przeprowadzenie gruntownych zmian jest nieuniknione. Przy dobrze zaplanowanych pracach możesz odwlec termin kolejnego remontu i ograniczyć wydatki. Sprawdź, ile kosztuje remont mieszkania i co ma największy wpływ na koszty? 

Koszt remontu mieszkania – jakie elementy składają się na niego?

Ile kosztuje remont mieszkania? Tego typu pytanie stawia przed sobą każda osoba zdecydowana na odnowienie swojego lokum. Z pewnością koszt jest jednym z najważniejszych bodźców, które powstrzymują Cię przed rozpoczęciem pracy. Rzeczywiście, koszt generalnego remontu mieszkania może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. W większości przypadków udaje się jednak zamknąć kosztorys w kwocie kilkudziesięciu tysięcy. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Istnieje wiele czynników, które wpływają na ostateczny koszt remontu mieszkania. Należą do nich:

  • robocizna – kwota, którą musisz zapłacić wykonawcom za przeprowadzone prace. Jeśli masz doświadczenie, część zadań możesz wykonać samodzielnie, jednak usługi elektryczne czy wymianę instalacji wodnej muszą przeprowadzić fachowcy;
  • materiały – zawierają się tu ceny wszystkich materiałów wykończeniowych, takich jak: farby, chemia budowlana, płytki ceramiczne, artykuły instalacyjne, stolarka drzwiowa itp. Ten punkt kosztorysu zależy nie tylko od wielkości mieszkania i ilości potrzebnych produktów, ale także od jakości materiałów;
  • zakres prac – przy remoncie mieszkania w bloku koszt zależy od tego, jak wiele pracy chcesz przeprowadzić. Odnowienie może polegać tylko na pomalowaniu ścian i wymianie części mebli, a może to być remont kapitalny polegający na zbiciu tynków, wymianie instalacji i stolarki. 

Jak widzisz, żeby obliczyć średni koszt remontu mieszkania, musisz dosyć precyzyjnie określić, czego potrzebujesz i jakich zmian chcesz dokonać. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Zobacz także:  Klasy i rodzaje cementu - rozszyfrowujemy oznaczenia

Jak obliczyć koszt remontu mieszkania?

Istnieje kilka sposobów na to, jak obliczyć koszt remontu mieszkania. Odpowiednie kalkulatory możesz znaleźć w internecie, jednak i bez nich powinieneś sobie poradzić. Wystarczy odrobina wiedzy, taśma miernicza i dobry cennik usług budowlanych

Szacowanie kosztu remontu mieszkania zacznij od pomiarów poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. Będzie Ci to potrzebne do obliczenia zapotrzebowania na materiały, a także ocenę kosztu robocizny remontu mieszkania. Następnie w każdym pomieszczeniu określ zakres prac. Jeśli potrzebna jest wymiana instalacji wodnej w łazience, zapisz to. Podobnie z siecią elektryczną, oknami czy innymi elementami. 

Spory wpływ na to, ile kosztuje kapitalny remont mieszkania, ma sposób wykończenia powierzchni. Przy każdym pomieszczeniu określ, jaki rodzaj dekoracji ściennych i podłogowych będzie Ci najbardziej odpowiadał. Najlepiej, jeśli elementy wykończeniowe przygotujesz w dwóch lub trzech wariantach różniących się ceną. Będzie to przydatne w momencie, kiedy będziesz szukał obniżenia kosztu generalnego remontu mieszkania. Jeśli koszt okaże się zbyt wysoki, wybierzesz w niektórych pomieszczeniach tańszą wersję. 

Kolejnym ważnym składnikiem ceny jest robocizna, która może wynieść nawet połowę całego kosztu. Tu także trudno wskazać na konkretne stawki, ponieważ zależą one od lokalizacji, zakresu prac, a także samej oferty wykonawców. Część z nich udostępnia na swoich stronach i w broszurach aktualne cenniki, jednak każdorazowo musisz skontaktować się z wykonawcą i ustalić precyzyjnie zakres prac. Pokusę stanowi też samodzielne przeprowadzenie części robót, jeśli jednak nie dysponujesz wiedzą, chcesz pewnego efektu i cenisz swój wolny czas, lepiej zleć pracę specjalistom. 

Ile kosztuje remont mieszkania? Szacunkowe dane podają, że musisz przygotować się na kwotę od 1200 złotych za metr kwadratowy w górę. To spory wydatek, jednak szukanie na siłę oszczędności spowoduje przyspieszenie kolejnych prac remontowych. Dlatego lepiej postaw na solidne trwałe materiały i profesjonalnych wykonawców, takich jak firma Adrem z Warszawy. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac