Wyburzenie ściany w bloku z wielkiej płyty – co możesz zrobić w swoim mieszkaniu?

Wyburzenie ściany w bloku z wielkiej płyty może być jednym z etapów remontu pomieszczenia. Przed rozpoczęciem prac konieczne jest jednak przejście przez określone procedury formalne. Problem może stanowić też rozpoznanie, która ściana jest nośna, a kiedy mamy do czynienia z działową. Przedstawiamy wyburzanie ścian w bloku bez tajemnic.

Wyburzanie ścian w bloku z wielkiej płyty – jak rozpoznać charakter ściany 

Budynki z wielkiej płyty, które masowo powstawały w latach 70 ubiegłego wieku, nadal stanowią trzon budownictwa mieszkaniowego. Obecne trendy modowe i poczucie estetyki odbiegają nieco od ówczesnych standardów. W związku z tym bardzo często jednym z etapów zmiany aranżacji w mieszkaniu jest wyburzanie ściany działowej w bloku. W ten sposób można nawiązać do bardziej nowoczesnych stylistyk, w których dominuje otwarta przestrzeń. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Wyburzanie ścian w bloku z wielkiej płyty niesie ze sobą podobne trudności, jakie pojawiają się w przypadku obiektów budowlanych w innej technologii. Znacznie łatwiej jest wyburzyć ściany działowe od nośnych, dlatego trzeba określić, z jakim rodzajem przegrody mamy do czynienia. W mieszkaniach w całości wykonanych w takiej samej technologii może to być problematyczne. Skalę problemu podnosi fakt, że w niektórych typach budowli każda ściana jest nośna, a w innych takie funkcje pełnią tylko ściany zewnętrzne.

Sporo informacji można uzyskać po przeprowadzeniu pomiarów, ponieważ teoretycznie wszystkie przegrody o grubości kilku centymetrów są działowe. Żeby zyskać pewność warto zdobyć plany budynku, które powinny być dostępne w siedzibie spółdzielni. Do wyburzania ścian w mieszkaniu warto też zatrudnić specjalistów z doświadczeniem, którzy swoimi sposobami ocenią, z jakim rodzajem przegrody walczymy. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Co trzeba załatwić przed wyburzaniem ścian w bloku?

W zależności od tego, z jakim rodzajem ściany masz do czynienia, nieco inaczej przebiega formalna procedura. Więcej zadań do wykonania będziesz miał w przypadku ścian nośnych. Tutaj nie tylko samo przeprowadzenie pracy będzie trudniejsze, ale także nie zawsze będziesz mógł dowolnie modernizować ścianę. 

Zobacz także:  Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Zawsze pierwsze kroki musisz skierować do siedziby spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty, w której zrzeszony jest budynek. To tam uzyskasz informacje o rodzaju ściany, a także dalszych możliwościach. Właśnie spółdzielnia musi wyrazić zgodę na wyburzenie ściany nośnej w bloku z wielkiej płyty. Konsultowane muszą być także wszelkie zmiany w postaci wyburzenia otworu pod drzwi i tym podobnych. 

Procedura przebiega nieco inaczej w zależności od rodzaju prawa własności do lokalu. Jeśli mieszkanie jest własnościowe, wystarczy zgłoszenie chęci przeprowadzenia prac do spółdzielni. W przypadku prawa spółdzielczego lub lokatorskiego konieczna jest zgoda na przeprowadzenie takich prac. Naturalnie najważniejszym aspektem jest ten, że wyburzenie ściany w bloku z wielkiej płyty nie może zagrażać innym mieszkaniom i mieszkańcom. 

Ściany działowe w blokach z wielkiej płyty – procedury 

Znacznie łatwiej będzie, jeśli zechcesz wyburzać ściany działowe w blokach z wielkiej płyty. Tu w zasadzie nie ma obowiązku zgłaszania tych prac, nie wspominając już o zgodzie kogokolwiek. Jedyne ograniczenie mogą znajdować się w zapisach regulaminu spółdzielni. Trzeba dokładnie przypomnieć sobie jego założenia, a warto też odwiedzić siedzibę spółdzielni, żeby zyskać pewność co do procedur. Często konieczne będzie poinformowanie właścicieli innych mieszkań o planowanych hałaśliwych pracach i godzinach ich prowadzenia. 

Wyburzenie ściany w bloku z wielkiej płyty jest zadaniem dosyć trudnym. W odróżnieniu od ścian działowych wykonanych w technologii suchej zabudowy tutaj będzie potrzebny ciężki sprzęt i wiedza. Dlatego wyburzanie ścian warto powierzyć sprawdzonym specjalistom. W Warszawie możesz skorzystać z usług Adrem, czyli firmy, która już od niemal dwóch dekad funkcjonuje na stołecznym rynku. Przemawia za nami doświadczenie i specjalistyczna kadra pracowników. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac