Ile kosztuje remont domu? Poznaj etapy remontu i ich koszt

Zakup i remont starego domu jest jednym ze sposobów na zamieszkanie we własnym lokum. Odnowione starsze budynki wyglądają pięknie i mają oryginalny styl, jednak doprowadzenie ich do tego stanu zazwyczaj jest kosztowne. Ile kosztuje remont domu? Jakie prace musisz uwzględnić w czasie tworzenia kosztorysu?

Co składa się na koszt remontu generalnego domu?

Mieszkanie w domu jednorodzinnym dla jednych jest marzeniem, a dla innych rzeczywistością. Takie mieszkanie ma wiele zalet, ale istnieją także wady, choćby konieczność przeprowadzenia remontu co kilkanaście lat. Niezależnie od tego, czy kupiłeś stary dom do odnowienia, otrzymałeś taką budowlę w spadku, a może Twój rodzinny dom wymaga odnowienia, musisz nastawić się na spore koszty. Średni wydatek przy gruntownym remoncie wyceniany jest na poziomie pomiędzy 1000, a nawet 4000 złotych za metr kwadratowy. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Przy szacowaniu kosztu remontu domu bierze się pod uwagę wszystkie standardowe wydatki, znane z remontów mieszkań. Musisz zatem wziąć pod uwagę materiały, które będą potrzebne, a także opłacić pracę specjalistów. Po stronie materiałów znajdą się przede wszystkim produkty chemii budowlanej, akcesoria wykończeniowe, instalacyjne, stolarka okienna i drzwiowa, a także umeblowanie i wyposażenie. 

Koszt remontu generalnego domu w dużej mierze będzie składał się z opłacenia specjalistów od prac ogólnobudowlanych, a także odpowiedzialnych za remonty dachów, prace glazurnicze, hydrauliczne czy układanie kostki brukowej przed budynkiem. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Koszt remontu domu – dodatkowe wydatki związane z remontem

Przy odnawianiu mieszkań wydatki w zasadzie zamykają się na wcześniej wymienionych punktach, a ich ostateczna wysokość zależy od jakości dobranych materiałów, a także wielkości obiektu. W przypadku remontu domu koszt prac będzie powiększony o dodatkowe prace, jakie trzeba przeprowadzić przed rozpoczęciem remontu. 

Zobacz także:  Zmiany lokatorskie - co to takiego?

Najważniejszym etapem są badania techniczne, które wykonuje się na obiektach nieużywanych i mających przejść szereg poważnych prac. Należy przede wszystkim zbadać jakość więźby dachowej, ocenić stan fundamentów, a także nośność stropów i nadproży. Wszelkie prace w obrębie tych elementów konstrukcyjnych już podnoszą koszt remontu nawet o kilkadziesiąt tysięcy. Konieczne będzie też sprawdzenie jakości instalacji, choć przy remoncie generalnym z założenia powinno się wymienić wszystko, co możliwe. 

Do kosztów wynajmu specjalistów i przeprowadzenia ekspertyz trzeba też doliczyć koszt projektu. Szczególnie przy przebudowie i zmianie sposobu zagospodarowania obiektu konieczne będzie przeprojektowanie stropów. Przyda się też fachowa aranżacja wnętrz, w której obiekt będzie potraktowany jako całość i utrzyma jednakowy styl. Dobry projekt to koszt od 2 do nawet 10 tysięcy złotych w zależności od zakresu prac. 

Remont domu ile kosztuje przygotowanie do wykończenia? 

Nieco większą uwagę musisz też zwrócić na prace przygotowawcze, które poprzedzają generalny remont domu. Koszt to nie tylko zbicie tynków,  wynoszenie starych mebli na śmietnik lub wywiezienie ich do PSZOK, a także złomowanie instalacji. Przy domach prace wyburzeniowe często mają znacznie szerszy zakres. Praca odbywa się na kilku poziomach i większej powierzchni, a także może obejmować dach czy wyburzanie ścian wewnętrznych. Dlatego musisz wziąć pod uwagę dostarczanie i wywóz pojemników z gruzem, a może być potrzebny też wynajem ciężkich maszyn budowlanych. 

Długo nieużytkowane obiekty, które nie były ogrzewane, mogą być zawilgocone. Dlatego wypożyczenie osuszaczy i wydobycie wilgoci ze ścian i stropów to kolejny punkt w kosztorysie remontu domu. Ile kosztuje wynajem takich maszyn? Wiele zależy od ich wydajności, ale musisz liczyć się z wydatkiem na poziomie ponad stu złotych za dobę. W dużych domach będziesz potrzebował wielu osuszaczy, a czas ich pracy może nie zamknąć się w tygodniu. 
Ile kosztuje remont domu? Obliczenie wszystkich prac przed rozpoczęciem budowy jest trudne i zawsze musisz mieć na uwadze problemy, które mogą wyniknąć w trakcie remontu. Dlatego kluczowym punktem prowadzącym do sukcesu jest zatrudnienie dobrej ekipy budowlanej, takiej jaką dysponuje Adrem. Nie tylko będziemy w stanie wycenić prace przed ich rozpoczęciem, ale dzięki rzeszy specjalistów poradzimy sobie we wszystkich nieprzewidzianych sytuacjach.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac