Zmiany lokatorskie – co to takiego?

Zmiany lokatorskie to zmiany w pierwotnym projekcie mieszkania. Dają możliwość dostosowania układu pomieszczeń pod kątem komfortu, funkcjonalności oraz osobistych wymagań potencjalnych mieszkańców. Mogą dotyczyć wielu obszarów, od zmiany położenia gniazdek po zupełnie nowe aranżacje wewnętrznych przegród. Nawet niewielkie zmiany mogą ożywić wizję zaprojektowanego mieszkania i stworzyć niepowtarzalny i funkcjonalny wystrój wnętrza. Wdrożenie modyfikacji pozwoli uniknąć dodatkowych czasochłonnych napraw i utraty gwarancji producenta. Po otrzymaniu kluczy automatycznie można przenieść się bezpośrednio do swojego mieszkania i rozpocząć konfigurowanie czterech ścian. Co ważne, proces ten jest bezpłatny. Musisz tylko ponieść koszty zmian lokatorskich, takich jak: zapłacić za zlecenie zmiany najemcy, pracę architekta i generalnego wykonawcę.

Zmiany lokatorskie – cennik

Zmiany lokatorskie i ich cennik to ważna kwestia i pytanie, które zadaje sobie wiele osób, podejmując decyzję o zmianie lokatorskiej. Co wpływa na cenę? Powierzchnia mieszkania – im większa tym lepsza wycena za metr kwadratowy. Zakres – może to być tylko projekt zmiany najemcy bez uwzględnienia projektu wnętrza. Tutaj ceny zaczynają się od około 20-30 zł za metr kwadratowy. Natomiast, jeśli architekt zajmuje się również projektowaniem wnętrz, czy cena zależy od tego, czy jest to tylko koncepcja, projekt wykonawczy wnętrz, czy projekt autorski? Jak widać ceny za taki projekt nie da się jednoznacznie określić. Dlatego zachęcamy do bezpłatnego kontaktu z wybranym przez Państwa architektem, który omówi Państwa potrzeby i zakres projektu, uzyska wycenę projektu, a następnie podejmie ostateczną decyzję. Reasumując, jeżeli padnie decyzja o zmianie lokatorskiej, najpierw należy sprawdzić odpowiednie zapisy swojej umowy zmian lokatorskich u dewelopera. Następnie odebrać dokumenty mieszkania od dewelopera i zastanowić się, co chciałoby się zmienić w mieszkaniu. Wybierz architekta, który pomoże Ci przy takich projektach.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Zobacz także:  Ile kosztuje remont domu? Poznaj etapy remontu i ich koszt

Zmiany lokatorskie – przykłady

zmiany lokatorskie przykłady

Mówiąc najprościej,  czasami może się wydawać, że nie ma wiele do zrobienia w planowaniu przyszłego mieszkania. Cóż, nie zawsze. Podczas pracy z określonym układem mieszkania często pojawia się wiele opcji. Każdy ma inne wymagania i potrzeby. Przykłady zmian lokatorskich mogą być różne: ze względu na wiek, sytuację życiową czy przyzwyczajenia. Wszystko to jest warte przewidywania, jeśli zdecydujesz się często inwestować w swoje potrzeby. Wszystkie informacje wyjściowe muszą zostać omówione, aby dojść do konkretnego projektu. Każde zastosowanie zmian lokatorskich to inny inwestor o innych wymaganiach. Wstępne rozmieszczenie mieszkania, położenie ścian nośnych, ścianek działowych, kominów i pionów lub też okien będzie miało wpływ na efekt końcowy. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić w projekcie zmiany, ale nadal musisz przestrzegać pewnych zasad i wytycznych. Biorąc pod uwagę również późniejszy wygląd wnętrza, musi to mieć wpływ na ustawienie ścian, usytuowanie wejścia do pomieszczenia itp.

Zmiany lokatorskie a stawka VAT

Ze względu na charakter działalności deweloperskiej, przyszły nabywca (klient) często jest znany jeszcze przed zakończeniem budowy. W zależności od warunków projektu indywidualnego klient ma prawo do zmiany lokatorskiej. Zmiana lokatorska polega na wykonaniu prac budowlanych lub budowlano-montażowych w lokalu, który jest jeszcze w fazie inwestycji, zgodnie z zamówieniem klienta. Zmiany z inicjatywy klienta to roboty budowlane lub budowlano-montażowe określone w ustawie dotyczącej zmian lokatorskich a stawką VAT. Zapłata opłaty za zmianę najemcy jest niezależna od faktycznego nabycia nieruchomości przez klienta.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Zobacz też: odbiór mieszkania od dewelopera Warszawa

Oznacza to, że nawet jeśli klient ostatecznie z jakiegokolwiek powodu nie przejmie mieszkania na własność, prace związane ze zmianą lokatorską będą nadal wykonywane, a klient będzie zobowiązany zapłacić za to deweloperowi. Jeśli klient zaakceptuje projekt i kosztorys, deweloper zatrudni wykonawcę do wykonania prac dodatkowych lub zastępczych zgodnie z tym projektem.

Zobacz także:  Ile kosztuje remont kuchni - szacunkowe wyliczenia kosztów

Zmiany lokatorskie – co można zmienić?

Podejmując decyzję o zmianach lokatorskich, należy mieć świadomość, że niektóre z nich mogą nie być wykonalne lub mogą być wykonalne tylko w ograniczonym zakresie. W szczególności niedozwolona jest ingerencja w elementy nośne budynków, piony (wodociągi i kanalizacje, centralne ogrzewanie i wentylację). Zmiany mogą również nie wpłynąć na usytuowanie drzwi zewnętrznych w mieszkaniach, które stykają się z elewacjami i oknami, drzwiami tarasowymi i balkonowymi. Możesz jedynie zmienić układ wybranego mieszkania (umiejscowienie drzwi wewnętrznych, grzejników czy przyłączy wodno-kanalizacyjnych w łazience i kuchni).

Zakres modyfikacji obejmuje również przekształcenia w obrębie przegród, pozwalające na tworzenie innych przestrzeni lub zmianę funkcjonalności danej przestrzeni. Oprócz tych modyfikacji można również zmienić lokalizację punktów świetlnych, włączników, gniazd elektrycznych i komunikacyjnych.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac