Jak wykonać łączenie płytek z panelami?

Podłoga stanowi jedną z największych przestrzeni w każdym pomieszczeniu. Sposób jej wykończenia będzie oddziaływał na całe wnętrze, dlatego należy podejść do tego z uwagą. Sporym problemem może okazać się łączenie płytek z panelami w sposób estetyczny i trwały. Jak podejść do tej kwestii? Podpowiadamy kilka gotowych rozwiązań.

Łączenie paneli z płytkami – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac?

W nowoczesnych aranżacjach dekoratorzy bardzo często bawią się sposobem wykończenia i doborem materiałów. Łączenie płytek z panelami jest powszechne nie tylko w przejściach między przedpokojem a salonem. Często także w obrębie jednego pomieszczenia montuje się dwa typy materiałów. Takie zestawienie widoczne jest choćby w okolicach kominka czy wyjścia na taras.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Zanim zaczniesz zastanawiać się jak połączyć płytki z panelami estetycznie i na stałe, pochyl się nad doborem produktów. Nawet najlepsze wykończenie może okazać się niewystarczające, jeśli dobierzesz kiepskie materiały. Zwróć uwagę na ich trwałość, a przede wszystkim podobne klasy ścieralności. Zapewni to równomierne zużycie obu powierzchni.

Kolejnym problemem może być dobór odpowiednich wzorów. Jeśli zdecydujesz się na bardzo skrajne wzory na płytkach i panelach, połączenie ich w płynną całość może stać się niemożliwe. Dlatego dobrym sposobem jest potraktowanie pomieszczenia lub mieszkania jako całości. Jeśli pomiędzy przestrzeniami nie będzie drzwi, które na stałe je rozdzielą, warto dobierać podobne desenie i tonacje kolorystyczne. Wówczas do łączenia płytek z panelami można użyć dowolnej metody.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Łączenie płytek z panelami – problemy techniczne

Każdy specjalista od wykańczania podłóg z pewnością wie, że materiały pod wpływem temperatury i zmiany wilgotności zmieniają swoją objętość. Szczególnie podłogi drewniane mogą intensywnie pracować, co w efekcie doprowadzi do wybicia klepek w górę i zniszczenia powierzchni. Przy układaniu podłogi w miejscach łączenia materiałów ze ścianą pozostawia się wolną przestrzeń, zwaną dylatacją. O podobnym zabiegu warto pomyśleć w miejscu łączenia płytek z panelami czy parkietem.

Zobacz także:  Układanie styropianu pod wylewkę - jak to zrobić?

Jak wykonać dylatację? Możesz zostawić kilka milimetrów wolnej przestrzeni pomiędzy powierzchniami i pokryć je z góry listwą. Jeśli listwy nie pasują do Twojej aranżacji, możesz wybrać elastyczny materiał wykończeniowy. Wypełni on szczelinę i umożliwi drobny zakres pracy materiałów.

Podczas doboru materiałów musisz wziąć pod uwagę także ich grubość. Może się okazać, że powstanie różnica poziomów pomiędzy każdą z przestrzeni. Jeśli chcesz jej uniknąć, wybierz materiały o jednakowej grubości lub wykonaj wylewkę poziomującą. Przy niewielkich różnicach listwa łącząca płytki z panelami niweluje te wysokości. Miejsce łączenia jest też idealne, jeśli chcesz wytracić większe różnice wysokości.

Listwy między panelami a płytkami

Najbardziej powszechnym sposobem na połączenie paneli i płytek jest montaż listew maskujących. Te konstrukcje wykonywane są z różnych materiałów, ale najczęściej spotyka się aluminiowe i mosiężne. Listwy mają też rozmaite konstrukcje, jednak sposób montażu żadnej z nich nie powinien sprawiać większych trudności.

Niektóre z listew wsuwa się pod płytki podczas klejenia i dociska panelami. Inne konstrukcje umożliwiają montaż po zakończeniu prac, a listwa przykrywa z wierzchu całą szczelinę. Takie konstrukcje mają jeszcze jedną zaletę, której brakuje niemal wszystkim pozostałym. Przykrycie łączenia dwóch powierzchni z góry powoduje zasłonięcie wszystkich niedociągnięć związanych z montażem i docinaniem materiałów podłogowych. Dlatego ten sposób na łączenie płytek z panelami  chętnie wybierany jest przez wykonawców.

Kolejną zaletą montażu listew jest dodatkowa estetyka podłogi. Listwy maskujące połączenie płytek i paneli mogą mieć rozmaite szerokości, barwy, a często także dodatkowe wzory. Różnią się między sobą sposobem wykończenia powierzchni. Dzięki temu łatwo możesz dopasować odpowiednią listwę do wzoru czy koloru materiałów wykończeniowych.

Listwy wykończeniowe cenione są również przy montażu we wszystkich trudnych miejscach. Umożliwiają łączenie płytek z panelami także w przypadku różnicy poziomów pomiędzy powierzchniami. Niektóre konstrukcje umożliwiają montaż pod sporym kątem, dzięki czemu tworzy się niewielki bezpieczny stopień. Odpowiednie konstrukcje można wykorzystać jako listwy progowe i zastosować w przejściach między pomieszczeniami.

Zobacz także:  Tarasy na dachu - nowoczesne zagospodarowanie przestrzeni

Połączenie płytek i paneli z użyciem akrylu

Różnorodność pomysłów aranżacyjnych sprawia, że nie w każdym wnętrzu zalecane jest stosowanie listwy między panelami a płytkami. W związku z tym warto szukać innych sposobów na wykończenie tej przestrzeni. Popularną metodą jest wypełnienie powstałej szczeliny masą akrylową. Ten preparat po związaniu utrzymuje przyzwoity poziom elastyczności. Dzięki temu szczelina pozostanie dylatacją, a jednocześnie zostanie w estetyczny sposób zasłonięta.

Masa akrylowa do prac wykończeniowych najczęściej dostępna jest w kartuszach i aplikuje się ją za pomocą odpowiednich pistoletów. Preparaty mogą mieć różne kolory, co pozwala uzyskać bardzo wysoki poziom estetyki podłogi. W ten sposób możesz doskonale zamaskować połączenie płytek z panelami czy parkietem o dowolnym kształcie linii granicznej. Niestety z biegiem czasu masa może sztywnieć i łatwiej pękać przy naprężeniach podłogi. W efekcie tego fuga wykrusza się i może pozostawiać nieestetyczne ślady.

Korek do łączenia płytek z panelami

Słaba sprężystość masy akrylowej może być problemem szczególnie przy podłogach pływających. Dlatego połączenie płytek z panelami w salonie często wykańcza się za pomocą korka. Tutaj możliwości aplikacji jest więcej. Poza masą do aplikacji zawierającą drobiny korka, podobną jak w przypadku akrylu, dostępne są także gotowe paski. Te wsuwa się w szczelinę pomiędzy warstwami, w ten sposób szczelnie ją wypełniając.

Zaletą masy korkowej jest bardzo duża elastyczność. W związku z tym powszechnie stosuje się ten materiał wykończeniowy jako łączenie podłogi drewnianej z płytkami. Drewno pod wpływem wilgoci w większym zakresie zmienia swoją objętość niż inne materiały, dlatego wymaga bardziej elastycznej dylatacji. Wadą masy korkowej jest mniejsza ilość wariantów kolorystycznych niż w przypadku akrylu. Paski materiału są też mniej trwałe i łatwiej się wykruszają.

Zleć połączenie płytek i paneli specjalistom

Jeśli zależy Ci na profesjonalnym wykończeniu podłogi, zwróć się o pomoc do specjalistów. W firmie Adrem możemy się pochwalić wykończeniem ogromnych ilości podłóg za pomocą płytek ceramicznych i paneli. Nasi pracownicy rocznie wykonują prace glazurnicze na kilkunastu tysiącach metrów kwadratowych powierzchni. Są w stanie nie tylko dokładnie zamaskować łączenie płytek z panelami, ale także doradzić sposób wykończenia. Dzięki temu podłoga w Twoim mieszkaniu, biurze czy nowym punkcie handlowym będzie perfekcyjna.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac