Wyburzenie ściany w bloku z wielkiej płyty – co możesz zrobić w swoim mieszkaniu?
Wyburzenie ściany w bloku z wielkiej płyty może być jednym z etapów remontu pomieszczenia. Przed rozpoczęciem prac konieczne jest jednak przejście przez określone procedury formalne. Problem może stanowić też rozpoznanie, która ściana jest nośna, a kiedy mamy do czynienia z działową. Przedstawiamy wyburzanie ścian w bloku bez tajemnic.
Wyburzanie ścian w bloku z wielkiej płyty – jak rozpoznać charakter ściany
Budynki z wielkiej płyty, które masowo powstawały w latach 70 ubiegłego wieku, nadal stanowią trzon budownictwa mieszkaniowego. Obecne trendy modowe i poczucie estetyki odbiegają nieco od ówczesnych standardów. W związku z tym bardzo często jednym z etapów zmiany aranżacji w mieszkaniu jest wyburzanie ściany działowej w bloku. W ten sposób można nawiązać do bardziej nowoczesnych stylistyk, w których dominuje otwarta przestrzeń.
Wyburzanie ścian w bloku z wielkiej płyty niesie ze sobą podobne trudności, jakie pojawiają się w przypadku obiektów budowlanych w innej technologii. Znacznie łatwiej jest wyburzyć ściany działowe od nośnych, dlatego trzeba określić, z jakim rodzajem przegrody mamy do czynienia. W mieszkaniach w całości wykonanych w takiej samej technologii może to być problematyczne. Skalę problemu podnosi fakt, że w niektórych typach budowli każda ściana jest nośna, a w innych takie funkcje pełnią tylko ściany zewnętrzne.
Sporo informacji można uzyskać po przeprowadzeniu pomiarów, ponieważ teoretycznie wszystkie przegrody o grubości kilku centymetrów są działowe. Żeby zyskać pewność warto zdobyć plany budynku, które powinny być dostępne w siedzibie spółdzielni. Do wyburzania ścian w mieszkaniu warto też zatrudnić specjalistów z doświadczeniem, którzy swoimi sposobami ocenią, z jakim rodzajem przegrody walczymy.
Co trzeba załatwić przed wyburzaniem ścian w bloku?
W zależności od tego, z jakim rodzajem ściany masz do czynienia, nieco inaczej przebiega formalna procedura. Więcej zadań do wykonania będziesz miał w przypadku ścian nośnych. Tutaj nie tylko samo przeprowadzenie pracy będzie trudniejsze, ale także nie zawsze będziesz mógł dowolnie modernizować ścianę.
Zawsze pierwsze kroki musisz skierować do siedziby spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty, w której zrzeszony jest budynek. To tam uzyskasz informacje o rodzaju ściany, a także dalszych możliwościach. Właśnie spółdzielnia musi wyrazić zgodę na wyburzenie ściany nośnej w bloku z wielkiej płyty. Konsultowane muszą być także wszelkie zmiany w postaci wyburzenia otworu pod drzwi i tym podobnych.
Procedura przebiega nieco inaczej w zależności od rodzaju prawa własności do lokalu. Jeśli mieszkanie jest własnościowe, wystarczy zgłoszenie chęci przeprowadzenia prac do spółdzielni. W przypadku prawa spółdzielczego lub lokatorskiego konieczna jest zgoda na przeprowadzenie takich prac. Naturalnie najważniejszym aspektem jest ten, że wyburzenie ściany w bloku z wielkiej płyty nie może zagrażać innym mieszkaniom i mieszkańcom.
Ściany działowe w blokach z wielkiej płyty – procedury
Znacznie łatwiej będzie, jeśli zechcesz wyburzać ściany działowe w blokach z wielkiej płyty. Tu w zasadzie nie ma obowiązku zgłaszania tych prac, nie wspominając już o zgodzie kogokolwiek. Jedyne ograniczenie mogą znajdować się w zapisach regulaminu spółdzielni. Trzeba dokładnie przypomnieć sobie jego założenia, a warto też odwiedzić siedzibę spółdzielni, żeby zyskać pewność co do procedur. Często konieczne będzie poinformowanie właścicieli innych mieszkań o planowanych hałaśliwych pracach i godzinach ich prowadzenia.
Wyburzenie ściany w bloku z wielkiej płyty jest zadaniem dosyć trudnym. W odróżnieniu od ścian działowych wykonanych w technologii suchej zabudowy tutaj będzie potrzebny ciężki sprzęt i wiedza. Dlatego wyburzanie ścian warto powierzyć sprawdzonym specjalistom. W Warszawie możesz skorzystać z usług Adrem, czyli firmy, która już od niemal dwóch dekad funkcjonuje na stołecznym rynku. Przemawia za nami doświadczenie i specjalistyczna kadra pracowników.