Całkowite i częściowe wyburzenie ściany nośnej – najważniejsze informacje
Ściany nośne zaliczane są do elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Wyburzenie ściany nośnej w całości lub częściowo wymaga specjalistycznej wiedzy i sprzętu. Właściciel budynku musi też przejść przez wiele procedur formalnych, a nawet przeprojektować obiekt. Podpowiadamy, jak wyburzyć ścianę nośną zgodnie z prawem i bez ryzyka katastrofy budowlanej.
Wyburzenie ściany nośnej – jak ją rozpoznać?
Ściany nośne to elementy, na których opiera się ciężar wyższych kondygnacji budynku. To bezpośrednio na nich wspierane są stropy i w nich montuje się nadproża. Za pośrednictwem tych ścian obciążenia przenoszone są na niżej położone kondygnacje i fundamenty. Z uwagi na ważną funkcję elementów, wszelkie prace budowlane prowadzone w ich obrębie obarczone są dużym ryzykiem.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych z usunięciem ściany nośnej, trzeba zyskać pewność, że dana przegroda rzeczywiście jest nośna. Istnieje kilka sposobów na potwierdzenie jej funkcji. Można sprawdzić jej grubość, materiał, z jakiego została zbudowana, a także sposób wykończenia. Najskuteczniejszym sposobem jest jednak sprawdzenie funkcji przegrody w projekcie budowlanym. Ściany nośne są zaznaczone grubszą linią i wypełnione poprzecznymi kreskami.
Burzenie ściany nośnej – formalności
Wyburzanie ściany nośnej musi odbyć się zgodnie z obowiązującymi przepisami. W myśl prawa budowlanego wszystkie prace polegające na przebudowie, zmianie konstrukcji czy burzeniu ściany nośnej muszą uzyskać zgodę. W związku z tym konieczna będzie wizyta w Urzędzie Gminy lub Miasta i przejście procedury charakterystycznej dla budowy domów. Potrzebny jest nie tylko wniosek, ale także projekt budowlany i dokumenty dotyczące prawa własności.
W wielu przypadkach wniosek o wyburzenie ściany nośnej będzie wymagał dołączenia dodatkowych dokumentów. Urzędnicy mogą wymagać badań technicznych, które potwierdzą, że prace nie wpłyną negatywnie na konstrukcję nośną całego obiektu. Będzie to wymagane zarówno przy usuwaniu całej przegrody, jak i przy częściowym wyburzeniu ściany nośnej. W przypadku, kiedy w wyniku prac nośność będzie zmniejszona, projekt musi zakładać stworzenie dodatkowych podpór w postaci słupów, podciągów, a nawet nadproży.
Po zgromadzeniu wszystkich dokumentów i złożeniu wniosku pozostaje oczekiwanie. Teoretycznie urzędnicy mają 65 dni na wydanie decyzji. Następnie należy poczekać 14 dni na jej uprawomocnienie, a w przypadku odmowy, właśnie 14 dni będziesz miał na złożenie odwołania. W związku z długim czasem oczekiwania na decyzję, wniosek o wyburzanie ścian nośnych warto złożyć na długo przed rozpoczęciem pracy. Decyzja jest ważna przez 3 lata.
Ściana nośna – wyburzenie tylko we współpracy ze specjalistami
Spora odpowiedzialność związana z pracami przy wyburzeniu ściany nośnej sprawia, że przy tych zadaniach najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Pierwsze kroki powinieneś skierować do doświadczonego biura projektowego, w którym otrzymasz potrzebną dokumentację. To także w tym miejscu dowiesz się, czy potrzebna będzie ekspertyza techniczna, budowa dodatkowych elementów nośnych, a może projektant całkowicie odwiedzie Cię od pomysłu prowadzenia prac w takim zakresie.
Po uzyskaniu zgody na pracę będziesz potrzebował profesjonalnych wykonawców. Do wyburzenia ściany nośnej warto wynająć ekipy z doświadczeniem, które mają za sobą szereg podobnych prac. Do burzenia będzie potrzebny specjalistyczny sprzęt, a także podstawowa wiedza związana z konstrukcją budynku. Ponadto tylko specjaliści są w stanie zbudować konstrukcje dodatkowe zgodne z projektem.
Jeśli planujesz prowadzić tego typu prace w Warszawie, wybierz ofertę firmy Adrem. Wyburzanie ścian to jedna z usług, jakie świadczymy podczas prac remontowych. Dysponujemy odpowiedniej jakości sprzętem i wiedzą, która pozwoli nam na bezpieczne usunięcie przegrody. Ponadto zajmiemy się także budową słupów lub podciągów, a w razie potrzeby przeniesieniem instalacji i innymi pracami wykończeniowymi.