Wiertarka, wkrętarka, czy wiertarko – wkrętarka? Które jest skuteczniejsze podczas remontu?

Prace remontowe składają się z wielu żmudnych i na ogół skomplikowanych procesów, do których należy dobrać odpowiednie narzędzia wiercąco – wkręcające pod względem ich parametrów. Pozwoli to na dokładne i szybkie wykonywanie zadań, które będziemy musieli wykonać. Poniższy artykuł pomoże Ci zrozumieć podstawowe zasady doboru narzędzi i odpowie na pytanie z którego elektronarzędzia powinieneś skorzystać.

Do czego przyda się wkrętarka?

Wkrętarka jest elektronarzędziem opartym o działanie silnika szczotkowego lub bezszczotkowego, który przekazuje swoją moc na wrzeciono oraz uchwyt za pomocą systemu przekładni. Do najczęściej spotkanych uchwytów należą te w kształcie heksagonalnym (sześciokątnym). Pozwala to współpracować z różnymi końcówkami wkręcającymi, których rodzajów jest cała masa.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Urządzenia te przydadzą się do prac związanych z suchą zabudową, pozwalając na szybkie przykręcanie płyt gipsowo-kartonowych do stelaży podsufitowych. Dzięki swojej precyzji wkręcania, wkrętarki sprawdzą się również w późniejszym etapie remontów, chociażby podczas skręcania mebli. Ich charakterystyczne, nie zbyt mocne przełożenie mocy na siłę dokręcania, zadba o to, żeby nie przekręcić zastosowanych wkrętów oraz śrub.

Podczas jakich zadań sprawdzi się wiertarka

W porównaniu do wkrętarki, wiertarka jest znacznie mocniejszym elektronarzędziem, wyposażonym w większy i bardziej wydajny silnik. Pozwala to na wykorzystanie urządzenia podczas bardziej złożonych procesów oraz umożliwia obrabianie materiałów, z którymi nie poradziłaby sobie mała, ręczna wkrętarka. Dzięki swoim parametrom sprawdzi się podczas wiercenia otworów w drewnie i metalu. Wiertarka może być dodatkowo wyposażona w funkcję udaru mechanicznego lub pneumatycznego, dzięki czemu urządzenie oprócz usuwania urobku metodą skrawania, dodatkowo będzie go podkuwać, znacznie przyśpieszając proces wiercenia. Różnica pomiędzy udarem mechanicznym, a pneumatycznym jest taka, że moc tego pierwszego zależy od siły docisku elektronarzędzia do materiału, natomiast działanie tego drugiego opiera się na małym kompresorze wewnątrz urządzenia, który za pomocą specjalnej poduszki wykonuje ruch posuwisty wiertła wzdłuż jego osi. Urządzenia wyposażone w udar pneumatyczny, najczęściej nazywane są kombimłotkami, ponieważ mogą dodatkowo pełnić funkcję młota pneumatycznego. Pozwala to na wykorzystanie wiertarki do procesów związanych z wykuwaniem i wyburzaniem.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Zobacz także:  Ściana nośna - kompendium wiedzy

Kiedy wybrać wiertarko – wkrętarkę

Możliwości oraz funkcje wkrętarek i wiertarek łączy w sobie wiertarko-wkrętarka. To uniwersalne elektronarzędzie, które pozwala na wykonywanie otworów o większej średnicy niż zwykła wkrętarka, oraz dysponuje przeważnie znacznie większą mocą. Pozwala to na wykonywanie otworów w twardym drewnie, metalu oraz miękkich materiałach budowlanych. Wiertarko-wkrętarka sprawdzi się również podczas wkręcania wkrętów oraz śrub, a dzięki możliwości regulacji momentu obrotowego, pozwoli na dokręcanie ich z określoną siłą. Jeżeli chodzi o funkcję wiercenia w twardych materiałach budowlanych, najczęściej ich udar jest zbyt słaby i przegrywają na tle dedykowanych ku temu wiertarek. Mimo wszystko wiertarko – wkrętarki swoje zastosowanie znajdą podczas wielu etapów remontów, począwszy od wykonywania instalacji elektrycznych, poprzez suchą zabudowę, aż po biały montaż i wykończenie wnętrz.

Dostępne rodzaje zasilania oraz wady i zalety poszczególnych urządzeń wiercąco – wkręcających

Elektronarzędzia wiercące oraz wkręcające mają cechy, które je charakteryzują oraz umożliwiają dopasowanie ich do określonych zadań. Dlatego warto jest przyjrzeć się, jakie posiadają wady, zalety oraz cechy wspólne.

Wkrętarka

Smukłe urządzenie o najmniejszej mocy, pozwalające na wkręcanie oraz wiercenie otworów jedynie w miękkich materiałach. Występujące w wariancie akumulatorowym oraz sieciowym.

Wiertarka

Urządzenie o największej mocy wiercącej. Może służyć jako urządzenie wiercące bez udaru, z udarem lub jako młotowiertarka, która może dodatkowo pełnić funkcję młota. Zasilane sieciowo oraz akumulatorowo. Wiertarki bez udaru posiadają tylko wariant zasilania za pomocą przewodu.

Wiertarko – wkrętarka

Uniwersalne elektronarzędzie łączące cechy wkrętarki oraz wiertarki. Potrafi wkręcać większe wkręty niż wkrętarka, jednak nie wykona tej samej pracy co mocna wiertarka. Zasilana najczęściej akumulatorami o różnej mocy, jednak występują też wiertarko – wkrętarki zasilane sieciowo.

Dlaczego potrzebujesz urządzeń wiercących i wkręcających

Urządzenia służące do wiercenia oraz wkręcania przydadzą się podczas najróżniejszych prac związanych z remontami. Już na początku remontu wiertarka pomoże podczas wyburzania i podkuwania ścian oraz skuwania płytek, glazury i starego kleju. W późniejszych etapach wykorzystamy wiertarko-wkrętarkę przy układaniu instalacji elektrycznych, gdzie konieczne będzie rozmieszczenie i zamocowanie puszek oraz przewodów elektrycznych. Wkrętarka umożliwi i ułatwi montaż suchej zabudowy, sufitów podwieszanych oraz mocowania listew przypodłogowych. Wiertarko – wkrętarki pomogą również podczas skręcania mebli, gdzie konieczne będzie używanie różnych końcówek wkręcających. Wykorzystanie elektronarzędzi takich jak wiertarka i wiertarko-wkrętarka podczas prac remontowych nie tylko skróci czas konieczny do ich wykonania, ale również znacząco ułatwi ich wykonanie.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac