Styl industrialny – jak wprowadzić go do wnętrza?

Nowoczesne pomysły architektoniczne w dziedzinie wykańczania wnętrz często opierają się na minimalizmie. Jedną z takich filozofii aranżacyjnych jest popularny w naszym kraju styl industrialny. Co charakteryzuje wnętrza industrialne i jak wprowadzić je do swojego mieszkania? Podpowiadamy.

Wnętrza industrialne – skąd się wzięły?

Wystrój industrialny, powszechnie nazywany też loftowym, od lat uznawany jest za jeden z najpopularniejszych w naszym kraju. Surowa stylistyka pozornie sugerująca niedokończony remont powszechna jest we wnętrzach restauracji, klubów fitness czy pomieszczeń biurowych. Zastanawiasz się, skąd wziął się pomysł na styl industrialny? Narodziła się podobnie do innych aranżacji – z aktualnej potrzeby.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Industrialny styl wnętrz to odzwierciedlenie starych fabryk, co widoczne jest w wykończeniu. W latach 50 XX wieku w USA po kryzysie ekonomicznym i upadku dużych fabryk, ich wnętrza opustoszały. Bardzo szybko stały się miejscem, w którym gromadzą się wolnościowcy, niespokojne dusze i artyści. Początkowo to oni zajmowali pomieszczenia fabryczne i urządzali je z użyciem znalezionych mebli czy akcesoriów.

Szybko puste fabryki zaczęły być adaptowane na pomieszczenia mieszkalne na szerszą skalę. Powstawały w nich także punkty usługowe. Ograniczenia finansowe wynikające z kryzysu i brak materiałów wykończeniowych prowadziły do tego, że surowość i na wpół wykończone wnętrze stały się wizytówką industrialnej stylistyki. W naszym kraju przemiana gospodarcza miała miejsce dopiero w latach 90. Właśnie od tego czasu wnętrza industrialne zaczęły cieszyć się sporą popularnością.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Co charakteryzuje wnętrza w stylu industrialnym?

Dziś styl industrialny został nieco oswojony, jednak wiele inspiracji związanych z jego pochodzeniem widocznych jest w obecnych wnętrzach. Szczególnie dotyczy to wnętrz komercyjnych, które powstają w pomieszczeniach będących w przeszłości fabrykami. Jednak nawet mieszkając w nowym mieszkaniu lub szeregowcu pod miastem, możesz wprowadzić do niego fabryczny charakter. Pamiętaj jednak, że wnętrza w stylu industrialnym są stosunkowo chłodne w odbiorze.

Zobacz także:  Sufit podwieszany - cena wykonania

Surowy wystrój industrialny

Spodobały ci się wnętrza loftowe i chcesz w ten sposób urządzić swoje mieszkanie? Styl industrialny to przede wszystkim charakterystyczne strukturalne powierzchnie, w których widoczna jest konstrukcja ściany. Największą popularnością cieszą się gołe cegły, ale także beton czy stropy i kolumny żelbetowe. Jeśli mieszkasz w domu z cegły, jesteś szczęściarzem i łatwo stworzysz mieszkanie industrialne. Możesz zdjąć tynk z jednej ze ścian i ukazać jej strukturę, co nada wnętrzu charakteru.

W domach z wielkiej płyty czy nowoczesnych budynkach wykonanych z betonu komórkowego masz ograniczone możliwości. Nie oznacza to jednak, że powinieneś rezygnować ze stylu industrialnego. Na rynku znajdziesz wiele produktów wykończeniowych, które będą znakomitą imitacją wyposażenia loftowego. Najtańszym produktem są okleiny lub fototapety z motywem struktury ściany. Możesz też sięgnąć po produkty imitujące beton jak tynk strukturalny czy płyty betonowe. Płytki ceramiczne stylizowane na beton lub kamień naturalny przydadzą się do wykończenia podłóg w mieszkaniach.

Spora przestrzeń w mieszkaniu industrialnym

W pustych pomieszczeniach fabrycznych jedynym czego było pod dostatkiem, okazywała się wolna przestrzeń. Dlatego często styl industrialny charakteryzuje się brakiem zbędnych elementów dekoracyjnych, które mają na celu jedynie zapełnić wolną przestrzeń. Pomieszczenia mają być puste i przestronne, co podkreśli ich rozmiar. To właśnie puste przestrzenie i brak dekoracji sprawiają, że styl industrialny odbierany jest jako bardzo zimny.

W mieszkaniach stylizowanych na styl industrialny warto postawić na jedno pomieszczenie o różnych strefach funkcjonalnych. Najczęściej przedpokój otwarty jest na salon z kuchnią i jadalnią. W jednym dużym przestronnym wnętrzu funkcjonalność konkretnych stref wyznacza wyposażenie. Oddzielone od całości będą tylko pomieszczenia ze strefy intymnej, czyli łazienka i sypialnia.

Konieczność utrzymania sporej przestrzeni nie oznacza, że ze stylistyki industrialnej wypadają małe mieszkania czy biura. Wystarczy usunąć niepotrzebne przegrody, takie jak ściany działowe czy drzwi do niektórych pomieszczeń. W blokach warto pozbyć się meblościanek dzielących pomieszczenia. Jeśli chcesz zostawić drzwi, zadbaj o przeszklenia, które pozwolą na rozchodzenie się światła i wizualnie powiększą mieszkanie.

Zobacz także:  PFRON dofinansowanie do remontu

Kolorystyka wnętrza industrialnego

Jeśli zastanawiasz się nad kolorystyką wnętrz, zawsze miej na uwadze materiały, z jakich zostały wykonane. Przede wszystkim we wnętrzu znajdą się różne odcienie szarości związane z betonem. Możesz każdą ścianę pomalować innym odcieniem. Ciekawie wygląda także powierzchnia pomalowana farbą z dodatkiem nieprzeprowadzonego pigmentu. Na ścianach i sufitach warto wprowadzić zimną biel, która wpłynie na wizualne powiększenie wnętrza. Warto postawić na dodatki w mocniejszych kolorach, jednak tylko w niewielkich rozmiarach, stanowiące drobny akcent.

Jeśli chodzi o podłogi i sposób ich wykończenia, tutaj spróbuj postawić na naturalne drewno lub płytki drewnopodobne. W cenie są także panele imitowane na deski. Naturalna struktura drewna może być widoczna także w zabudowie meblowej. Z innych kolorów warto wybrać takie, które kojarzone są z fabrykami. Przede wszystkim możesz postawić na zgniłą zieleń, rdzawe odcienie czerwieni czy czerń.

Materiały i dodatki w wyposażeniu wnętrz industrialnych

Styl industrialny lubi naturalne materiały, wykorzystywane do budowy pomieszczeń fabrycznych. Jeśli chodzi o wykończenie wnętrz, wspomniano już o betonie, cegłach czy drewnie. Jakie materiały wziąć pod uwagę, dobierając meble i elementy dekoracyjne do takich wnętrz?

W przypadku mebli dominuje drewno z zachowaną naturalną strukturą powierzchni. Warto wyeksponować przebarwienia z widocznymi sękami i słojami. Dodatkowo konstrukcje meblowe chętnie wspierane są na metalowych nogach malowanych proszkowo czarną farbą. Styl industrialny lubi także surowe szkło. Ten materiał w odcieniach zielonych lub białym może być wykorzystywany przy meblach i drzwiach. Tworzy się z niego także przeszklone ścianki działowe.

Dla ocieplenia pustego przestronnego wnętrza warto dobrać odpowiednie dodatki. Najciekawiej prezentują się dekoracje wykorzystujące stare elementy wyposażenia fabryk. Surowe lampy ze stalowymi osłonami lub zegary o prostych tarczach mogą podkreślić stylistykę. Sprawdzają się także lampy stworzone z semaforów czy uchwyty z instalacyjnych rur stalowych pokrytych warstwą rdzy. Na rynku znajduje się wiele nowych mebli imitujących styl industrialny, dlatego nie musisz eksplorować opuszczonych fabryk w poszukiwaniu takich skarbów.

Zobacz także:  Jak kłaść panele podłogowe?

Industrialny styl wnętrz – znajdź wykonawcę

Może się wydawać, że chcąc uzyskać industrialny styl we wnętrzu, nie będziesz miał problemów. Co może być trudnego w zbiciu tynku ze ścian i ukazaniu gołych cegieł czy stropów. Okazuje się jednak, że nawet tak proste z pozoru prace mogą doprowadzić do uszkodzenia struktury cegieł i zepsucia efektu. Podobny problem może być w przypadku wyburzania ścianek działowych czy próbie wprowadzenia innych modernizacji.

Niektóre rozwiązania znane ze stylu industrialnego nie trafiają do fachowców zwłaszcza starszej daty. Może się okazać, że kompletnie nie zrozumieją oni zamysłu i nie będziesz zadowolony z efektów. Jeśli będziesz chciał urządzić mieszkanie w stylu industrialnym, lepiej skontaktuj się z profesjonalnymi firmami budowlanymi.

Na rynku stołecznym znakomitą ofertę dla klientów ma Adrem. Możesz liczyć nie tylko na fachowość ekipy i znajomość nowoczesnych trendów w wykańczaniu wnętrz. Biuro projektowe Adrem może przedstawić Ci wizualizację wnętrza po zakończeniu prac. Dzięki temu zobaczysz styl industrialny w swoim mieszkaniu lub biurze jeszcze przed rozpoczęciem prac.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac