Ścianka kolankowa – co daje jej podniesienie?

W czasie projektowania poddasza lub adaptacji na użytkowe, możesz spotkać się z pojęciem ścianka kolankowa. Ten element konstrukcji budynku odpowiedzialny jest za przenoszenie obciążeń wynikających z kształtu i ciężaru połaci. Jednak bardzo często temat ścianek kolankowych poruszany jest także w kontekście poprawy funkcjonalności poddasza. Dlaczego?

Co to jest ścianka kolankowa i gdzie jest stosowana?

Na początek warto wyjaśnić sobie, czym jest ścianka kolankowa. Ta nazwa odnosi się do elementu umieszczonego na stropie najwyższej kondygnacji. Stanowi ona przedłużenie ścian niższych kondygnacji i razem ze ścianami szczytowymi wyznacza przestrzeń poddasza. Jednak w przeciwieństwie do szczytowych, to na ściance kolankowej opiera się konstrukcja połaci dachów dwuspadowych.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Po co wykonywana jest ścianka kolankowa? Definicja takiej konstrukcji nie wspomina wiele o tym, że przed tym elementem stawiane są spore wyzwania. Ściany te przenoszą obciążenia rozpierające, jakie wynikają z ucisku połaci dachowej na mur. To jedne z niewielu elementów w konstrukcji budynku, które przenoszą takie siły. W związku z tym ściany kolankowe wymagają stworzenia specjalnej konstrukcji, która zapobiegnie przed ich przechyleniem i zapadnięciem się dachu.

Jak wykonuje się ściany kolankowe?

Skoro wiesz już, co to jest ścianka kolankowa, pora poznać jej konstrukcję. Jak większość konstrukcji nośnych w budynkach, ścianka kolankowa wykonywana jest częściowo z żelbetu. Częściami jej konstrukcji nośnej są słupki żelbetowe, montowane do stropu na najwyższej kondygnacji. Najczęściej wykonuje się je w rozstawie mniejszym niż dwa metry, choć o ich dokładnym rozmieszczeniu decyduje konstruktor.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Na powierzchni słupków układany jest wieniec zbrojony prętami podłużnymi i połączony ze słupkami pionowymi. To do niego kotwione są murłaty konstrukcji dachowej i jego zadaniem jest przenoszenie obciążeń połaci. Ścianka kolankowa wypełniona jest materiałem, z którego wykonywane są niżej położone części ścian. Najczęściej będą to bloczki betonu komórkowego lub pustaki ceramiczne. Czasem na powierzchni wieńca murowane są dodatkowe rzędy materiałów ściennych. Więcej na ten temat znajdzie się w dalszej części tekstu.

Zobacz także:  Portfenetry - balkony w stylu francuskim

Ścianka kolankowa – wysokość

Zarówno dla inwestorów planujących zagospodarowanie poddasza, jak i konstruktorów ważne jest, jak wysoka będzie ścianka kolankowa. Wysokość tego elementu wpływa przede wszystkim na możliwości zagospodarowania przestrzeni poddasza. Wysoka ścianka kolankowa sprawia, że nie trzeba montować tak zwanych przedścianek. Dzięki temu poddasze ma większą powierzchnię i jest łatwiejsze do urządzenia, co cieszy inwestorów oraz dekoratorów wnętrz.

Z drugiej strony na problem wysokości tego elementu spoglądają konstruktorzy i projektanci. Im wyższa ściana kolankowa, tym większą ma tendencję do przechylania, dlatego projektanci wolą niższe elementy. W wyższych murach wymagane będzie stworzenie mocniejszej konstrukcji nośnej, szerszego wieńca i rozmieszczenie słupków w mniejszych zestawach.

Podniesienie wysokości ścianki kolankowej

Podczas remontu i adaptacji poddasza na użytkowe wielu inwestorów rozważa podniesienie ścianki kolankowej. Podniesienie konstrukcji nawet o dwa bloczki lub pustaki ceramiczne wpłynie na to, że powierzchnia poddasza stanie się bardziej ustawna. Te kilkadziesiąt centymetrów sprawi, że będzie można swobodnie wyprostować się na poddaszu, wyrzucić przedścianki i lepiej zagospodarować tę przestrzeń. Z uwagi na powiększenie powierzchni użytkowej wielu inwestorów naciska na takie rozwiązanie.

Pojawia się jednak pytanie, czy takie rozwiązanie architektoniczne jest bezpieczne? Zastanów się, dlaczego tak wiele wspominaliśmy wcześniej o obciążeniach działających na ściankę kolankową. Podniesienie ścianki o kilkadziesiąt centymetrów sprawia, że będą znacznie mniej odporna na siły rozporowe działające na ścianki. Może to doprowadzić do katastrofy budowlanej. Inną kwestią jest legalność takich prac konstrukcyjnych wykonywanych na własną rękę.

Prace przy ściankach kolankowych – komu powierzyć?

Jeśli nie chcesz, żeby podniesiona ścianka kolankowa stała się problemem dla konstrukcji dachu, dobrze zastanów się nad przeprowadzeniem prac. Z pewnością w tych zadaniach powinieneś skorzystać z oferty specjalistów. Prawdopodobnie potrzebne będzie przeprowadzenie obliczeń nośności konstrukcji i ocena możliwości podniesienia ścianek. Należy ocenić też, czy połać dachowa jest w stanie pozwalającym na przeprowadzenie prac modernizacyjnych w jej obrębie.

Zobacz także:  Podciąg żelbetowy - co to jest i jakie ma funkcje w konstrukcji budynku?

Planując prace w Warszawie lub okolicach, sprawdź ofertę Adrem. Pracownicy firmy zajmują się nie tylko pracami ogólnobudowlanymi i wykończeniowymi, ale także dekarskimi oraz remontami dachów. Podniesiona ścianka kolankowa będzie wymagała specjalistów z wielu dziedzin. Nasi fachowcy pomogą ci podjąć decyzję, czy podnoszenie ścianki jest opłacalne i przedstawią na wizualizacji wygląd poddasza po zmianach.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac