Jak malować sufit?

Malowanie sufitu to ważny etap prac remontowych wewnątrz mieszkania. Przez wielu domorosłych budowlańców, a także specjalistów to zajęcie jest uznawane za mało przyjemne. Wpływa na to niewygodna pozycja, w jakiej realizuje się większość prac oraz nie zawsze satysfakcjonujący efekt. Dlatego podpowiadamy jak malować sufit i jakich zasad się trzymać. 

Malowanie sufitów – od czego zacząć?

Zanim dowiesz się jak pomalować sufit, pora na prace przygotowawcze. Musisz odkręcić wszystkich elementy dekoracyjne, takie jak lampy czy karnisze. Upewnij się, czy powierzchnia jest w stanie umożliwiającym prowadzenie na niej prac malarskich. Chodzi przede wszystkim o to, czy jest gładka i zwięzła, co zapewni odpowiednią przyczepność farby. Jeśli widoczne są na niej pęknięcia lub łuszcząca stara farba, malowanie sufitu będziesz musiał poprzedzić pracami naprawczymi. Czeka Cię nakładanie masy renowacyjnej w szczelinach lub gładzi na powierzchni całego sufitu. Malowanie sufitu wałkiem musisz poprzedzić także gruntowaniem, co wpłynie na chłonność powierzchni.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Kiedy powierzchnia będzie już wystarczająco gładka i spójna, pora przygotować niezbędne akcesoria. Musisz wybrać odpowiednią farbę, która sprawdza się na tej powierzchni. Z reguły sufity mają biały kolor i jedynie w wyjątkowych aranżacjach do ich malowania stosuje się inną kolorystykę. Wybierz farbę typową do sufitów, jaka znajduje się w ofercie niemal wszystkich producentów.

Jeśli chodzi o akcesoria, najczęściej zaleca się malowanie sufitu wałkiem. Sięgnij po wałek z dłuższym włosiem powyżej jednego centymetra. Pracę znacznie ułatwi zabezpieczenie podłogi i mebli folią. Zadbaj także o dodatkowy płaski pędzel, sprzęt do mieszania farby.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Musisz też pamiętać, że malowanie sufitów to pierwszy etap, jeśli bierzesz pod uwagę odnawianie całego pomieszczenia. To właśnie od tej powierzchni powinieneś zacząć remont. Dopiero po zakończeniu prac na płaszczyźnie poziomej możesz przejść do malowania ścian. Pamiętaj o tym podczas naklejania taśmy malarskiej przy przejściach pomiędzy ścianą i sufitem lub skorzystaj ze specjalnego wałka do odcinania powierzchni.

Zobacz także:  Układanie styropianu pod wylewkę - jak to zrobić?

Jak prawidłowo malować sufit?

Skoro wszystkie akcesoria i farby są już przygotowane, pora na krótki instruktaż jak malować sufit. Nie ma dwóch specjalistów, którzy wykonywaliby pracę w ten sam sposób. Zawsze znajdą się niuanse, które wynikają z indywidualnych upodobań oraz doświadczeń. Każda technika malowania sufitu opiera się jednak na kilku zasadach, które stosują niemal wszyscy specjaliści.

Jak prawidłowo malować sufit? Już samo rozpoczęcie prac jest istotne. Musisz bowiem zacząć z konkretnego miejsca, żeby światło na powierzchni sufitu rozchodziło się we właściwy sposób. W takim razie, w którą stronę malować sufit? Pierwsze przyłożenie wałka będzie w narożniku przy oknie. Pierwsza warstwa farby nakładana równolegle do okien. Dalej malowanie powinieneś prowadzić od okna w stronę przeciwległej ściany. W pomieszczeniach bez okien za punkt odniesienia będą służyły drzwi. Większość powierzchni sufitu maluj za pomocą wałka, z kolei wspomniany wcześniej pędzel przyda się w czasie malowania narożników.

Malowania sufitu lepiej nie dzielić na etapy. Także uzupełnianie miejsc przy narożach wykonuj natychmiast po pomalowaniu wałkiem. Zaplanuj sobie pracę w taki sposób, żeby całą powierzchnię pokryć za jednym razem. W ten sposób unikniesz widocznych smug i łączeń na suficie. W przypadku większych powierzchni dobierz sobie kogoś do pomocy.

Musisz zastanowić się także nad wykonaniem drugiej warstwy i zaplanować ten etap prac. Najczęściej farby wymagają dwukrotnego malowania, co pozwala uzyskać idealne krycie. Jak malować sufit drugą warstwą? Stosuj się dokładnie do tych samych zasad, które wymieniliśmy wcześniej. Drugą warstwę nakładać prostopadle do pierwszej – malujemy krzyżowo. Jeśli dobierzesz dobre farby i sumiennie podejdziesz do pracy, bez obaw pokryjesz cały sufit jednolitą warstwą.

Malowanie sufitów i prace remontowe tylko ze specjalistami

W powszechnej opinii malowanie sufitów to praca niewdzięczna i uciążliwa. Stosując jednak wspomniane wskazówki, powinieneś uzyskać zadowalający efekt. Możesz też skorzystać z pomocy specjalistów z firmy Adrem, którzy doskonale wiedzą jak malować sufit. W ten sposób oszczędzisz swój czas i będziesz mógł poświęcić go na inne zajęcia.

Zobacz także:  Minimalna szerokość fugi przy ogrzewaniu podłogowym

Specjaliści Adrem nie tylko pomogą Ci przy malowaniu sufitu. Podejmą się również wspomnianych prac przygotowawczych w postaci nakładania gładzi czy renowacji powierzchni sufitu. Jeśli chcesz zdemontować wiszący sufit i nieco podnieść pomieszczenie, także możesz liczyć na pomoc Adrem. W ten sposób zyskasz pewność najwyższego standardu wykonania prac, a odnowione pomieszczenie będzie miało wygląd zgodny z Twoim wyobrażeniem.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac