Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej – jak to zrobić?

Niepełnosprawni stanowią nawet kilkanaście procent naszego społeczeństwa, dlatego stworzenie im godnych warunków życiowych jest bardzo ważne. Wbrew pozorom przystosowanie łazienki dla niepełnosprawnych nie musi być kosztowne i wiązać się z przebudową tego pomieszczenia. Często wystarczy kilka drobnych przeróbek i dodatkowych akcesoriów. 

Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej – założenia 

Przepisy prawa budowlanego wymagają, aby w każdym budynku publicznym o dowolnym charakterze funkcjonowały łazienki do osób niepełnosprawnych. Jednak organizacja takiego miejsca to nie jedyny powód, który zmusza do przystosowania łazienki dla osoby niepełnosprawnej. Zmiana sytuacji życiowej jest jeszcze bardziej powszechną przyczyną wprowadzania takich modernizacji.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej ma na celu stworzenie jej warunków do godnego samodzielnego wykonywania podstawowych czynności. Sposób urządzenia i dobór akcesoriów powinien być podyktowany właśnie ograniczeniami tej osoby. Często wystarczy szczera rozmowa i spojrzenie na pomieszczenie oczami osoby niepełnosprawnej. W przypadku pomieszczeń ogólnodostępnych, gdzie znajdą się różne osoby o rozmaitych problemach, należy postawić na bardziej uniwersalne rozwiązania. 

Przystosowanie łazienki dla niepełnosprawnych – co można zrobić? 

Podstawową zasadą przy tworzeniu pomieszczeń dla niepełnosprawnych, jest zapewnienie na tyle dużo wolnej przestrzeni, żeby poruszanie się wewnątrz było wygodne. W tej kwestii nie zawsze można cokolwiek zrobić, dlatego pozostaje poprawa funkcjonalności tego, czym dysponujesz.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Przystosowanie łazienki dla niepełnosprawnych może zatem ograniczyć się do powiększenia drzwi do rozmiaru pozwalającego na swobodne dostawanie się do wewnątrz osobom na wózkach. Warto też zadbać o usunięcie urządzeń i przedmiotów, które nie są niezbędne. Warto znaleźć inne miejsce na pralkę i suszarkę, a także usunąć szafkę spod umywalki. 

Zobacz także:  PCPR dofinansowanie do remontu łazienki

Dobrym i stosunkowo prostym sposobem na przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej do jej potrzeb, będzie montaż poręczy i uchwytów. Należy zamontować je w pobliżu toalety, a także kabiny prysznicowej. Ważnym zabiegiem będzie też umiejscowienie umywalek na właściwej wysokości, czyli około 80 cm. Dla osób z trudnościami ruchowymi barierę stanowi wanna dlatego dobrym pomysłem będzie zastąpienie jej kabiną prysznicową. 

Przystosowanie łazienki dla niepełnosprawnych – zleć to profesjonalistom 

Jeśli nie czujesz się na siłach na samodzielne przystosowanie łazienki do osoby niepełnosprawnej, powierz te prace specjalistom. Dobrym sposobem będzie zlecenie projektu i wykonawstwa jednej firmie, ponieważ przyspieszy to prowadzenie prac, a także ograniczy wydatki. Taką okazję będziesz miał, korzystając z oferty Adrem, specjalisty z dziedziny budownictwa, kompleksowych remontów mieszkań, a także innych prac budowlanych. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac