Jak wykonać projekt łazienki dla niepełnosprawnych i co musi się w nim znaleźć?

Dostosowanie łazienki do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi wymaga indywidualnego podejścia. Projekt łazienki dla niepełnosprawnych powinien uwzględnić ich problemy i dawać konkretne rozwiązania. Musi być funkcjonalny, ponieważ tylko wówczas obiekt okaże się przyjazny dla najsłabszych. Jak sprostać tak dużym wymaganiom i stworzyć dobry projekt łazienki dla osoby niepełnosprawnej?

Projekt łazienki dla osoby niepełnosprawnej – co powinien uwzględniać?

Osoby niepełnosprawne, podobnie jak wszyscy inni, chcą czuć się w łazience swobodnie, komfortowo i działać samodzielnie. Ułatwienie im tego jest obowiązkiem nie tylko opiekunów obiektów publicznych, ale także domowników. Projekt łazienki dla niepełnosprawnych musi być przygotowany w taki sposób, żeby to pomieszczenie było możliwie najbardziej komfortowe. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Przy pracach warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim w nowych budynkach łazienkę warto zaplanować w pobliżu traktów komunikacyjnych i maksymalnie ułatwić drogę do niej. Projekt łazienki dla niepełnosprawnych powinien przewidzieć też stworzenie drzwi dla wózków inwalidzkich nie tylko w samej łazience, ale także na drodze do niej. Ponadto powierzchnia wewnątrz pomieszczenia musi zawierać miejsce do manewrowania wózkiem. Dlatego zaleca się utworzenie pustej przestrzeni o średnicy 1,5 m.

Wymiary łazienki dla niepełnosprawnych muszą uwzględniać możliwość skorzystania z kabiny prysznicowej, a także komfortowego dostania się na toaletę. W pobliżu misy WC i kabiny prysznicowej trzeba znaleźć miejsce na postawienie wózka i montaż poręczy. Poglądowy projekt powinien też wskazać, na jakiej wysokości mają znajdować się umywalki, a także pozostawić pod nimi pustą przestrzeń na wózek. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Mała łazienka dla niepełnosprawnych – projekt

Stworzenie projektu łazienki dla niepełnosprawnych w nowym obiekcie jest stosunkowo łatwe. Nieco więcej problemów sprawia przystosowanie do tej funkcji pomieszczenia w bloku, a także innych już istniejących łazienek. Tutaj praca będzie ograniczała się do zoptymalizowania wolnej przestrzeni i maksymalne wykorzystanie jej. Przy tworzeniu projektu łazienki dla niepełnosprawnych trzeba pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu poręczy, a także lokalizacji gniazd elektrycznych, luster, włączników, baterii i innych niezbędnych akcesoriów. 

Zobacz także:  Balkon francuski - czym jest i jak go urządzić?

Projekty łazienek dla niepełnosprawnych w dobrej firmie projektowo-budowlanej

Dobry projekt łazienki dla niepełnosprawnych połączony z kosztorysem ułatwi budowę takiego pomieszczenia i zgromadzenie środków na niego. Przyda się też przy składaniu wniosku do PFRON, czy pozyskiwaniu środków z rozmaitych fundacji. 

Jeśli potrzebujesz dobrego projektu wykonanego przez uprawnionego konstruktora, skorzystaj z oferty Adrem. Firma zajmuje się nie tylko pracami budowlanymi i remontem łazienek, ale także projektowaniem. Korzystając z naszej oferty, za jednym zamachem załatwisz projekt i jego wykonawstwo, co znacznie przyspieszy realizację. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac