Podciągi betonowe – rodzaje konstrukcji, zastosowanie i sposób montażu
Podciągi należą do elementów nośnych, które stosuje się w newralgicznych częściach budynku. Mogą stać się przedłużeniem stropu albo zastępować ściany nośne. Podciągi betonowe to jedne z najpopularniejszych typów konstrukcji, stosowanych głównie w konstrukcji ze zbrojeniem. W poradniku podpowiemy, jak są wykonywane, a także jak je montować.
Podciąg betonowy – co to jest?
Przenoszenie ciężaru konstrukcji budynku i obciążeń zmiennych to jedno z najważniejszych zadań elementów nośnych. Poza ścianami nośnymi, stropami i fundamentami często stosuje się także podciągi betonowe. To konstrukcje montowane w newralgicznych miejscach, gdzie nie sięga strop, a ściany nośne z różnych przyczyn nie mogą być zamontowane.
Podciągi betonowe mają kształt belki, najczęściej o przekroju prostokątnym. Są elementami konstrukcyjnymi, które mogą opierać się na ścianach nośnych, a także słupach czy innych elementach przenoszących obciążenia. Projektuje się je zarówno w obiektach nowobudowanych, jak i w czasie wyburzania ścian nośnych w remontowanych budynkach. Ich kształt i wymiary dobierane są indywidualnie do warunków, w jakich będą funkcjonowały. Pod uwagę bierze się maksymalne obciążenie, a także rozpiętość podciągu.
Podciąg betonowy zbrojony czy niezbrojony?
Istnieje niewiele miejsc, w których stosowany jest podciąg betonowy bez zbrojenia. Takie konstrukcje mają co prawda bardzo dobre parametry odporności na ściskanie, jednak gorzej wypadają przy siłach rozciągających. W wyniku tego przy znacznych obciążeniach mogą pękać i stać się zagrożeniem dla konstrukcji obiektu. W związku z tym podciągi betonowe najczęściej są wypełnione zbrojeniem zaprojektowanym indywidualnie do przenoszenia konkretnych obciążeń. Dzięki temu lepiej sprawdzają się przy dużych rozpiętościach.
Podciągi betonowe – sposób montażu
Sporym wyzwaniem dla ekip budowlanych jest sam montaż podciągów betonowych. Przy budowie nowych obiektów, kiedy nie trzeba uważać na istniejące elementy, sprawa jest znacznie łatwiejsza. Tymczasem przy budynkach istniejących, w których trzeba dodatkowo wyburzyć część ściany nośnej, potrzebna jest wiedza i doświadczenie specjalistów.
Podciągi betonowe montowane są najpierw wewnątrz ściany nośnej. Długość podparcia, a także ich dokładną lokalizację wyznacza projektant. Każda belka jest osadzana na specjalnej poduszce betonowej albo podstawie wykonanej z cegieł. Jeśli pociąg nie może być oparty na ścianie, wówczas dodatkowo montuje się belkę podpierającą, która jest dłuższa od niego o kilkanaście centymetrów z każdej strony. Dopiero po odpowiednim ułożeniu belki i podciągu, można przejść do wyburzania ściany znajdującej się pod nią.
Montaż podciągów betonowych jest obarczony sporym ryzykiem, dlatego do przeprowadzenie prac warto wynająć odpowiednią ekipę specjalistów. Na rynku stołecznym na uwagę zasługuje Adrem. Wykonujemy kompleksowe remonty w Warszawie od prawie 20 lat i stale rozszerzamy zakres naszej działalności. Do trudnych prac, takich jak montaż podciągów zawsze wysyłamy najlepszych specjalistów. Zadzwoń do biura obsługi i przekonaj się sam.