Podciąg żelbetowy – co to jest i jakie ma funkcje w konstrukcji budynku?

Konstrukcje stropów nie zawsze mają wystarczającą dopuszczalną rozpiętość i konieczne jest zastosowanie dodatkowych elementów nośnych. Jednym z najczęściej stosowanych jest podciąg żelbetowy, czyli dodatkowa belka z tego materiału. Ma ona za zadanie przenosić obciążenie konstrukcji budynku w miejscu, gdzie nie ma stropu i ściany nośnej. Jak wykonuje się taki podciąg i w jakich miejscach można je umieścić? 

Czym jest podciąg żelbetowy?

W wielu nowoczesnych aranżacjach projektuje się bardzo przestronne wnętrza i rezygnuje z przegród wewnątrz obiektu. Niestety, część z tych przegród to ściany nośne, które trzeba w jakiś sposób zastąpić. Podciąg żelbetowy to rodzaj konstrukcji, która nadaje się do tego najlepiej. Wydłuża on rozpiętość stropu i sprawi, że budowa ściany nośnej w niektórych miejscach nie będzie konieczna. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Podciąg wykonuje się z betonu zbrojonego prętami stalowymi z uwagi na uzupełniające się właściwości tych materiałów. Beton bardzo dobrze wytrzymuje siły ściskające, jakie oddziaływają na niego z wyższych kondygnacji. Z kolei stalowe zbrojenie podciągu żelbetowego pozwala na lepsze przenoszenie sił rozciągających. Dlatego cały element zachowuje się podobnie do stropu, nadproża czy innych podobnych konstrukcji. 

Podciąg żelbetowy często projektowany jest w nowych budynkach. Może opierać się na ścianach nośnych, a przy większej rozpiętości także na specjalnych słupach konstrukcyjnych. Taki element montuje się także podczas prac remontowych i zmianie aranżacji pomieszczenia. Można zastosować go w miejscach, gdzie ściana nośna została wyburzona w całości lub częściowo. Powszechnie montowany jest nad nowym, a nawet powiększonym otworem drzwiowym. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Podciąg żelbetowy – wymiary elementu. Od czego zależą?

Wszystkie prace przeprowadzane na ścianach nośnych wymagają szczególnego traktowania. Rozpiętość podciągu żelbetowego, a także wymiary jego przekroju nie mogą zatem być przypadkowe. Wszystkie wartości są dokładnie obliczane przez konstruktorów, którzy biorą pod uwagę obciążenia stałe i zmienne. Na podstawie wyliczeń dobierane są minimalne wymiary konstrukcji. 

Zobacz także:  Tarasy kompozytowe Warszawa

Dla utrzymania właściwych parametrów nośnych podciąg żelbetowy jest zbrojony. Sposób poprowadzenia prętów zbrojeniowych, ich grubość i układ także są wypadkową precyzyjnych wyliczeń. Następnie konieczne jest wykonanie takiego elementu albo zamówienie go w specjalistycznej firmie. Część przedsiębiorstw produkuje też podciągi uniwersalne w kilku wariantach. Żeby ograniczyć wydatki i czas przygotowania elementu, konstruktor powinien wziąć ich wymiary pod uwagę w pierwszej kolejności. 

Podciąg żelbetowy – przekrój elementu

W większości projektów budowlanych podciąg żelbetowy ma przekrój prostokątny. Taka konstrukcja najlepiej przenosi obciążenia i z łatwością można wkomponować w aranżację jej regularne wymiary. Mniej popularnym kształtem jest ceownik lub teownik. Z uwagi na większe trudności z przygotowaniem takiego elementu są one stosowane tylko w szczególnych konstrukcjach. Także cena podciągu żelbetowego wykonanego w tej konstrukcji jest nieco wyższa od standardowej.

Podciąg żelbetowy to bardzo ważna część konstrukcji nośnej obiektu. Zarówno jej projekt, jak i wykonanie powinny być przeprowadzone na bazie wiedzy i doświadczenia budowlanego. Nieprawidłowości przy montażu mogą doprowadzić do problemów konstrukcyjnych obiektu, pękania ścian i stropów, a nawet zawalenia części obiektu. Jeśli zatem potrzebny Ci solidny podciąg żelbetowy, zadzwoń do biura Adrem. Zajmiemy się nie tylko montażem tego elementu, ale także przeprowadzimy inne prace budowlane i wykończeniowe.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac