Podciąg zamiast ściany nośnej – sposoby na zastąpienie ważnej części budynku

Ściany nośne to elementy konstrukcyjne, których wyburzenie może doprowadzić do zawalenia się całego obiektu. Montaż podciągu zamiast ściany nośnej jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów na zastąpienie tej przegrody. Istnieje kilka sposobów na wykonanie tego elementu, a także parę materiałów, których można użyć do jego mocowania. Dowiedz się, czym jest podciąg i kiedy się go montuje. 

Podciąg ściany nośnej – co to jest? 

Ściany nośne należą do elementów konstrukcyjnych budynku. Wykonane są z materiałów i w technologii, która pozwala im na przenoszenie obciążeń z wyżej położonych części budynku. To na ścianie nośnej opiera się ciężar materiałów budowlanych ściennych, stropów, a także więźby dachowej. Ponadto to właśnie one odbierają obciążenia zmienne, a wszystkie siły przenoszą na fundamenty. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


W związku z ważną funkcją wyburzenie ściany nośnej nie jest zadaniem łatwym i nie można wykonywać tego samodzielnie. Jeśli projekt aranżacji pomieszczenia zakłada wyburzenie całości lub części ściany, konieczne będzie stworzenie elementu konstrukcyjnego, który zastąpi wyburzony element. Z reguły projektowany jest wówczas podciąg ściany nośnej.

Podciągiem nazywa się belkę poprzeczną wstawioną nad otworem wykonanym w ścianie. Bardzo często projektowany jest w nowych obiektach, gdzie standardowe stropy nie są wystarczająco szerokie. Ma on za zadanie zwiększenie rozpiętości stropu i zwiększenie powierzchni pomieszczenia. Podciąg może być oparty na słupach konstrukcyjnych, ścianach nośnych, a nawet na obu elementach jednocześnie. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Podciąg zamiast ściany nośnej – jak go zbudować? 

Podciąg w mieszkaniu to element konstrukcyjny, którego budowa nie może przebiegać przypadkowo. Zarówno jego projekt, jak i dobór materiałów wymaga przeprowadzenia szczegółowych obliczeń nośności. Dlatego o rodzaju podciągu decyduje konstruktor. To on wylicza głębokość osadzenia elementu, a także wszystkie jego wymiary. 

Zobacz także:  Jak obliczyć koszt remontu łazienki 5m2?

Podciągi wykonywane są przede wszystkim z żelbetu, który najlepiej sprawdza się w tego typu zadaniach. W niektórych przypadkach lepsze parametry uzyskuje podciąg stalowy zamiast ściany nośnej, który może zajmować nieco mniej miejsca. W niektórych obiektach stosuje się też podciągi drewniane, jednak coraz częściej odchodzi się od tego typu konstrukcji. 

Wyburzenie ściany nośnej i podciąg – zadanie dla fachowców 

Zaprojektowanie podciągu zamiast ściany nośnej jest zadaniem trudnym i wymaga sporej wiedzy konstruktorskiej. Jednak równie wymagające jest przeprowadzenie prac zaplanowanych przez projektanta. Wyburzenie ściany nośnej i budowa podciągu to zadanie dla profesjonalnych ekip budowlanych.

Podciąg należy osadzić na odpowiedniej głębokości wewnątrz ściany nośnej, a także na specjalnych poduszkach betonowych lub podkładach z cegieł. Nie można stosować do budowy produktów o innych wymiarach i jakości materiału, niż zostały założone w projekcie. Ponadto należy przeprowadzić wyburzenie w odpowiednim momencie, kiedy nie będzie występowało już ryzyko zawalenia się stropu. W wielu przypadkach podciąg betonowy ma być umieszczony w taki sposób, aby tworzyć lico ze stropem i ścianami, a to także wymaga precyzyjnego osadzenia belki. 

Planujesz zamontować podciąg zamiast ściany nośnej w swoim mieszkaniu? Skorzystaj z pomocy ekip budowlanych z firmy Adrem. Nasi specjaliści zajmują się wyburzaniem ścian, a także innymi usługami budowlanymi. Mamy bogate doświadczenie w pracach ogólnobudowlanych, dlatego możesz być spokojny o jakość zamontowanych podciągów. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac