Podciąg stalowy – najważniejsze informacje

Przy budowie lub remoncie mieszkań stosuje się różne elementy konstrukcyjne. Podciąg stalowy należy do najpopularniejszych wyrobów, który montuje się w miejscach newralgicznych. Od jego wymiarów i sposobu montażu zależy stabilność konstrukcji nośnej budynku. Kiedy projektowane są podciągi stalowe i jakie stoją przed nimi zadania? 

Podciągi stalowe w budynkach murowanych 

W każdym budynku zadaniem ścian nośnych oraz stropów jest przyjmowanie obciążeń stałych i zmiennych obiektu, a następnie przekazywanie ich na niżej położone konstrukcje. W niektórych częściach obiektu może się zdarzyć, że cechy ścian nośnych i stropów nie są wystarczające. W związku z tym potrzebne będą podciągi. Te elementy przenoszą obciążenia powstałe nad otworami i przekazują je na ściany nośne. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Podciągi stalowe należą do jednych z najczęściej stosowanych konstrukcji. Są to belki stalowe o przekroju prostokątnym, ceowym, a czasem także dwuteowym. Wykonywane są ze stali węglowej konstrukcyjnej, która wykazuje się odpornością na rozciąganie i ściskanie, a także wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. 

Gdzie stosuje się podciąg stalowy?

Podciągi stalowe należą do elementów konstrukcyjnych, które stosuje się głównie w budynkach odnawianych. Wymagane są w obiektach, gdzie planowane jest wyburzenie ściany nośnej albo usunięcie chociaż jej części. W takich sytuacjach podciąg osadza się na ścianach nośnych i prowadzi nad częścią, która będzie wyburzona. Podobnie wyglądają prace w przypadku tworzenia i powiększania otworów drzwiowych, okien, czy przejść. W takich sytuacjach obciążenie nie opiera się na standardowych elementach konstrukcyjnych obiektu, a właśnie na stalowej belce. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Podciąg stalowy – wymiary elementu 

Przygotowanie i wykonanie podciągu stalowego nie może przebiegać w dowolny sposób. Wymiary elementu i rodzaj stali, z jakiej zostanie wykonany, są precyzyjnie określane przez konstruktorów. To specjalista dokonuje dokładnych obliczeń, biorąc pod uwagę przewidywane obciążenia i rozpiętość otworu pod podciągiem. 

Zobacz także:  Kosztorys inwestorski - jak przygotować i na co zwrócić uwagę?

Podciąg stalowy ma szerokość większą od otworu, nad którym się znajduje, przynajmniej o 10 centymetrów z każdej strony. To minimalna głębokość osadzenia, która jednak nie może być mniejsza, niż 1/3  wysokości belki. Ponadto proporcje szerokości do wysokości belki wynoszą 1:15 – 1:18. Wynika z tego, że im większą szerokość będzie miał otwór i element, tym wyższa i szersza będzie stalowa belka. 

Przy planowaniu montażu podciągu stalowego, cena przeprowadzenia prac nie powinna być najważniejszym wyznacznikiem wyboru wykonawcy. W tak ważnej kwestii warto wybrać firmę, która ma doświadczenie na rynku w tej dziedzinie i zagwarantuje prawidłowe przeprowadzenie robót. Na rynku stołeczny warto zaufać specjalistom z firmy Adrem. W naszej firmie zajmujemy się remontami mieszkań i domów, a prace przeprowadzamy kompleksowo. Dodatkowych informacji udzielają telefonicznie nasi pracownicy z biura obsługi, a w razie potrzeby wysyłamy fachowców do przygotowania kosztorysu prac. 


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac