Na jakiej wysokości umywalka w łazience? Podpowiadamy!

Ergonomia i funkcjonalność to dwa pojęcia, które mają ogromne znaczenie przy wyposażeniu łazienki. Żeby można było komfortowo korzystać ze wszystkich urządzeń, należy odpowiednio rozplanować ich położenie. Na jakiej wysokości umywalka w łazience będzie funkcjonalna? Co zrobić, jeśli przystosowujesz obiekt do użytkowania dzieci lub osób niepełnosprawnych? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Wysokość umywalki – przepisy

Umywalki należą do grupy produktów sanitarnych, których nie może zabraknąć w żadnej łazience. Niezależnie od pomysłu architektonicznego, umywalka zawsze pełni istotną funkcję w tym pomieszczeniu. To nad nią przeprowadzasz większość porannych czynności higienicznych. Mycie zębów, golenie się, czy zmywanie makijażu nad umywalką i w towarzystwie zawieszonego nad nią lustra są po prostu bardzo wygodne. W związku z tym szczególnie ważna jest wysokość montażu umywalki.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


W przepisach istnieje jedna publikacja, która dostarcza informacji, na jakiej wysokości umywalka powinna być zamontowana. Jednak Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlano – Montażowych powstały w 1974 roku i są już mocno przestarzałe. Wystarczy wspomnieć, że od tej pory średnia wzrostu polaków podniosła się o prawie 14 centymetrów. W związku z tym założenia, że ten element powinien znajdować się na wysokości 75-80 cm nie są aktualne.

Od kilku lat obowiązują także normy unijne, które wskazują, że wysokość umywalki łazienkowej powinna mieścić się w granicach od 85 do 95 centymetrów. Są to jednak jedynie zalecenia, a nie przepisy. W związku z tym najczęściej wysokość umywalki dobierzesz indywidualnie.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Wysokość montażu umywalki w domu

Zanim określimy, na jakiej wysokości umywalka powinna się znaleźć, warto powiedzieć, w jaki sposób dokonuje się takich pomiarów. Otóż ta wysokość to odległość górnej krawędzi misy umywalki od powierzchni podłogi. Jeśli montujesz umywalkę przed ułożeniem płytek lub paneli, zmierz odległość od planowanej powierzchni podłoża. W przypadku mis o niesymetrycznej konstrukcji i krawędziach falistych musisz dopasować ich mocowanie indywidualnie.

Zobacz także:  Tarasy kompozytowe Warszawa

Zbyt wysoko umiejscowiona umywalka będzie przyczyną zachlapanej podłogi w łazience. Z kolei zbyt mała odległość krawędzi od podłoża sprawia, że dłuższe użytkowanie będzie wymuszało zgiętą pozycję. W łazienkach budowanych w mieszkaniach, obiektach biurowych, przemysłowych i miejscach ogólnodostępnych wysokość umywalki to najczęściej przedział od 85 do 90 centymetrów. To uniwersalna wysokość, która pozwala na korzystanie z tego urządzenia w pozycji wyprostowanej. Ustalenie takiego przedziału pozwala na komfortowe użytkowanie większości osób niezależnie od ich wzrostu.

Odstępstwa od tych norm można wprowadzić w domu, gdzie mieszkają osoby o podobnym wzroście, często bardzo niskie lub wysokie. Wówczas należy dopasować wysokość montażu do ich wzrostu, nie kierując się uniwersalnymi wymiarami. Pomiaru może dokonać każdy z przyszłych użytkowników, ustawiając się w pozycji wyprostowanej i symulując czynność mycia rąk. Użytkownicy o wzroście około 160 cm najwygodniej korzystają z umywalki zamontowanej na wysokości 80 cm. Z kolei przy osobach o wzroście 190 cm wysokość umywalki w łazienkach powinna wynosić nawet 95 cm. Wynika z tego, że krawędź umieszczona na poziomie połowy wysokości Twojego ciała określa najwygodniejszą pozycję.

Wysokość umywalki nablatowej

Wszystkie wcześniej wymienione wymiary dotyczą przede wszystkim umywalek ściennych lub wolnostojących. W nowoczesnych aranżacjach w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się konstrukcja nablatowa. Na jakiej wysokości umywalka nablatowa powinna być zamontowana? Czy wymiary powinny być takie same jak w przypadku pozostałych konstrukcji?

Umywalka nablatowa najczęściej ma nieco inną formę niż klasyczne umywalki ścienne. Te konstrukcje są też mocno zróżnicowane jeśli chodzi ich głębokość i szerokość misy. W związku z tym indywidualne podejście będzie wymagane podczas montażu każdej umywalki nablatowej. Wysokość może być wyższa w przypadku bardzo głębokich konstrukcji. Z kolei szerokie i płytkie umywalki możesz zamontować w mniejszej odległości od posadzki.

Całkowitą rewolucją dla ustalenia wysokości umywalki nablatowej okazało się stworzenie elementów o nierównej wysokości. Często armatura wykonywana w tej konstrukcji projektowana jest w formie fali. Wówczas po zamontowaniu krawędź przebiega w różnej odległości od podłoża i trudno określić faktyczną wysokość. W tym wypadku najlepiej będzie wybrać do pomiarów wysokość krawędzi znajdującej się przed użytkownikiem lub przymierzyć ją do wzrostu i zamontować w wygodnym miejscu.

Zobacz także:  Podciąg zamiast ściany nośnej - sposoby na zastąpienie ważnej części budynku

Standardowa wysokość umywalki nablatowej zależy także od innych czynników. Najczęściej ustawiana jest na szafkach, które już mają określoną wysokość. W związku z tym dokładne dopasowanie do wzrostu może być niemożliwe. Nie musisz się tym jednak bardzo przejmować. Odchyłki kilku centymetrów w ustaleniu wysokości w górę lub w dół są niemal niewyczuwalne dla użytkowników. Regulacji możesz dokonać także, montując wyższe nogi do szafki lub demontując je całkowicie.

Wysokość umywalki łazienkowej dla osób niepełnosprawnych i dzieci

Jeśli planujesz wyposażenie łazienki w przedszkolu, szkole podstawowej lub obiekcie, w którym planowany jest dłuższy pobyt dzieci, nieco inne zasady będą dotyczyły montażu umywalki. Wysokość możesz obliczyć korzystając z założeń, że dzieci w wieku 6 lat komfortowo korzystają z umywalki montowanej 60 – 65 cm od podłoża. Wysokość tą można zmieniać i dodawać 5 cm co każde dwa lata dziecka. Sprawdzi się to szczególnie w szkołach, gdzie różne grupy wiekowe dzieci korzystają z innych łazienek. W salach zabaw dla dzieci lepszym rozwiązaniem będzie montaż kilku umywalek na różnej wysokości. Możesz też zdecydować się na mobilny podest z kilkoma stopniami.

Także planując wyposażenie pomieszczenia dla osoby niepełnosprawnej, musisz zwrócić szczególną uwagę na montaż umywalki. Wysokość krawędzi w takich pomieszczeniach zaleca się zaplanować na wysokości do 80 cm. Tutaj niezwykle istotne jest zaprojektowanie wolnej przestrzeni pod umywalką i wysunięcie jej. W ten sposób stworzysz przestrzeń na wózek, która powinna mieć głębokość przynajmniej 30 cm i wysokość 65 cm.

Podejście i odpływ umywalki – wysokość

Sama wysokość zlewu czy umywalki nie dadzą jeszcze komfortu korzystania z nich. Co z tego, że krawędź tego akcesorium znajdzie się na odpowiedniej wysokości, skoro nie będziesz w stanie wygodnie umyć rąk zbyt nisko zamontowaną wylewką. Dlatego projektując łazienkę, zadbaj także o odpowiednie rozplanowanie podejścia wody i odpływu.

Zobacz także:  Jak wybrać impregnat do kostki brukowej?

Z reguły bateria umywalkowa powinna być zamontowana na wysokości 25 – 35 cm nad górną krawędzią umywalki. Jednak są to tylko ogólne wytyczne i do każdej wylewki należy podejść indywidualnie. Spore znaczenie dla ustalenia odległości między baterią a umywalką może mieć rodzaj zamontowanego perlatora lub ciśnienie w układzie. Warto przed montażem sprawdzić instrukcję, w której znajdą się wytyczne odpowiednie dla danych akcesoriów.

Nieco bardziej skomplikowana sprawa jest w łazienkach, gdzie odpływ wychodzi ze ściany ponad umywalką. Tam regulacja jest minimalna i można jej dokonać jedynie poprzez przyłącze mimośrodowe lub przebudowę sieci. Dobrym rozwiązaniem jest także dobór odpowiedniej armatury i zastosowanie wylewki w kształcie litery U, która podniesie nieco poziom strumienia wody.

Zwróć uwagę także na wysokość odpływu z umywalki, który powinien znajdować się w odległości 60 – 65 cm od posadzki. Musi się on zgrać z kanalizacyjną rurą odpływową, z którą łączy się za pomocą syfonu. Musisz zatem ustalić odpływ i wyjście rury w jednej osi, co ułatwi montaż. W razie problemów z różnicami wysokości, syfon można skrócić lub odpowiednio dobrać jego konstrukcję.

Z pewnością przekonałeś się, jak istotna w łazience jest umywalka i na jakiej wysokości powinieneś ją zaplanować. Jeśli szukasz solidnego wykonawcy, który umieści ją dokładnie w wybranym miejscu, sprawdź ofertę firmy Adrem. Realizacja licznych remontów i prac wykończeniowych na terenie Miasta Stołecznego pozwoliła nam zdobyć spore doświadczenie i zyskać renomę. Dysponujemy sztabem specjalistów z wielu dziedzin, dlatego jesteśmy w stanie zaprojektować i wykonać idealną łazienkę dopasowaną do Twoich potrzeb.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac