Łazienki dla niepełnosprawnych w obiektach publicznych i domach prywatnych
Komfort samodzielnego korzystania z toalety jest podstawą funkcjonowania w społeczeństwie osób z niepełnosprawnościami. Łazienki dla niepełnosprawnych są jednym z podstawowych sposobów na zapewnienie tego komfortu. Ich zaprojektowanie nie jest trudne, a samo pomieszczenie może też pełnić funkcję toalety dla pozostałych użytkowników. Co mówią przepisy o łazience dla osoby niepełnosprawnej i jak ją zaprojektować?
Łazienka dla osób niepełnosprawnych – ogólne zasady
W wielu obiektach publicznych przykłada się starań, żeby znieść bariery ograniczające możliwość wstępu i funkcjonowania w nich osobom niepełnosprawnym. W związku z tym planuje się rozwiązania architektoniczne i inne udogodnienia dla niepełnosprawnych. Łazienka ułatwiająca samodzielne załatwianie potrzeb przez osoby z niepełnosprawnościami jest jednym z najważniejszych udogodnień. Jednocześnie, wcale nie musi utrudniać funkcjonowania osobom w pełni sprawnym.
Przepisy budowlane dokładnie wskazują, że łazienka dla osób niepełnosprawnych musi znajdować się we wszystkich obiektach publicznych. Chodzi tu zarówno o placówki kultury, jak i obiekty administracyjne i naukowe. W każdym z takich obiektów na jeden poziom powinna być przynajmniej jedna toaleta dla niepełnosprawnych lub ogólna, ale dostosowana do ich potrzeb. Warto jednak dostosować ilość takich obiektów i ich rozmiar do szacunkowej liczby osób niepełnosprawnych, które mogą znaleźć się w obiekcie.
Przy budowie i próbie przystosowania łazienki dla osoby niepełnosprawnej, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Wśród nich najważniejsze to:
- wykonanie wygodnego dojazdu, czyli montaż drzwi dla niepełnosprawnych w samej łazience, a także na drogach dojazdowych. Takie drzwi nie mają wystających progów, a ich szerokość to ponad 90 cm;
- zaplanowanie łazienki w miejscach łatwodostępnych;
- w obiektach, gdzie planowany jest stały pobyt niepełnosprawnych, warto zamontować kabiny prysznicowe bez brodzika, zamiast wanny;
- wewnątrz pomieszczenia powinna znaleźć się powierzchnia do wygodnego manewrowania, której wymiary to minimum 1,5 x 1,5 metra;
- montaż przynajmniej jednego WC i umywalki przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych;
- montaż dodatkowych akcesoriów usprawniających korzystanie z pomieszczenia, czyli uchwytów, poręczy, czy regulowanych luster.
Warto dodać, że wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych nie zwalnia wykonawcy z tego, żeby pomieszczenie było schludne, estetyczne i zadbane.
Łazienki dla niepełnosprawnych – wymiary akcesoriów
Jednym z założeń łazienki dla niepełnosprawnych jest montaż w niej WC i umywalki, które będą przystosowane do ograniczeń użytkowników. Warto zatem pamiętać o konieczności ich montażu w takich miejscach, które pozwolą na swobodne korzystanie z nich. Ważne są także wymiary poszczególnych akcesoriów łazienkowych.
Podstawowym akcesorium, które wymaga szczególnego traktowania, jest umywalka. Powinna być zamocowana na wysokości około 80 cm, a pod nią musi pozostać wolna przestrzeń na dojechanie wózkiem inwalidzkim. Na podobnej wysokości musi znaleźć się miejsce na dozownik mydła i pojemnik na ręczniki. Jeśli chodzi o kabinę prysznicową, jej wymiary powinny umożliwiać swobodne wjechanie do wewnątrz wózkiem.
Z kolei miski WC w łazienkach dla niepełnosprawnych powinny być montowane na wysokości od 460 do 480 mm, a wokół nich należy pozostawić minimum 70 centymetrów na manewrowanie wózkiem. Po obu stronach toalety należy zamontować poręcze, których długość powinna być większa od długości samego sanitariatu. Podobne poręcze można umieścić także w pobliżu umywalki i prysznica.
Udogodnienia dla niepełnosprawnych w łazience – zadbaj o jakość
Nowoczesna łazienka dla niepełnosprawnych powinna być nie tylko dobrze wyposażona, ale także funkcjonalna. Dlatego dobrym pomysłem będzie przygotowanie odpowiedniego projektu, a także zlecanie wykonawstwa profesjonalnej firmie. Dzięki temu łazienki dla niepełnosprawnych okażą się miejscem faktycznie przełamującym bariery, a nie tylko dostosowującym miejsce do przepisów.