Łazienka dla niepełnosprawnych w bloku – to możliwe
Podstawowym elementem polityki usuwania barier dla osób niepełnosprawnych jest poprawa funkcjonalności w łazience. Problem może pojawić się przy pomieszczeniach o niewielkich rozmiarach i ograniczonym polu manewru, z jakimi mamy do czynienia w budownictwie wielorodzinnym. Łazienka dla niepełnosprawnych w bloku? Przekonaj się, że to możliwe.
Łazienka dla niepełnosprawnych w bloku – najważniejsze zmiany
Łazienka dla niepełnosprawnych jest miejscem, w którym oni także chcą poczuć się komfortowo i pewnie. Dlatego przystosowanie pomieszczenia do ich potrzeb i ograniczeń ruchowych przynosi korzyść samym niepełnosprawnym, jak i innym użytkownikom. Dla chcącego możliwe jest stworzenie nawet łazienki dla niepełnosprawnych w bloku. Nie uda się co prawda spełnić wszystkich standardów opisanych w prawie budowlanym, ale tutaj założenia są nieco inne.
Łazienki w blokach to pomieszczenia o małych powierzchniach, dlatego uzyskanie wolnego miejsca na manewrowanie wózkiem okazuje się trudne. Z reguły, żeby sam wjazd do środka był możliwy, potrzebne będzie powiększenie wejścia do toalety. Warto postawić na drzwi dla niepełnosprawnych, czyli konstrukcje bez progów i o szerokości, przez którą może przejechać się wózek inwalidzki.
Przy tworzeniu łazienki dla niepełnosprawnych w bloku warto też zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej, najlepiej bezbrodzikowej. Dodatkowo w obrębie toalety i kabiny prysznicowej niezbędne będą poręcze i uchwyty. Dzięki nim utrzymanie równowagi podczas poruszania się i siadania na wózku będzie łatwiejsze.
Co można zrobić dla poprawy funkcjonalności łazienki dla niepełnosprawnych w bloku?
Łazienka dla niepełnosprawnych w bloku nie daje wielu możliwości, dlatego trzeba użyć nieco sprytu i wprowadzić nietypowe rozwiązania konstrukcyjne. Przede wszystkim musisz zadbać o uzyskanie możliwie największej ilości wolnej przestrzeni. Zastanów się nad wymianą kaloryferów na grzejniki łazienkowe, a także nad usunięciem sprzętów AGD i przeniesieniem ich do innego pomieszczenia.
Łazienka dla niepełnosprawnych w bloku wymaga też montażu umywalki i miski WC na odpowiedniej wysokości. To poprawi komfort schodzenia z wózka, a także wykonywania podstawowych czynności bez potrzeby opuszczania tego pojazdu. Często wystarczy zmiana wysokości mocowania umywalki i wybór specjalnego syfonu, który nie będzie przeszkadzał przy próbie dostania się wózkiem pod umywalkę. Można też zamontować lustro z regulacją, które będzie użytkowane przez wszystkich mieszkańców.
Łazienka dla niepełnosprawnych w bloku – zadanie dla specjalistów
Przygotowanie łazienki dla niepełnosprawnych w bloku nie jest zadaniem łatwym. Te pomieszczenia nawet w lokalach o znacznym metrażu z reguły nie są duże i znalezienie dobrego rozwiązania często staje się bardzo trudne. W związku z tym warto powierzyć remont od początku do końca specjalistom. W Adrem możesz liczyć zarówno na projekt wykonania modernizacji, jak i samo przeprowadzenie prac przez profesjonalną ekipę budowlaną.