Co ma wpływ na kierunek układania paneli?

Jeśli myślisz, że wybór wzoru paneli podłogowych to koniec dylematów związanych z wykończeniem podłogi, jesteś w błędzie. Kolejne pytanie może dotyczyć kierunku układania paneli. Czy ma to duże znaczenie dla ostatecznego wyglądu podłogi? Czym się kierować podczas układania? Poznaj kilka podstawowych zasad.

Dlaczego kierunek układania paneli podłogowych jest istotny?

Światło jest czynnikiem, który wpływa na wiele dziedzin naszego życia. Aranżacja wnętrz nie jest tutaj wyjątkiem. Każdy projektant czy nawet wykonawca doskonale wie, jak istotny wpływ na wystrój obiektu ma rodzaj oświetlenia. Należy wziąć pod uwagę nie tylko oświetlenie sztuczne, ale także sposób padania promieni słonecznych i ich wpływ na postrzeganie aranżacji. Miejsce, z którego padają promienie, trzeba wziąć pod uwagę podczas analizy kierunku układania paneli. Dlaczego?


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Obecnie w sprzedaży coraz częściej znajdują się panele z widoczną strukturą na powierzchni. W zależności od rodzaju materiału, jaki imitują, mogą to być wzory drewna czy kamienia. Część z produktów ma dodatkowo ciekawie wykończone krawędzie. Na każdej z drobnych ścianek widocznych w strukturze elementów będą opierały się promienie słoneczne wpadające do wewnątrz. Dlatego decyzja o tym, w którą stronę układać panele może podkreślić wybraną strukturę, a inne uczynić niewidocznymi.

Jak układać panele podłogowe względem okna i drzwi?

Jeśli wspominaliśmy o promieniach słonecznych i ich wpływie na aranżację, podczas prac wykończeniowych musisz wziąć pod uwagę lokalizację okna zewnętrznego. Padające z niego promienie mogą spotęgować efekt, który chcesz osiągnąć panelami. Jak układać panele podłogowe względem okna?


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Podstawową zasadą jest układanie paneli prostopadle do okna. Wówczas promienie słoneczne wpadające do wewnątrz pomieszczenia podkreślą strukturę i nieregularny rysunek na powierzchni podłogi. Taki kierunek układania paneli wydłuży też optycznie pomieszczenie, dlatego może wydawać się ono nieco większe.

Zobacz także:  Dofinansowanie do remontu zabytkowego domu prywatnego

Pewnie przyznasz, że nie w każdym pomieszczeniu sprawdzi się takie wyznaczanie kierunku układania paneli. Dlatego drugim punktem odniesienia będą drzwi wejściowe do pomieszczenia. W pokojach ślepych, które nie mają okna zewnętrznego, panele powinieneś układać prostopadle do wejścia. W ten sposób układa się również płytki ceramiczne drewnopodobne w kuchniach czy łazienkach. Także w pomieszczeniach o nietypowych kształtach, wielościennych, okrągłych lub o skośnych podłożach, kieruj się ułożeniem drzwi wejściowych.

Jeszcze jedna niewiadoma może wynikać z kilku okien umieszczonych wewnątrz pomieszczenia. Jeśli znajdują się na jednej ścianie, układasz panele prostopadle do niej. Natomiast w przypadku, kiedy są na dwóch ścianach lub więcej, kierunek układania paneli ponownie wyznaczają drzwi. Powinieneś układać je bezpośrednio do okna znajdującego się naprzeciwko drzwi wejściowych.

W którą stronę układać panele – nietypowe sytuacje

Żeby wymienione wcześniej zasady nie okazały się zbyt proste, pora na kilka wyjątków od reguły. Jedną nietypowych sytuacji jest kierunek układania paneli w przedpokoju. To pomieszczenie z reguły jest długie i wąskie, a ustawienie szaf i półek po obu stronach dodatkowo potęguje to odczucie. Podobne problemy możesz zauważyć przy aranżacji poddaszy, małych pokoi czy korytarzy. Dlatego wewnątrz przedpokoju dobrze będzie ułożyć panele w poprzek, czyli prostopadle do dłuższej ściany. Poprzeczne łączenia będą sprawiały wrażenie, że pomieszczenie jest szersze, niż w rzeczywistości.

Kolejne sytuacje, w których lepiej nie stosować się do wcześniej wskazanych porad dotyczą paneli o dekoracyjnych krawędziach. Tak zwane V-fugi to regularne wycięcia w formie fazy na krawędziach paneli. Podłoga ułożona z takich elementów ma oryginalny wygląd, a wcięcia podkreślą estetykę przede wszystkim paneli o jednolitych i mało wyrazistych wzorach. W tym wypadku możesz zmienić kierunek układania paneli podłogowych i układać je prostopadle do okna. Dzięki temu podkreślisz dekoracyjny charakter v-fugi.

Zobacz także:  Hygge - duńska stylistyka aranżacji wnętrz

Kierunek układania paneli podłogowych – podsumowanie

Mamy nadzieję, że poradnik wyjaśnił kilka kwestii, a nie skołował Cię jeszcze bardziej. Musisz pamiętać, że niezależnie od wybranego sposobu na kierunek układania paneli, nie zmieni to ich funkcjonalności. Ponadto, jeżeli uznasz otrzymany efekt za niezadowalający, wystarczy nałożyć na górę wykładzinę lub dywan.

Jeśli opanujesz już kierunek układania paneli, cały proces nie powinien być skomplikowany i prace zakończą się szybko. Często jednak trudno się zmobilizować nawet do tak prostych i przyjemnych prac. Dlatego możesz powierzyć układanie paneli firmie profesjonalnej, takiej jak Adrem. Nasi pracownicy nie tylko doskonale wiedzą, w którym kierunku układać panele, ale także potrafią bezbłędnie wykonywać te prace. Może układanie paneli będzie wstępem do prac remontowych w innych obszarach? Sprawdź naszą jakość.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac