Kiedy i jak odpowietrzyć grzejniki?

Zapowietrzone grzejniki poza środkiem grzewczym zawierają także powietrze. Ten izolator nie pozwala na skuteczne nagrzewania i ogranicza wydajność urządzeń. Pojawiają się zatem pytania: jak odpowietrzyć grzejniki, kiedy to zrobić i czy można dokonać tego samodzielnie bez pomocy specjalistów? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Powietrze w grzejnikach – skąd się bierze?

Centralne ogrzewanie w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach w blokach opiera się na podgrzewaniu wody. To ona wypełnia rury i grzejniki, oddając im energię cieplną. Choć instalacja wydaje się hermetyczna i całkowicie wypełniona wodą, może się zdarzyć, że znajdzie się w niej powietrze. Jak do tego dochodzi?


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Powietrze może pojawić się w grzejnikach z kilku powodów. Najczęściej wynika to z pewnych elementów, które zastosowano w instalacji. Powodem może być otwarta komora spalania w kotłach centralnego ogrzewania. Inną częścią instalacji przyczyniającą się do powstawania gazów może być otwarte naczynie wzbiorcze. To przez otwarte akcesoria do wody może dostawać się gaz, którego ilość z biegiem czasu stanie się uciążliwa.

Po czym poznać, że konieczne jest odpowietrzanie kaloryfera?

Objawy zapowietrzenia kaloryferów nie są widoczne poza sezonem grzewczym. Niewielka ilość powietrza w grzejnikach będzie niezauważalna także w okresie grzewczym. Dopiero przy powstawaniu większych pęcherzy powietrznych konieczne staje się odpowietrzanie kaloryfera.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Bezpośrednim objawem będzie zimny kaloryfer lub grzejnik. Żeby to ocenić, wystarczy dotknąć dłonią grzejnik w jego górnej części i porównać z temperaturą w innych miejscach. Jeśli ocenisz, że na dole jest niemal zimny, podczas gdy w innych częściach parzy w dłonie, z pewnością pora na odpowietrzanie kaloryferów. Reakcji wymaga też grzejnik, który wcale się nie nagrzewa lub poziom nagrzewania jest znikomy.

Zobacz także:  Podciągi betonowe - rodzaje konstrukcji, zastosowanie i sposób montażu

Inne wyraźne objawy to sygnały dźwiękowe, które będzie wysyłał do Ciebie grzejnik. Szczególnie mocno słyszalne są zaraz na początku sezonu grzewczego. Wówczas wyraźnie usłyszysz szum w grzejnikach i inne niepokojące dźwięki. To także odpowiedni moment, żeby zastanowić się, jak odpowietrzyć grzejniki.

Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik?

Sama ocena problemu to krok w dobrą stronę. Jednak nie zawsze prawidłowa diagnoza pozwoli na natychmiastowe usunięcie usterki. Odpowietrzenie grzejnika zaleca się przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem okresu grzewczego. Jeśli chcesz, żeby proces był skuteczny, instalacja powinna być zimna. Możesz też odłączyć grzejnik i poczekać na jego całkowite wystudzenie, jednak w okresie mrozów może to być uciążliwe.

Jak się odpowietrza kaloryfer? Do pracy przystąp po zebraniu odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Potrzebny Ci będzie klucz nastawny lub śrubokręt i zbiornik na wodę. W pierwszej kolejności zakręć zawór doprowadzający wodę do grzejnika, a pod nim umieść wiaderko lub dużą miskę. Następnie pora na użycie klucza nastawnego do odkręcenia zaworu odpowietrzającego. W nowych grzejnikach nie będzie konieczne używania klucza, a zawór odpowietrzający można odkręcić ręcznie lub za pomocą śrubokrętu. 

Powietrze schodzące przez zawór z wewnątrz instalacji będzie dobrze słychać. Kiedy charakterystyczne syczenie ucichnie, będzie to oznaczało całkowite opróżnienie grzejnika z gazów. W obrębie zaworu woda zacznie cieknąć intensywniej, co będzie dodatkowym potwierdzeniem. Możesz wtedy zakręcić zawór, poczekać na spłynięcie wody i ocenić szczelność zaworu.

Wiedza o tym, jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik może okazać się niewystarczająca. Czasem powietrze nadal zalega w instalacji i nawet powielanie prób nie przynosi rezultatu. W niektórych przypadkach już w kolejnym sezonie potrzebne jest ponowne przeprowadzenie tych prac. Może to oznaczać poważniejsze problemy z instalacją i konieczność wezwania specjalistycznych ekip hydraulicznych.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac