Jakich materiałów użyć do wykończenia schodów?

Przy urządzaniu pomieszczeń nie można zapominać o schodach wewnętrznych prowadzących między kondygnacjami. Pełnią one ważną funkcję, a ich dekoracja i sposób wykończenia będą wpływały na całą aranżację. Jakich materiałów użyć do wykończenia schodów, żeby estetyka szła w parze z ich funkcjonalnością?

Wykończenie schodów – dlaczego to takie ważne?

Schody to ważny element ciągów komunikacyjnych. Choć często są umieszczone wewnątrz klatek schodowych, mogą też stanowić widoczną część aranżacji pomieszczenia. Wówczas zabudowy schodów wewnętrznych należy potraktować jako część aranżacji całego pomieszczenia. Proste ciągi prowadzące wzdłuż ściany czy okrągłe schody oparte na słupie pionowym muszą być dopasowane stylistycznie do innych części aranżacji. Znaczenie będzie miał nie tylko kształt, ale także materiał użyty do wykończenia schodów.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Jako część komunikacyjna, schody zawsze są uznawane za miejsce, w których ruch jest intensywny. Dlatego wykończenie schodów musi być wykonane z materiałów, które zapewnią im trwałość i odporność na ścieranie. Dzięki temu nie będzie konieczności częstej wymiany schodów. Unikniesz też uszkodzenia ich w wyniku przypadkowych upadków przedmiotów czy uderzenia. Zadbaj też o to, żeby stopnie schodów nie były śliskie i niebezpieczne przy użytkowaniu.

Wykończenia schodów wewnętrznych drewnianych

Schody drewniane cieszą się dużą popularnością. Uznawane są za eleganckie, jednak wykonywane z tego samego materiału mogą sprawiać wrażenie nudnych.Żeby to zmienić, do wykończenia schodów wewnętrznych drewnianych można użyć innych odmian drewna na różne części stopni. Droższe gatunki o ciekawej estetyce mogą pokrywać wierzchnią część stopni, z kolei tańsze możesz wykorzystać do tworzenia podstopnicy.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Ciekawie prezentują się także stopnie pomalowane gruntami o różnych odcieniach, co pozwala wydobyć różne barwy nawet z tego samego gatunku drewna. W przypadku schodów już zamontowanych, które chcesz poddać renowacji, także nie będzie większego problemu. Drewno łatwo poddaje się obróbce, dlatego po zdjęciu wierzchniej warstwy lakieru ze stopni możesz je pomalować, nasączyć impregnatem z pigmentem lub wykończyć w inny wybrany sposób.

Zobacz także:  Łazienka dla niepełnosprawnych w bloku - to możliwe

Czym tanio wyłożyć schody wewnętrzne żelbetowe?

Schody żelbetowe najczęściej wykańczane są za pomocą płytek ceramicznych lub drewna. Takie materiały zastosowane na powierzchni stopni nie należą jednak do najtańszych, a nie każdy obiekt wymaga wysokiej estetyki. Na zapleczach technicznych, w obiektach przemysłowych czy punktach usługowych często stosuje się tańsze materiały. Co wybrać?

Jednym z rozwiązań może być wykładzina na schody betonowe. Do układania na schodach wykorzystuje się solidne wykładziny o szerokości stopnia, prowadzące przez cały ich bieg. Tkaninę mocuje się do stopni za pomocą specjalnych prętów lub listew, dzięki czemu dobrze do nich przylega. Niewielka cena wykładziny generuje jednak nieco wyższe koszty eksploatacji schodów związane z ich sprzątaniem. Do czyszczenia wykładzin potrzebny jest solidny odkurzacz piorący, z pomocą którego można usunąć trudniejsze zabrudzenia i plamy.

Czym tanio wyłożyć schody wewnętrzne? Stosunkowo tanim sposobem wykończenia schodów betonowych jest zastosowanie paneli podłogowych. Montaż nie sprawi problemu szczególnie przy prostych stopniach. Ważne jest, aby dokładnie dobrać szerokość paneli do szerokości stopni. Krawędzie zabezpiecza się aluminiowymi profilami, a same panele można mocować na klejach montażowych. Nieco trudniejsze zadanie stoi przed Tobą, jeśli będziesz chciał ułożyć panele na schodach zabiegowych, ponieważ materiał na pokrycie wielu stopi będziesz musiał dociąć na wymiar w kilku płaszczyznach.

Przy schodach betonowych można też zastosować specjalne farby odporne na ścieranie. Stosowane w nich żywice polimerowe sprawiają, że powierzchnia będzie gładka, trwała, a także odporna na wilgoć. Dzięki temu łatwo można utrzymać ją w czystości. Jednak schody betonowe wykończone za pomocą farby nie są bardzo estetyczne i sprawdzają się głównie w obiektach przemysłowych.

Jak wykończyć schody metalowe – najmodniejsze rozwiązania

Obecnie sporą popularnością cieszą się schody w konstrukcji stalowej, na których opierane są same stopnie bez podstopnic. Choć często kojarzą się z obiektami przemysłowymi, coraz odważniej wkraczają do eleganckich wnętrz. Można zamontować je do ściany, tworząc jednobiegowe połączenie dwóch poziomów w mieszkaniu. Jednak w tym wypadku kluczem do osiągnięcia wyjątkowej estetyki będzie materiał użyty do wykończenia schodów. Co można zastosować?

Zobacz także:  Czarna armatura - nowość w aranżacji wnętrz

W nowoczesnych minimalistycznych aranżacjach bardzo chętnie sięga się po szkło. Ten materiał umieszczony na stopniach spełnia wszystkie potrzeby funkcjonalne, czyli jest trwały i łatwy w pielęgnacji, a drobne zarysowania można polerować. Ponadto stopnie dają znakomity efekt wizualny, choć jest to rozwiązanie dla odważniejszych inwestorów. Jeśli skłaniasz się w stronę klasyki, możesz wybrać stopnie wykonane z drewna, kolorystyką dopasowane do innych elementów dekoracyjnych. To stworzy jednolitą całość i sprawi, że stopnie będą dodatkową ozdobą pomieszczenia.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac