Hygge – duńska stylistyka aranżacji wnętrz

Marzniesz we wnętrzach industrialnych i szukasz cieplejszego stylu do wykończenia mieszkania? Zwróć uwagę na Hygge, który jest niezwykle przytulny i kojarzony z ciepłem oraz drobnymi przyjemnościami. Poznaj kilka zasad, dzięki którym styl Hygge może zagościć także w Twoim mieszkaniu.

Hygge – znaczenie

Wybór stylu aranżacji wnętrz nigdy nie jest łatwy. Obecnie nie musimy się już kierować dostępnością produktów wykończeniowych na rynku, ponieważ możemy wybrać niemal dowolne elementy. Dlatego do mieszkania dobierana jest stylistyka, która będzie się podobała mieszkańcom i będą czuli się w niej komfortowo. Jeśli szukasz ciepłej aranżacji, która będzie alternatywą dla minimalistycznych wnętrz, zwróć uwagę na Hygge. Co to jest i o co chodzi?


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Styl określany słowem Hygge narodził się w Danii. Samo sformułowanie używane w stosunku do niego trudno jest przetłumaczyć na język polski. Ogólnodostępne słowniki internetowe tłumaczą je jako zabawa, natomiast językoznawcy kierują się bardziej w stronę przytulności lub błogostanu. Choć samo rozszyfrowanie znaczenia Hygge może sprawiać problemy, już same próby przetłumaczenia słowa wskazują dokładnie, z czym mamy do czynienia.

Filozofia Hygge czy potrzeba chwili?

Wielu dekoratorów zachwyconych wnętrzami urządzonymi w tym stylu, wspomina często o filozofii Hygge. Ma to być pochwała dla drobnych przyjemności i celebrowanie miłych chwil. To także ucieczka od materializmu i skierowanie się w stronę czasu spędzonego z bliskimi. Często jako obrazek przedstawiający styl i wyzwalający emocje związane z Hygge wskazywany jest okres bożonarodzeniowy w gronie rodzinnym w ciepłym domu otoczonym ośnieżonymi przestrzeniami.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Z drugiej strony można usłyszeć głosy, że nie da się mówić w tym przypadku o filozofii. Hygge uznawany jest za sposób wykończenia wnętrz bazujący na aktualnym zapotrzebowaniu. Wyobraź sobie Danię w okresie zimowym, gdzie większość domostw rozproszonych jest po pustych przestrzeniach latem służących jako pastwiska czy pola uprawne. Pustka, chłód, czasem śnieg i duże odległości od sąsiadów sprawiają, że właśnie mieszkanie staje się oazą w tym nieprzystępnym klimacie. Dlatego podczas aranżacji dąży się do uzyskania w nim poczucia przytulności, ciepła i interesującego oświetlenia wobec długich zimowych wieczorów.

Zobacz także:  Dom na zgłoszenie - kiedy możesz budować bez pozwolenia?

Choć może wydawać się to pewnego rodzaju spłyceniem i niepełnym wyjaśnieniem co to jest Hygge, taka analiza pozwoli Ci zrozumieć ten styl. Dzięki temu łatwiej poczujesz to podczas wykańczania wnętrz. Możliwe, że analizując stylistykę i efekt, jaki ma przynieść, zrezygnujesz z niej na rzecz innych.

Jak wprowadzić Hygge do swojego mieszkania?

Każda filozofia wykańczania wnętrz opiera się na pewnych charakterystycznych założeniach. Choć wnętrze projektowane jest w oparciu właśnie o nie, najczęściej wykorzystuje się do tego podobne materiały wykończeniowe i kolorystykę. To po ich doborze i zestawieniu ze sobą postronne osoby mogą rozpoznać styl i zrozumieć co chcesz nim przekazać. Jakie elementy są charakterystyczne dla stylistyki Hygge?

Wyjątkowe akcesoria do oświetlenia

W Skandynawii panują bardziej surowe warunki pogodowe niż na obszarze naszego kraju. Zimą jeszcze szybciej robi się ciemno i dni są bardzo krótkie. Nic dziwnego, że jednym z najważniejszych założeń Hygge jest dobór akcesoriów oświetleniowych i ich ciekawe rozmieszczenie.

Miłośnicy tej stylistyki potrafią godzinami wybierać dodatki oświetleniowe podkreślające przytulność wnętrza. Nie tylko stawia się na dodatkowe lampy rozmieszczone na parapetach czy na podłodze. Wnętrza Hygge słyną z interesującego doboru świec, świeczników czy lampionów. Naturalne akcesoria oświetleniowe wykorzystywane są podczas kolacji z bliskimi, kąpieli lub odpoczynku przy książce.

Optymistyczna kolorystyka wnętrz

Niewielka ilość światła słonecznego wpadającego z zewnątrz sprawia, że jest ono bardzo cenne we wnętrzach Hygge. Widać to przede wszystkim w dużych oknach oraz kolorystyce wnętrz. Do wykończenia ścian najczęściej stosowane są jasne kolory, jednak utrzymane w zimnej tonacji. To przede wszystkim zimna biel, błękit czy jasne odcienie szarości. To takie barwy najlepiej odbijają promienie słoneczne i pozwalają im na rozchodzenie się po całym wnętrzu mieszkania.

Naturalne materiały wykończeniowe

Dania jest dowodem na to, że życie w zgodzie z naturą i prowadzenie zdrowego trybu życia jest możliwe i przynosi wymierne korzyści. To jeden z krajów, który wskazuje drogę innym państwom, w jaki sposób można wykorzystywać zasoby naturalne i OZE. Również wnętrza Hygge są wypełnione naturalnymi elementami wykończeniowymi.

Zobacz także:  Gruntowanie przed malowaniem - kiedy i jak przeprowadzić?

W pomieszczeniach dominuje drewno. Widoczne jest w obrębie podłogi, gdzie zastępuje modne płytki ceramiczne i tanie panele z tworzyw sztucznych. Większość mebli wykonywanych jest z naturalnego drewna i często na wymiar. To z kolei wpływa na ich trwałość i możliwość stosowania przez wiele dekad. Dodatkowo pomieszczenia Hygge korzystają z naturalnych tkanin czy popularnej skóry. Choć takie wykończenie jest nieco droższe od rozwiązań imitujących naturalne materiały, to właśnie są drobne przyjemności, na które można sobie pozwolić w Hygge. Ponadto liczy się ich trwałość.

Sposób urządzenia i dodatki

We wnętrzach typu Hygge mieszanie ma być azylem i miejscem, w którym chętnie spędzisz czas. Widać to przede wszystkim w rozplanowaniu przestrzeni i zastosowaniu dodatków. Mieszkania utrzymane w takiej stylistyce muszą mieć duży stół na kilka lub kilkanaście miejsc ulokowany w centralnym punkcie salonu. To przy nim spotykają się całe rodziny i znajomi, by cieszyć się czasem spędzonym w swoim towarzystwie. Innym charakterystycznym miejscem jest fotel ustawiony przy oknie lub przy kominku otoczony miękkimi poduszkami, lub kocami. To przytulny kącik przeznaczony do odpoczynku i czerpania przyjemności z przytulności wnętrza.

Każde wnętrze wydaje się niepełne, jeśli brakuje w nim ciekawych dodatków. W pomieszczeniach typu Hygge często stosuje się naturalne elementy dekoracyjne. Nie musisz się obawiać starych pamiątek rodzinnych jak zegar z bijący o każdej pełnej godzinie czy wazony na kwiaty. Na ścianach goszczą zdjęcia bliskiej rodziny. Z reguły dodatki związane są też z zainteresowaniami mieszkańców i ich pasjami.

Jak stworzyć wnętrze w stylu Hygge?

Przedstawiliśmy kilka założeń, na jakich bazuje styl Hygge. Możesz jednak nie mieć tyle wyobraźni i czasu, żeby zastanawiać się nad całą aranżacją. Projektowanie wnętrza wiąże się z doborem kolorów, materiałów wykończeniowych czy rozplanowaniem przestrzeni. Wymaga też wykonawców, którzy rozumieją założenia stylizacji Hygge i nie będą spoglądać na Ciebie zdziwionym wzrokiem.

Zobacz także:  Podciągi betonowe - rodzaje konstrukcji, zastosowanie i sposób montażu

Zamiast tłumaczyć wykonawcom o co Ci chodzi i próbować samodzielnie zaprojektować wnętrze, możesz zwrócić się do Adrem. Uzyskasz u nas pomoc w każdej dziedzinie związanej z wykańczaniem wnętrz. Jesteśmy w stanie przygotować dla Ciebie wizualizację przedstawiającą mieszkanie po remoncie. W naszej kadrze znajdują się specjaliści, którzy wielokrotnie urządzali domy w stylizacji Hygge, a także wielu innych modnych stylach. Dzięki temu ostateczny wygląd wnętrza będzie najbardziej zbliżony do Twoich wyobrażeń.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac