Beton stemplowany – ciekawa dekoracja minimalistyczna
Wśród dekoracji stosowanych na zewnątrz budynku coraz większą popularnością cieszy się beton stemplowany. Takie rozwiązanie architektoniczne daje ciekawe walory estetyczne przy niewielkim nakładzie pracy i kosztów. Choć można wykonać stemple samodzielnie, dla osiągnięcia ciekawego efektu potrzeba odrobinę wiedzy i umiejętności. Podpowiadamy, w czym jest i jak wykonać samodzielnie tak zwany pressbeton.
Co to jest beton stemplowany i gdzie go stosować?
W nowoczesnych wnętrzach coraz powszechniej wraca się do minimalistycznych rozwiązań. Nawet w wykańczaniu wnętrz może pojawiać się dekoracja z surowego betonu. Jednym ze sposobów na estetyczne wykończenie takiej powierzchni jest beton stemplowany. Ten rodzaj dekoracji to nic innego jak wylewka betonowa, na której odciśnięto wzór inspirowany kamieniem naturalnym lub drewnem. Dzięki zastosowaniu domieszek pigmentów i różnych grubości kruszyw zwykły beton staje się zaskakującą dekoracją.
Ten rodzaj nawierzchni można zaprojektować niemal w każdym miejscu i niezależnie od charakteru obiektu. Stosowany jest zarówno wewnątrz obiektów, jak i na parkingach czy w ogrodach. Powszechnie wykorzystuje się beton odciskany przy wykańczaniu przestrzeni na zewnątrz budynku. Specjalnie przygotowane odciski trafiają na ścieżki w ogrodzie czy do altany. Mogą też urozmaicić rabaty kwiatowe i skalniaki.
Dekorację wykonywaną z betonu za pomocą formy stosuje się również na tarasach, balkonach czy schodach zewnętrznych. Formy odlane z betonu mogą okazać się interesującą dekoracją i sprawią, że przestrzeń gościnna Twojego domu powiększy się o piękny balkon. Stosując beton stemplowany na taras, należy jednak pamiętać o tym, żeby sięgnąć po mieszankę odporną na wilgoć i przemarzanie. Tylko wówczas uda Ci się uniknąć problemu z pękaniem podłoża w okresie zimowym.
Formy do betonu odciskanego
W katalogach branżowych i na stronach internetowych możesz znaleźć wiele przykładów realizacji podłoża wykonanego za pomocą stempli. Jeśli spodobał Ci się pomysł z betonem stemplowanym, możesz wykonać go samodzielnie przed domem czy na tarasie. Zanim jednak przystąpisz do pracy, przygotuj się do tego odpowiednio.
Przede wszystkim musisz sięgnąć po właściwe formy, czyli stemple do betonu. Przeglądając oferty marketów budowlanych, znajdziesz wiele kształtów i wielkości takich form. Istotne z punktu widzenia Twojej pracy jest to, że dostępne są one w kilku wariantach. Pierwszy z nich stanowią formy określane jako belgijskie, które wykonywane są w kształcie ramy podzielonej na nieregularne pola. Po zalaniu mieszanki betonem otrzymasz efekt drogi lub podłoża pokrytego kamieniami z niewielkimi odstępami na fugę. Całość wygląda bardzo naturalnie.
W tym wypadku musisz jednak poświęcić sporo uwagi na to, żeby uzyskać solidność i ciekawy efekt betonu stemplowanego. Jak zrobić taką dekorację? Przede wszystkim musisz przygotować podłoże, na którym ułożysz dekorację. Zadbaj o to, żeby było równe i płaskie, a spadek powinien być na zewnątrz. W ten sposób zapobiegniesz gromadzeniu się wody na tarasie czy ścieżce.
Zadbaj o to, żeby ułożyć formę w wybranym poziomie. Użyj do tego linki budowlanej, z pomocą której pilnuje się choćby równego poziomu murowania ścian. Poszczególne formy z reguły zaprojektowane są w taki sposób, że po wykonaniu jednego odlewu możesz przyłożyć formę do jego krawędzi i przygotować kolejny. Tym samym stworzysz jednolite podłoże, a łączenia będą praktycznie niewidoczne.
Pozostałe formy do betonu odciskanego
Drugi typ formy sprawdza się przede wszystkim przy mieszankach betonowych cienkowarstwowych. Nie zalewa się ich betonem, a jedynie dociska do podłoża wylanej mieszanki. W ten sposób można uzyskać strukturę przypominającą naturalny kamień lub drewno. Takie formy możesz wykorzystać również do kształtowania betonu lub tynku na powierzchni ścian. Doskonale sprawdzą się na tarasach i podczas tworzenia dekoracji wewnątrz budynku.
Jest jeszcze jeden typ form do betonu stemplowanego, który sprawdza się przy wykańczaniu ogrodu lub przestrzeni przed domem. Niewielkie formy z tworzywa sztucznego odpowiadają jednej desce lub fragmentowi kamienia naturalnego. Wypełnia się je odpowiednią mieszanką i po całkowitym związaniu można wyjąć z formy gotowy element. Taki sposób pozwala na łatwe wykończenie lub dekorację stempla i umieszczenie go w dowolnym miejscu nawet na trawniku czy ścieżce.
Mieszanka do betonu odciskanego
Jeśli przygotowałeś już odpowiednie formy do betonu odciskanego, zbierz materiał do przygotowania mieszanki betonowej. Tu w zasadzie możesz użyć betonu cienkowarstwowego klas B10 lub B15. Taki materiał najlepiej sprawdzi się przy wykonywaniu wylewki wewnątrz budynku. Możesz użyć dodatkowo odpowiedniego pigmentu i rozprowadzić go w wybrany sposób. Dzięki temu podłoże z betonu odciskanego będzie miało nie tylko oryginalny kształt i strukturę, ale także kolorystykę.
W przypadku betonów stosowanych na zewnątrz budynków lepiej nie decyduj się na masy cienkowarstwowe. Nie wykazują się one dobrą odpornością na czynniki atmosferyczne, dlatego podłoże może nie przetrwać zbyt długo w dobrym stanie. Dlatego do mieszanki możesz dołożyć plastyfikator do betonu, który zapobiegnie chłonięciu wilgoci. Ponadto po zakończeniu prac możesz zaimpregnować podłoże.
Jeśli jednak nie lubisz dobierać proporcji i bawić się w przygotowywanie mieszanek, sięgnij po gotowe zestawy do wykonywania podłoża w formie betonu stemplowanego. Wszystkie składniki przygotowane są w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu unikniesz błędu. Dodatkowo możesz otrzymać w zestawie formy do tworzenia stempli i pigment.
Przygotowanie podłoża z betonu stemplowanego nie jest bardzo skomplikowane, jednak wymaga czasu i odrobiny wiedzy. Nie zawsze za pierwszym razem osiągniesz zadowalający efekt. Dlatego możesz te prace zlecić specjalistom z firmy Adrem. Na swoim koncie mamy wiele podobnych realizacji, dlatego z pewnością uzyskamy efekt, jakiego oczekujesz.