Zawór różnicowy – co to jest?

W każdej sieci centralnego ogrzewania powinien znaleźć się zawór różnicowy. Ten niewielki element może mieć ogromne znaczenie w przypadku awarii pompy odpowiedzialnej za przepływ cieczy w sieci. Żeby uniknąć kłopotów, zadbaj o montaż tego zaworu w swojej sieci ogrzewania. Podpowiadamy, gdzie powinien znaleźć się zawór różnicowy i na co zwrócić uwagę podczas montażu.

Co to jest zawór różnicowy?

Każda instalacja centralnego ogrzewania to skomplikowany układ naczyń połączonych. Tylko zestawione ze sobą w odpowiedni sposób akcesoria są w stanie bezpiecznie i ekonomicznie ogrzewać obiekty. Ponadto wysoka temperatura i ciśnienie sprawiają, że instalacja w dużym stopniu narażona jest na uszkodzenie. To może prowadzić do kosztownych remontów, dlatego warto podczas instalacji zamontować odpowiednie zabezpieczenia.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Jednym z elementów zabezpieczających sieć jest zawór różnicowy. Jego zadaniem jest chronić instalację przed przegrzaniem. Podczas prawidłowego funkcjonowania instalacji za przepływ ciepłej wody w sieci odpowiada pompa. Jednak brak prądu, awaria urządzenia lub inny zbieg okoliczności może spowodować zatrzymanie pracy pompy. Zanim zauważymy problem, może się okazać, że woda w pobliżu kotła stale się nagrzewa. Brak przepływu może doprowadzić do uszkodzenia elementów sieci w tym przegrzania kotła. By temu zapobiec, montowany zawór różnicowy poziomy lub pionowy w zależności od potrzeb sieci.

Sam zawór nie jest mechanizmem o skomplikowanej budowie i jest urządzeniem mechanicznym. Za jego działanie odpowiedzialna jest kulka na wejściu, która zabezpiecza możliwość przepływu wody przez zawór i tworzy szczelny zawór. Dopiero przy w przypadku wystąpienia znacznej różnicy ciśnień, zawór grawitacyjny pozwala na przepływ wody.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Często zawór różnicowy stosowany jest zamiennie z zaworem zwrotnym. Jest to oczywiście błąd, choć budowa obu produktów jest podobna. Różnica jest widoczna w jednym elemencie, czyli niewielkiej sprężynce, która dociska kulkę w zaworze różnicowym. To ona sprawia, że zawór otwiera się dopiero w sytuacji, kiedy ciśnienie wody jest wysokie. Dzięki temu w czasie normalnego funkcjonowania układu woda nie płynie obejściem, co może się zdarzać w przypadku zaworów zwrotnych.

Zobacz także:  Szyby zespolone - co to jest?

Zawór różnicowy – schemat montażu

Jeśli chcesz sprawdzić, gdzie w Twojej instalacji znajduje się zawór różnicowy, schemat montażu takiego elementu dla każdej sieci jest podobny. Z uwagi na swój charakter i zadania stawiane przed urządzeniem, zawór różnicowy powinien być usytuowany w konkretnym miejscu układu. Większość specjalistów zaleca umiejscowienie go pomiędzy górnym i dolnym zaworem odcinającym dopływ wody do pompy. Wówczas tworzy się tak zwany bypas na wysokości pompy, który podczas standardowego użytkowania instalacji jest nieczynny. Może być zamontowany zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Podczas instalacji koniecznie należy zwrócić uwagę na kierunek przepływu, który umożliwia dany zawór.

Sporo początkujących instalatorów zastanawia się, czy zawór powinien być zamontowany na dopływie ciepłej wody, czy powrocie. W przypadku instalacji C.O. w niektórych sieciach montuje się zawór różnicowy na powrocie ciepłej wody, a w innych na jej zasilaniu. Od czego to zależy? Zawsze zawór zwrotny różnicowy projektowany jest na tej nitce, na której umieszczono pompę. Nie ma sensu umieszczanie go na zasilaniu, jeśli pompa znajduje się na powrocie. Bypass musi omijać właśnie pompę. Dlatego jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa i wszystko zależy od charakterystyki sieci. 

Zawór zwrotny różnicowy – problemy z jego działaniem lub brakiem elementu

Podobnie jak inne elementy sieci, także zawór różnicowy może czasem przestać prawidłowo działać. Na forach internetowych często pojawiają się pytania, jak sprawdzić, czy działa zawór różnicowy. W zasadzie do oceny jego sprawności nie trzeba rozkręcać sieci, co będzie prowadziło do jej rozszczelnienia. Wystarczy wyłączyć na chwilę pompę i wymusić przepływ wody bypassem wyposażonym w zawór różnicowy. Jeśli po ponownym włączeniu pompy usłyszysz charakterystyczne stuknięcie opadającej kulki, wszystko jest w porządku.

Przeprowadzając inspekcję swojej sieci, możesz też nie znaleźć zaworu. Jeśli zauważyłeś, że w Twojej sieci brak tego elementu lub zbadałeś jego niesprawność, warto poświęcić trochę czasu i funduszy na jego instalację. Nie mając doświadczenia w pracach instalatorskich, lepiej samemu nie zabieraj się za zawór różnicowy. Montaż powierz solidnej firmie budowlanej z doświadczeniem w tej dziedzinie.

Zobacz także:  Instalacje elektryczne Warszawa

Jeśli zawór różnicowy nie funkcjonuje prawidłowo, nie możesz go znaleźć lub po prostu brakuje go w Twojej instalacji, skontaktuj się z biurem Adrem. Nasi specjaliści będą w stanie ocenić sprawność zaworu, a także w razie potrzeby przeprowadzić remont sieci grzewczej. Jeśli zabierasz się do remontu mającego na celu wymianę rurek w sieci, także możesz powierzyć nam to zadanie.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac