Układanie płytek na płytki – sposób na odświeżenie aranżacji

Upadek ciężkiego przedmiotu, zarysowania powierzchni czy zmiana aranżacji. Powodów do tego, żeby wymienić płytki ceramiczne na nowe, jest wiele. Jeśli powierzchnia dotychczasowego wykończenia ceramicznego nie jest mocno zniszczona, możesz spróbować układania płytek na płytkach. Podpowiadamy, jak wykonać te prace, żeby efekt był dobry i trwały.

Płytka na płytkę – zalety i wady

Prace glazurnicze nie należą do zadań łatwych i wymagają specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego wszelkie ułatwienia pracy, takie jak układanie płytek na płytki są w cenie. Wówczas niepotrzebne będzie dodatkowe poziomowanie i utwardzanie podłoża. Jednak najważniejszą zaletą jest brak bałaganu związanego ze skuwaniem starego podłoża. Odchodzi jeden etap prac, a także dodatkowe wywożenie gruzu.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Po stronie wad trzeba wymienić zmianę poziomu powierzchni. Kilkanaście milimetrów kleju, do tego kilka kolejnych w postaci grubości płytki powoduje podniesienie się poziomu podłogi. Kładzenie płytek na płytki może zatem powodować problemy z zamykaniem się drzwi. Jeśli przed pracami drzwi mają spory prześwit, nie będzie problemu. W innej sytuacji czeka Cię podcinanie ich spodniej części. Podobne problemy dotyczą progu, który w pewnych sytuacjach może znaleźć się poniżej poziomu płytek i potrzebna będzie jego wymiana.

Od czego zaczynać układanie płytek na płytkach?

Przed przystąpieniem do prac glazurniczych czeka Cię kilka prac przygotowawczych. W pierwszej kolejności musisz ocenić, czy można kłaść płytki na płytki? W tym celu najlepiej będzie oklepać poszczególne płytki tempym narzędziem i nasłuchiwać dochodzących dźwięków. Płytki luźne, pod którymi klej się wykruszył, będą wydawały głuchy dźwięk. Takie elementy należy bezwzględnie skuć, ponieważ nie będą zapewniały właściwej przyczepności kolejnej warstwie.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Zobacz także:  Wylanie posadzki - cena za m2

Jeśli wszystkie płytki trzymają się dobrze i pozytywnie przejdą wspomniany test, pora na załatanie pęknięć i ubytków. Układanie płytek na płytki musisz poprzedzić aplikacją zaprawy cementowej w wybranych miejscach. Nałóż ją także we wnękach powstałych wcześniej, na skutek usunięcia luźnych płytek. Jeśli ubytki znajdą się na większej część powierzchni, zastanów się, czy układanie płytek na płytki ma sens. Może lepiej będzie wykonać wylewkę lub skuć całkowicie powierzchnię.

Klejenie płytek na płytki

Wszelkie prace związane z układaniem płytek na płytkach możesz rozpocząć dopiero po wyrównaniu podłoża. Jeśli nie ma potrzeby prowadzenia żadnych prac uzupełniających, wystarczy, że dokładnie umyjesz podłogę i odtłuścisz ją. Następnym krokiem będzie gruntowanie podłoża. Dzięki temu powierzchnia okaże się nośna, mniej chłonna i zapewni lepszą przyczepność podłoża. Zanim przystąpisz do nakładania kleju, odczekaj czas potrzebny do zakończenia wiązania gruntu.

Jak położyć płytki na płytki? Rozpocznij od nałożenia kleju i wypoziomowania fug. Sięgnij po produkt, który będzie przeznaczony do płytek o określonej wielkości oraz tworzący powłoki grubowarstwowe. Powierzchnia kleju powinna mieć grubość 10 – 15 ,m i musisz go rozprowadzić po całej powierzchni pomieszczenia. Na związane podłoże będziesz w stanie już w tradycyjny sposób układać płytki ceramiczne. Możesz też sięgnąć po kleje z żywicą epoksydową, które lepiej trzymają się powierzchni i wówczas niepotrzebne jest wstępne układanie warstwy kleju.

Klejenie płytek na płytki jest jedną z łatwiejszych prac glazurniczych, jednak mniej doświadczeni budowlańcy mogą mieć z nią problem. Dlatego szybciej i z pewnością bardziej skutecznie te prace wykonają specjaliści. Klejenie płytki na płytki, czy układanie ceramiki na ścianach lub wylewce to jedna z dziedzin działalności firmy Adrem. Wykonujemy rocznie prace glazurnicze na powierzchni kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych. Bogate doświadczenie i wiedza sprawiają, że na stołecznym rynku trudno znaleźć skuteczniejszych wykonawców.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac