Układanie paneli winylowych – samodzielne prace wykończeniowe

Panele są jednym z najpopularniejszych sposobów na wykończenie podłogi wewnątrz pomieszczeń. Najczęściej wybierane są ze względu na wysoki poziom estetyki i przystępną cenę. Także prace związane z układaniem paneli winylowych nie należą do skomplikowanych. Jak się zabrać do wykończenia podłogi tymi elementami?

Czy decydować się na montaż paneli winylowych?

Wybór elementów wyposażenia do mieszkania nigdy nie jest łatwy. Pewnie wciąż zastanawiasz się, czy lepsze będą panele, a może płytki ceramiczne. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego musisz wziąć pod uwagę indywidualne preferencje i czynniki.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Montaż paneli winylowych to dobry sposób na szybkie i stosunkowo tanie wykończenie podłogi. Sam montaż na przygotowanym podłożu w salonie czy niewielkim biurze nie zajmie więcej niż dniówkę. Panele są dostępne w wielu wzorach, co ułatwi dopasowanie ich do aranżacji pomieszczenia. Niestety nie są tak trwałe, jak płytki ceramiczne, a ich przewidywana żywotność sięga kilkunastu lat. Jednak w kontekście częstej zmiany lokum i trendów aranżacyjnych czy to nie jest wystarczający okres?

Zakup materiałów i narzędzi potrzebnych do układania paneli winylowych

Zanim przeczytasz, jak się kładzie panele winylowe, z pewnością udasz się do marketu budowlanego lub producenta po odpowiednie akcesoria. Nie będziemy podpowiadać, jak wybrać właściwe panele spośród ogromnej ilości dostępnych wzorów. Zwróć uwagę, czy do paneli łatwo dobierzesz listwy wykończeniowe, które stworzą z nimi fajną aranżację. Pamiętaj o zapasie paneli i wybierz przynajmniej 10 % więcej materiału niż ma powierzchnia pokoju. Podobnie podejdź do ilości listew wykończeniowych.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Zobacz także:  Jaki spadek dachu na 6 metrach

Wizyta w markecie będzie świetną okazją do tego, żeby wybrać narzędzia potrzebne podczas układania paneli winylowych. Wystarczy tylko kilka podstawowych, takich jak poziomica, gumowy młotek i kliny budowlane. Będzie potrzebne urządzenie do cięcia paneli – elektryczne lub mechaniczne. Nie zapomnij też o elektronarzędziach i akcesoriach do montażu listew przypodłogowych.

Prace przygotowawcze do montażu paneli winylowych

Wcześniejszy etap, choć możesz uznać go za najtrudniejszy, wcale nie jest najważniejszy. Nieważne, jakie wybierzesz panele winylowe, montaż musisz przeprowadzić na gładkim i równym podłożu. Nie musisz przejmować się, jeśli wylewka ma niewielkie nierówności czy zgrubienia. Jeśli mieszkanie jest oddawane w stanie deweloperskim, taka posadzka wystarczy do układania paneli. Jeśli jednak znajdziesz na niej zgrubienia, szczeliny czy inne nierówności, może być potrzebne poziomowanie lub choćby szpachlowanie.

Przed przystąpieniem do prac musisz zagruntować podłoże. Jest to konieczne przy nowych wylewkach, jednak warto przeprowadzić ten proces także na odkrytych podłogach. Pamiętaj też o okresie aklimatyzacji dla paneli podłogowych. Przynajmniej na jedną dobę pozostaw je w otwartych opakowaniach w pomieszczeniu, gdzie będą zamontowane. Dzięki temu przyjmą temperaturę i wilgotność charakterystyczną dla pokoju, a to wpływa na mniejsze zmiany w czasie eksploatacji.

Panele winylowe – jak układać?

Najtrudniejszy pierwszy krok – ta zasada obowiązuje także przy układaniu paneli winylowych. Jeśli dobrze ułożysz pierwszy element, dalsza praca przebiegnie już znacznie łatwiej. Wcześniej opisywaliśmy, co ma wpływ na kierunek układania paneli. W myśl tych zasad pierwszy panele ułóż w rogu ścian pod oknem prostopadle do otworu.

Przy układaniu nie zapomnij o zachowaniu szczeliny dylatacyjnej. To kilkumilimetrowa wolna przestrzeń, pomiędzy skrajnymi panelami a ścianą. Najczęściej wystarczy 5 milimetrów wolej przestrzeni z każdej strony. Dzięki temu przy zmianie temperatury czy wilgotności wewnątrz pomieszczenia podłoga nie będzie się wybrzuszać. Dla utrzymania tej szczeliny podczas montażu stosuj kliny wstawiane pomiędzy ścianą a skrajnymi panelami.

Zobacz także:  Kosztorys zalania mieszkania - wzór i przykład wyceny szkody

Jak kłaść panele winylowe po zamocowaniu pierwszego? Wystarczy, że będziesz dokładnie dociskał koleje panele do pierwszego układając je węższymi ścianami do siebie. Kliny na krawędziach powinny pomóc w utrzymaniu poziomu, a ostatni kawałek całkowicie usztywni konstrukcję. W ten sposób wykonasz najtrudniejszą część pracy, czyli ułożenie pierwszego rzędu.

Masz już pierwsze panele winylowe. Jak układać kolejne warstwy? Zacznij od elementu, który pozostał Ci po docięciu ostatniego panelu z pierwszego rzędu. Jeśli nie masz docinki i całe panele idealnie pasują na długości pomieszczenia, cięcie i tak Cię nie ominie. Panele muszą być układane na zakładkę, a łączenia powinny mijać się przynajmniej o 40 centymetrów. Dlatego będziesz musiał przeciąć na pół nowy panel, a każda połówka będzie zaczynała i kończyła rząd.

Dalsze prace będą przebiegały analogicznie. Docinka z ostatniego rzędu rozpocznie nowy, a każdy gotowy rząd musisz docisnąć do już ułożonych. Możesz użyć do tego gumowego młotka lub specjalnych rozpórek. W nowoczesnych panelach znajdują się zatrzaski, które nie wymagają stosowania takich narzędzi.

Montaż ostatnich paneli winylowych i wykończenie

Wiesz już, jak się kładzie panele winylowe, jednak samo zakończenie prac także może generować nieco problemów. Jeśli uda Ci się zakończyć rząd pełnym panelem, możesz uważać się za szczęściarza. Najczęściej jednak nie będzie tak dobrze, dlatego kłopotliwy okaże się ostatni rząd paneli winylowych. Jak kłaść te elementy? Musisz dociąć ostatni panel z szerokości, uwzględniając szczelinę dylatacyjną. Pamiętaj, że jeśli wolna przestrzeń jest mniejsza, niż 5 centymetrów, lepiej będzie przyciąć dwa ostatnie panele i nie tworzyć tak wąskich pasków.

Układanie paneli winylowych kończą prace związane z montażem listew przypodłogowych. Możesz sięgnąć po standardowe konstrukcje klejone do ściany lub przykręcane do podłogi na wkrętach. Na rynku dostępne są także gotowe systemy szynowe i wiele innych sposobów. Montaż listew zasłania szczeliny dylatacyjne i podkreśli estetykę podłogi. Ponadto listwy zabezpieczą ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas meblowania pomieszczenia.

Zobacz także:  Etapy budowy domu - jak wznosić dom jednorodzinny?

Montaż paneli winylowych – samodzielnie, czy z pomocą profesjonalistów?

Jeśli dotarłeś do tej części w tekście, pewnie sam uznasz, że układanie paneli winylowych nie jest bardzo trudne. Nawet nie mając mocnego zaplecza budowlanego, powinieneś poradzić sobie z tymi pracami sam. Nowoczesne panele są produkowane w taki sposób, żeby ich montaż był jeszcze łatwiejszy i intuicyjny.  Tylko czy rzeczywiście warto podejmować się tych prac samodzielnie?

W Adrem oferujemy montaż paneli winylowych już od 30 złotych za metr kwadratowy powierzchni. Przy standardowym salonie w mieszkaniu koszt zamknie się nawet w 500 złotych. Zyskujesz nie tylko profesjonalne podejście do pracy i znakomitą wiedzę naszych specjalistów. Oszczędzasz nerwy, nie musisz inwestować w niezbędny sprzęt i masz pretekst do zorganizowania sobie dnia wolnego.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac