Tarasy na dachu – nowoczesne zagospodarowanie przestrzeni

Tarasy na dachu cieszą się rosnącą popularnością. Są przykładem na to, że dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym można maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Tarasy mogą stać się miejscem wypoczynku i obszarem aktywności biologicznej. W niektórych miejscach staną się też strefą zapewniającą sporo prywatności.

Nowoczesny taras na dachu – co to jest?

Uprawa roślin dekoracyjnych czy jadalnych warzyw i owoców może sprawiać przyjemność. Wiele osób znajduje spokój i relaks przebywając wśród zieleni i obserwując rozwój roślin. Niestety w przestrzeni miejskiej przy gęstej zabudowie często brakuje miejsca na rabaty czy grządki warzywne. Alternatywą może być niezagospodarowana przestrzeń budynku, czyli dach.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Tarasy na dachu to rozwiązanie problemów przestrzennych, które cieszy się rosnącą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się zrezygnować z walki o kawałek ogrodu przed budynkiem wielorodzinnym i przenosi się na najwyższą kondygnację. Przy odpowiednich warunkach technicznych można wykonać taras na dachu budynku mieszkalnego lub konstrukcji garażu przylegającej do domu. Sporą popularnością cieszą się zielone dachy lokowane na szczytach biurowców w dużych miastach.

Możliwości zagospodarowania tej przestrzeni również jest wiele. Możesz zaplanować sobie teren typowo wypoczynkowy, który w pełni zastąpi funkcje tarasu. Obiad na świeżym powietrzu czy kolacja ze znajomymi wcale nie muszą być prowadzone na poziomie 0. Wiele osób decyduje się jednak na zaaranżowanie tarasu dachowego na obszar zielony. Chodzi nie tylko o donice z kwiatami, ale także trawniki, grządki, a nawet drzewa.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Więcej informacji o roślinach znajdziesz w poradniku ogrodniczym gardeneo.pl.

Ekologiczny taras na dachu

Zagospodarowanie tarasów na dachu zielenią to jedno z zachowań uznawanych za ekologiczne. Szczególnie w dużych miastach kwiaty czy drzewa lokowane na dachach wpływają na poprawę proporcji betonu do stref aktywnych biologicznie. Brak parków, pokrywanie trawników brukiem i większa gęstość zabudowy sprawiają, że w dużych miastach giną owady i drobne zwierzęta, a powietrze staje się mocno zanieczyszczone. Urządzony na zielono taras zamiast dachu stanie się miejscem chętnie odwiedzanym nie tylko przez różne stworzenia, ale także szukających wytchnienia ludzi.

Zobacz także:  Sufit podwieszany - cena wykonania

Tarasy dachowe – warunki techniczne

Nie każda konstrukcja dachowa nadaje się do tego, żeby wykorzystywać ją jako przestrzeń użytkową. Tarasy dachowe projektowane są przede wszystkim na dachach płaskich o niewielkim spadku. Zaleca się spadek w granicach 2 %, jednak przy odpowiednim nakładzie pracy i projekcie kaskadowym można też wykonać taras na dachu spadzistym. Ostateczny poziom musi być wygodny do poruszania się i nie może tworzyć zagrożenia dla niżej położonych przestrzeni.

Oceniając warunki techniczne pod projekt tarasów na dachu, weź pod uwagę rodzaj podłoża. Powinno być gładkie, nośne i zwięzłe, co pozwoli przeprowadzić na nim prace montażowe. W przypadku stropów dachowych wylewanych w konstrukcji żelbetowej sprawa jest łatwa. Przy nieregularnej konstrukcji więźby może być potrzebna dodatkowa wylewka.

Nie zapomnij też o koniecznych elementach, które muszą znaleźć się na tarasach dachowych. Przede wszystkim musisz zaplanować wejście na taras, co szerzej opiszemy w dalszej części tekstu. Konieczne jest także zaprojektowanie i wykonanie barierek zabezpieczających wokół tarasu. Oceniając stan techniczny, sprawdź czy wykonanie takiej balustrady nie będzie generowało innych kłopotów konstrukcyjnych. W budynkach publicznych czy biurowcach w miastach z reguły wokół dachu projektowane są murki, do których ewentualnie możesz zamontować dodatkową niską balustradę.

Dodatkowe obciążenie stropu

Jeśli planujesz taras czy balkon na dachu w nowobudowanym obiekcie, zgłoś swój pomysł projektantowi. Mogą być konieczne przeróbki w konstrukcji stropu, który standardowo nie jest przewidziany do przeniesienia obciążenia użytkowego. Z uwagi na zmianę sposobu zagospodarowania dachu w budynkach już wzniesionych, konieczna będzie ocena jego nośności. Powinieneś zlecić ekspertyzę specjalistom, którzy ocenią, czy strop i ściany nośne poradzą sobie z dodatkowym obciążeniem.

Musisz pamiętać, że strop obciążysz stale konstrukcją podłogi tarasu, donicami z roślinami, a może nawet całymi grządkami z kilkunastoma centymetrami ziemi. To znacznie większe obciążenie niż nawet najcięższa połać dachowa. Przyjmuje się zatem, że przy tarasach na dachu dodatkowe obciążenie wyniesie około 200 kg/m².

Zobacz także:  Minimalna szerokość fugi przy ogrzewaniu podłogowym

Wejście na taras dachowy

Największym problemem z punktu widzenia konstrukcji może być samo wejście na tarasy na dachu. Wyjścia na połać dachową z reguły prowadzone są w formie drabinek i wąskich okien dachowych, które pozwalają na wejście na połać w celach serwisowych. Takie rozwiązanie sprawdza się przy okazjonalnym korzystaniu z dachu, jednak nie przy planach jego zagospodarowania na użytkowe. Dlatego będziesz musiał zaplanować odpowiednie schodki wewnątrz budynku i większy otwór w połaci dachowej. Wyjście powinno być możliwie najłatwiejsze i całkowicie bezpieczne.

Nieco łatwiej będzie stworzyć tarasy na dachach konstrukcji garażowej przylegającej do budynku. W tym wypadku potrzebne będzie tylko lub aż, wykonanie otworu w ścianie nośnej. Może się to wiązać z potrzebą zmiany aranżacji w pomieszczeniu, z którego prowadzi wyjście. Jednak taki sposób okaże się znacznie bardziej komfortowy i z pewnością taras będzie często wykorzystywany.

Przy okazji tworzenia nowych otworów w ścianach, budowy schodów czy zmianie w połaci dachowej, warto przypomnieć o przepisach budowlanych. Jeśli tarasy na dachu projektowane są z nowym budynkiem, nie ma żadnego problemu, ponieważ urząd wyraża zgodę na cały zakres prac. Jednak przy przebudowie konieczne będzie zgłoszenie prac budowlanych i wskazanie ich zakresu. Większość z wymienionych prac uznawana będzie za przebudowę, dlatego niezbędna stanie się wizyta w urzędzie miasta lub gminy.

Taras na dachu – warstwy

Może zastanawiasz się, dlaczego tarasy na dachu lub dachy zielone nazywane są odwróconymi? Nie chodzi o to, że grunt znajduje się na budynku, a nie odwrotnie. Istota takiego sformułowania leży w konstrukcji dachowej, a w zasadzie układaniu warstw izolacyjnych. Specyfika konstrukcji wymaga bowiem specyficznego rozwiązania.

W tradycyjnych połaciach dachowych od strony stropu układa się kolejno izolację termiczną, następnie wodną, a potem wykończenie. Jeśli budujesz taras na dachu, warstwy będą układały się nieco inaczej. Bezpośrednio na stropie układa się warstwę izolacji przeciwwilgociowej. W tym wypadku musisz ogromną uwagę zwrócić na technologię jej wykonywanie i dokładność. W przypadku błędów naprawa może być niezwykle kosztowna.

Warstwy przeciwwilgociowej na tarasach na dachu często pokrywa się dodatkowo folią lub matą drenażową, która ułatwia odprowadzanie wilgoci. Dopiero na górę nakładana jest termoizolacja. I tu kolejna nowość – wcale nie musisz się starać, żeby pomiędzy płyty niedostawała się woda. Jeśli wybierzesz odpowiednie płyty polistyrenowe lub styrodurowe, nie musisz się martwić wodą przepływającą między nimi. Izolacja przeciwwilgociowa na stropie rozwiązuje problem. Ostatnie wierzchnie warstwy możesz nakładać już wedle własnego uznania.

Zobacz także:  Instalacje elektryczne Warszawa

Aranżacja tarasu na dachu – jak go urządzić?

Prace wykończeniowe i planowanie wyglądu tarasu to już sama przyjemność. Sposobów na aranżacja tarasu na dachu jest wiele, jednak dzielą się najczęściej na dwie grupy. Pierwsza z nich to opcja dla wygodnych, która przewiduje zagospodarowanie przestrzeni jako taras wypoczynkowy. Dlatego potrzebne będzie stworzenie konstrukcji identycznej, jak ma to miejsce w przypadku tarasów. Na warstwie żwiru możesz układać kratownicę z legarów, a na nich deski tarasowe. W zależności od potrzeb, chęci pielęgnacji i ostatecznego efektu, możesz wybrać akcesoria drewniane lub kompozytowe. Jeżeli planujesz stworzyć nowoczesny taras na dachu, możesz zdecydować się również na powierzchnię z płytek ceramicznych.

Drugą grupę rozwiązań można określić jako zielone tarasy na dachu. Takie zalecane są właśnie w miastach przy gęstej zabudowie i dedykowane miłośnikom ogrodnictwa. Może Cię to zdziwić, jednak nawet w naszym kraju można znaleźć całe ogrody na dachach. Przykładem niech będzie dach Politechniki Warszawskiej przypominający bardziej błonia za miastem niż zabudowę w samym centrum stolicy. To ewenement na skalę europejską, jednak już znajduje wielu naśladowców.

Ty nie musisz inspirować się rozległymi kwietnymi rabatami planując swój taras na dachu. Czasem mniej nie oznacza gorzej. Wystarczy umieścić na utwardzonej powierzchni kilka donic kwiatowych, konstrukcje wysokich grządek czy nawet stworzyć trawnik. To także znakomite miejsce dla owadów zapylających, dlatego zastanów się nad domkami dla pszczół murarek czy trzmieli. W pracach skorzystaj z pomocy sprawdzonych specjalistów jak Adrem. Ma to ogromne znaczenie szczególnie na etapie tworzenia izolacji przeciwwilgociowej i termicznej.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac