Szyby zespolone – co to jest?

Konstrukcja szyby zespolonej stosowana jest coraz częściej w nowoczesnych oknach. Choć wydaje się mało skomplikowana, może wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa domu. Ma także ogromny wpływ na termoizolację budynku, co wydaje się znaczące szczególnie w świetle nowych warunków technicznych dotyczących budowy domów. Czym jest i czy warto wstawiać okno zespolone?

Czym są szyby zespolone?

Już przed wiekami ludzie odkryli, że okno jest przestrzenią najsłabiej chronioną w całym domu. Nie tylko naraża domowników na możliwość wtargnięcia do wewnątrz niepowołanych osób. To także przez okno ucieka najwięcej ciepłego powietrza, co wpływa na oziębienie pomieszczenia. Próbą rozwiązania tego problemu okazywały się dwie szyby wstawione w okno, w których zamknięte powietrze stanowiło dodatkową izolację. Można powiedzieć, że dzisiejsze okna zespolone są kontynuacją tamtego projektu.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Obecnie technologia związana z materiałami używanymi do produkcji okien mocno się rozwinęła. Jednym z nowatorskich rozwiązań są właśnie szyby zespolone. Pod tym pojęciem kryją się dwie lub więcej szyb, które łączone są ze sobą sztywno i szczelnie. Do mocowania obu tafli szkła służy ramka dystansowa, która odpowiada za równoległe ułożenie szyb i utrzymanie szczelności w komorze pomiędzy nimi.

Szczelna komora powstająca w szybie zespolonej wypełniona zostaje gazem szlachetnym, najczęściej argonem. Dzięki temu poprawiają się parametry izolacji termicznej dla takiej przegrody. Dodatkowo wewnątrz komory umieszcza się proszek chłonący wilgoć. Bardzo często dla poprawy parametrów izolacji termicznej na jednej z wewnętrznych stron szyb umieszcza się powłokę niskoemisyjną.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Powszechnie szkło zespolone z dwóch tafli jest określane jako jednokomorowe. Jednak na rynku dostępne są również szyby dwu i trójkomorowe wykonane z kolejno trzech i czterech równolegle połączonych szyb. Każda stworzona w ten sposób komora stanowi dodatkową izolację termiczną i zabezpieczenie przed uszkodzeniem.

Zobacz także:  Nakładanie gładzi wałkiem - jak przeprowadzić prace?

Z czego wykonuje się okno zespolone?

Wspominaliśmy już o ramce dystansowej, która przylega szczelnie do szyb, granulacie czy wypełnieniu gazem. Wiadomo także, że szyba zespolona może być wykorzystywana do produkcji każdego typu okna. Jednak bardzo ważny dla bezpieczeństwa obiektu i trwałości całej konstrukcji jest materiał użyty do produkcji szyb zespolonych.

W oknach zespolonych nie stosuje się tradycyjnego szkła, które uznawane jest za kruche i mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego łączone są ze sobą tafle o poprawionych parametrach wytrzymałościowych. Z reguły szyby wycinana się ze szkła hartowanego, które należy pochwalić za kilkukrotnie większą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Drugim typem są szyby laminowane, gdzie tafla szkła wzmocniona jest warstwą folii. W razie uszkodzenia szyba nie rozsypie się, a drobinki szkła pozostaną przyklejone do folii. Takie konstrukcje stosowane są między innymi w szybach samochodowych. W szczególnych przypadkach, kiedy szyby zespolone mają trafić do łazienki czy toalety, można wybrać folię przyciemnianą lub szkło ornamentowane.

Czy warto stawiać na okna zespolone?

Poprawa szczelności okien w każdej sytuacji jest korzystna dla użytkowników. Wykonane z solidnego szkła okna stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed próbą włamania lub przypadkowym uszkodzeniem. Ponadto zapewniają wspomnianą już lepszą izolację termiczną. Dzięki temu wnętrze nie wychładza się tak szybko w okresie zimowym. Z kolei w czasie letnich upałów wewnątrz dłużej utrzymuje się chłodniejsze powietrze. Dlatego nieco wyższa cena szyb zespolonych może bardzo szybko się zwrócić na kosztach ogrzewania czy klimatyzacji.

Szyby zespolone są też odpowiedzią na zmieniające się przepisy prawa budowlanego. Wraz z początkiem 2021 roku zmieniły się warunki techniczne obiektów, od których wymaga się lepszej izolacji termicznej. Zmiany dotknęły również producentów szyb, choć ci od dawna wykonują okna stanowiące szczelniejszą przegrodę, niż zakładają przepisy.

Zobacz także:  Ścianka kolankowa - co daje jej podniesienie?

Warto zaznaczyć, że łączenie ze sobą dwóch tafli szkła poprawia wartość współczynnika przenikania ciepła i utrzymuje go na poziomie około 1,1 U [W/(m2K)]. Dokładny parametr zależy od grubości tafli szkła, jednak w myśl obowiązujących obecnie warunków technicznych dla budynków jest to zbyt mało. Taka wartość nie powinna przekraczać 0,9 W/(m2K). W związku z tym w nowoczesnym budownictwie z reguły stawia się na szyby zespolone wielokomorowe. Na rynku najbardziej popularne są okna, w których wykorzystywana jest szyba zespolona dwukomorowa. W przypadku potrójnej szyby współczynnik U wynosi około 0,7 W/(m2K) lub mniej. Jeszcze lepsze parametry gwarantują szyby trójkomorowe, choć w budownictwie nie cieszą się wielkim uznaniem.

Szyby zespolone cena i montaż

Nie da się ukryć, że szyby zespolone wpływają na wyższą cenę okien, co może zniechęcić część inwestorów do stawiania na ten rodzaj przegrody. W zależności od ilości komór i materiału wykonania ramy szybu mogą kosztować nawet do 300 złotych za metr kwadratowy. Do tego dochodzi cena montażu i obróbki otworu okiennego. Jednak nie należy traktować tego jako wydatek, a raczej inwestycję. Poprawa parametrów izolacji termicznej budynku obniży koszty ogrzewania i przyniesie wymierne korzyści.

Żeby jednak montaż szyb i całych okien zakończył się sukcesem, potrzebny jest solidny wykonawca. Tylko solidna firma z doświadczeniem jest gwarantem skutecznego montażu, które jest kluczem do poprawy parametrów izolacji cieplnej. Specjaliści z Adrem mogą zająć się montażem okien w nowych budynkach mieszkalnych. Realizowaliśmy prace nawet w obiektach komercyjnych i biurowcach, gdzie szyby zespolone tworzyły niemal całą powierzchnię elewacji. W razie potrzeby jesteśmy w stanie również wymienić dotychczasowe okna niespełniające norm na nowe o lepszych parametrach. Dzięki temu pojęcie ciepłego domu nie będzie się odnosiło jedynie do jego atmosfery.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac