Sypialnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski w urządzaniu wnętrz od wielu lat nie przestaje zachwycać. Ceniony jest za naturalny charakter, prostotę i wyciągnięcie maksimum przestrzeni nawet z niewielkich wnętrz. Wciąż znajdują się chętni do urządzenia domu, czy pensjonatu w tej stylistyce. Jak powinna wyglądać sypialnia w stylu skandynawskim? Poznaj kilka porad związanych z urządzeniem pomieszczenia.

Jak urządzić sypialnie skandynawskie?

Każda filozofia wykańczania wnętrz opiera się na kilku cechach, które są powtarzalne dla każdego pomieszczenia. Choć niektóre z nich zmieniają się i stale dochodzą nowe, baza pozostaje ta sama. Zatem niezależnie od tego, czy ma to być salon, czy sypialnia w stylu skandynawskim, będą łączyły je te same cechy. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Kolorystyka

Wnętrza skandynawskie powszechnie uznaje się za duże i przestronne, nawet jeśli w rzeczywistości nie mają sporej powierzchni. Taki efekt uzyskiwany jest przez odpowiedni dobór kolorów. W sypialni skandynawskiej będzie zatem dominowała biel, beż czy jasny odcień szarości. Dopuszczalne są kolory pastelowe lub odcienie brązu. Ponadto coraz częściej we wnętrzach skandynawskich pojawiają się ciemne, wręcz czarne akcenty. Musisz jednak pamiętać, że stanowią one jedynie dodatek, który ma podkreślić jasną aranżację wnętrza.

Powierzchnia ścian

Sypialnia w stylu skandynawskim z reguły będzie malowana farbami w jednolitych barwach. Jednak w szczególnych aranżacjach dopuszczane są panele lub tapety. Ważne jest, żeby dominowały w nich naturalne motywy, takie jak deseń drewna czy elementy florystyczne. W przypadku tapet często spotykane są pejzaże lub zdjęcia przedstawiające zwierzęta.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Podłogi

Naturalne materiały dominują także w sposobie wykańczania podłóg. Możesz wybrać motywy naturalnego drewna lub kamienia. Najlepiej wybierz takie elementy, których deseń mieści się w kilku tonacjach danej barwy. Jeśli chodzi o dobór materiału, rozwiązania są dwa: decydujesz się na prawdziwe materiały lub imitacje kamienia czy drewna. Pamiętaj jednak, że styl skandynawski w sypialni nie znosi słabej jakości i nawet imitacja musi być estetyczna oraz wartościowa.

Zobacz także:  Jak zrobić podcięcie wentylacyjne w drzwiach?

Łóżko w stylu skandynawskim

Jeśli zaplanujesz już wygląd wnętrza i zdecydujesz się na konkretne elementy wykończeniowe swojej sypialni w stylu skandynawskim, pora przejść do wyboru najważniejszego elementu wyposażenia. Chodzi oczywiście o łóżko, które stylistyką musi być spójne z charakterem wnętrza. Ponadto powinno być wygodne, ponieważ cechą wspólną we wszystkich wnętrza skandynawskich jest funkcjonalność.

Przeglądając ofertę mebli do sypialni, powinieneś wziąć pod uwagę zarówno formę tego mebla, jak i materiał, z jakiego został wykonany. Sypialnie skandynawskie, podobnie do innych pomieszczeń w tej stylistyce charakteryzują się prostotą. Wybierz zatem łóżko bez zbędnych dekoracji i wymyślnych rozwiązań konstrukcyjnych. Możesz postawić na drewniane zagłówki bez obicia, a jeśli się na nie zdecydujesz, sięgnij po materiał z drobnym deseniem lub gładki. Więcej na temat tkanin opowiemy w dalszej części poradnika.

W tego typu wnętrzach dominują naturalne materiały, dlatego najczęściej sypialnia w stylu skandynawskim będzie wyposażona w łóżko drewniane. Na tle gładkich ścian czy podłóg znakomicie będzie prezentował się ten mebel wykonany z dekoracyjnego drewna. Widoczne przebarwienia i ślady sęków staną się ciekawą dekoracją pomieszczenia. Nie musisz jednak stawiać tylko na drewno. Łóżko o prostej metalowej konstrukcji bez przesadnych zdobień także sprawdzi się w takich sypialniach. Pamiętaj jednak o utrzymaniu naturalnej kolorystyki stali lub ewentualnie czarnej barwie.

Pozostałe meble do sypialni w stylu skandynawskim

Oczywiście łóżko jest najważniejszą częścią wyposażenia w każdej sypialni. Jednak sypialnia w stylu skandynawskim musi być wyposażona również w inne meble. Do podstawowych elementów należą szafki nocne niezbędne do przechowywania drobiazgów. Jest to także miejsce na telefon, budzik czy lampkę. Inną częścią wyposażenia będzie komoda na bieliznę, a także szafa z ubraniami. Wszystkie meble powinny charakteryzować się ogromną funkcjonalnością, przy niewielu dekoracjach.

Najprościej będzie, jeśli meble utrzymasz w podobnym klimacie, co łóżko w stylu skandynawskim. Chodzi tu zarówno o formę, jak i kolorystykę wszystkich elementów. Musisz potraktować je jako całość i nawet jeśli będą różniły się od siebie, powinny być utrzymane w tej samej stylistyce. Jeśli wybierasz motyw drewna, szafki nocne i komoda niech mają ten sam deseń.

Zobacz także:  Minimalna szerokość fugi przy ogrzewaniu podłogowym

Zwróć uwagę, że zbyt wiele elementów eksponujących intensywny deseń może stworzyć poczucie przesytu. Oddalisz się też od założeń stylistyki skandynawskiej.  Dlatego wielu projektantów wnętrz stawia na przeplatanie motywu naturalnego drewna z meblami lakierowanymi na biało. Wówczas utrzymasz poczucie przestronności i przytulności w sypialni jednocześnie cały czas pozostając w charakterze skandynawskiego wnętrza.

Dobieramy tkaniny do sypialni skandynawskiej

Każde wnętrze to nie tylko mury i meble. Żeby wnętrze nabrało ciepłego charakteru i przytulności potrzebne są odpowiednie tkaniny. Sypialnie skandynawskie w odróżnieniu od wnętrz industrialnych często wykorzystują tkaniny do dekoracji. Powszechnie stosowane są zasłony w oknach, obicia krzeseł czy dywaniki. Na łóżka nakłada się narzuty, koce, poduszki, czy wybiera obicia zagłówka. Jednak podobnie do wszystkich pozostałych elementów wyposażenia należy zestawić je ze sobą stylistycznie.

Wśród tkanin królują naturalne produkty oraz materiały z charakterystycznym widocznym splotem. Można postawić na bawełnę, wełnę, a nawet len. Na podłodze w sypialni w stylu skandynawskim można rozłożyć miękki dywanik z bawełny. Jeśli chodzi o dobór zasłon, warto wybrać tkaniny o grubym splocie podobnym do lnu. Nawet jeśli wybierasz tkaniny pochodzące z tworzyw sztucznych, zadbaj o to, żeby przypominały naturalne.

Zwróć uwagę na tkaniny, dobierając do siebie ich kolorystykę. Zadbaj o to, żeby kolor obicia zagłówka był dopasowany od materiału narzuty czy poduszek. Jeśli zestawisz wszystko kolorystycznie z zasłonami, osiągniesz znakomity efekt, a całość będzie spójna. Zadbaj o to, żeby kolor tkanin odbiegał od barwy ścian czy podłóg. W ich przypadku możesz pozwolić sobie na mocniejszą barwę, która stanie się dekoracją tego pomieszczenia. Na tle jasnych ścian znakomicie prezentują się tkaniny w ciemnych kolorach jak brąz czy granat. Możesz postawić też na orzeźwiający cytrynowy czy inne bardziej intensywne barwy.

Jak oświetlać sypialnie skandynawskie?

Żeby dobrze zrozumieć jak ważną rolę w aranżacjach skandynawskich gra oświetlenie, musisz wyobrazić sobie miejsce, w którym się narodziła. Północne obszary państw Półwyspu Skandynawskiego częściowo leżą już na obszarze koła podbiegunowego. Wobec tego zdarzają się miesiące, w czasie których słońce widoczne jest zaledwie przez kilka godzin dziennie. W związku z tym oświetlenie nie tylko podkreśla dekorację pomieszczenia, ale także musi być funkcjonalne.

Zobacz także:  Na jakiej wysokości umywalka w łazience? Podpowiadamy!

Z reguły sypialnia w stylu skandynawskim oświetlana jest przez kilka niezależnych źródeł światła. Główne oświetlenie w postaci lamp wiszących składa się z pojedynczych świetlówek lub nie ma go wcale. Wówczas główną rolę odgrywają lampy nocne lokowane przy łóżkach. To one uznawane są za najważniejsze źródła światła w sypialniach. Mogą być w dowolnej formie, a często stosuje się lampki nocne w postaci kinkietów mocowanych do ściany. Ważne jest, żeby istniała możliwość regulowania kąta nachylenia świetlówki. Dodatkowo w pomieszczeniu mogą znaleźć się lampy stojące, które oświetlają strefę przeznaczoną do ubierania się.

Sypialnia w stylu skandynawskim – jak wybrać wykonawcę?

Jedną z zasad filozofii skandynawskiej w urządzeniu wnętrza jest funkcjonalność i solidne elementy wyposażenia. Wobec tego musisz zadbać też o to, żeby prace remontowe zakończyły się uzyskaniem odpowiedniego stanu. Jeśli masz doświadczenie budowlane, możesz spróbować samodzielnie wykonać większość prac. W innym przypadku lepiej te zadania powierzyć doświadczonym wykonawcom z udokumentowanymi realizacjami w tej dziedzinie. W przeciwnym razie będziesz niezadowolony z efektu, a przebywanie w sypialni nie będzie przyjemnością.

Poznając kilka podstawowych zasad, z łatwością będziesz mógł sam wprowadzić do sypialni styl skandynawski. Z przygotowanym pomysłem i planem wykonania możesz szukać odpowiednich wykonawców. Jeśli masz jakąś wymyślną koncepcję i cenisz wysoką jakość wykonania, sprawdź ofertę Adrem. Zatrudnieni u nas pracownicy budowlani z pewnością podejmą się zadania. Nie zostawiaj nic przypadkowi i wybierz solidnych wykonawców działających od lat na stołecznym rynku. Jeśli nawet będziesz potrzebował pomocy w remoncie wnętrza czy projekcie aranżacji, również skontaktuj się z biurem Adrem. Nasi pracownicy są w stanie zaprojektować nowoczesne wnętrze w stylu skandynawskim.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac