Sufit podwieszany – cena wykonania

W ostatnich latach w dziedzinie wykańczania wnętrz ogromną popularnością cieszy się sufit podwieszany. Cena konstrukcji, ogromne możliwości aranżacyjne i stosunkowo łatwy proces montażu sprawiają, że można spotkać je w wielu pomieszczeniach. Ile kosztuje sufit podwieszany i w jaki sposób można to wycenić?

Konstrukcja sufit podwieszanego, a cena

Zanim zdecydowałeś się na wybór podwieszanego sufitu, z pewnością przeglądałeś wiele czasopism i stron poświęconych dekoracji wnętrz. Być może przekonała Cię do tego estetyka i szansa na niemal dowolne formowanie powierzchni sufitu. Często ten rodzaj wykończenia stosuje się przy sufitach o nieregularnej strukturze, poprzecinanych rurami instalacyjnymi czy belkami konstrukcyjnymi. Wówczas płyty, panele lub inne materiały budowlane zasłonią nieestetyczne miejsca. Niezależnie od Twojej motywacji z pewnością teraz nurtuje Cię pytanie, ile kosztuje sufit podwieszany?


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Choć odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i zależy od wielu czynników, postaramy się poszukać odpowiedzi. Jednak przed wyceną musisz zastanowić się, jaką formę będzie miał wybrany przez Ciebie sufit podwieszany. Cena w dużej mierze będzie zależała od Twojego pomysłu na wykończenie. Dla ułatwienia spróbujemy dokonać podziału dostępnych rozwiązań technologicznych i wybrać najlepsze. Z uwagi na konstrukcję, możemy wyróżnić:

  • sufity monolityczne – do konstrukcji rusztu dwuwarstwowego mocuje się trwale płyty gipsowe od strony wnętrza pomieszczenia. Ten rodzaj sufitu pozwala tworzyć najbardziej wymyślne konstrukcje, łącznie z różnicowaniem poziomów, schodkami czy liniami krzywymi. Problemem może być ograniczony dostęp do przestrzeni powyżej płyt, co utrudni konserwację lub naprawę instalacji elektrycznej i klimatyzacji;
  • sufity kasetonowe – montowane na stelażach, które tworzą pola o regularnych wymiarach (60 x 60 cm lub 60 x 120 cm). W tak powstałą kratownicę montuje się panele, które mogą być wykończone w rozmaity sposób. Zaletą takiego wykończenia jest łatwy dostęp do instalacji znajdującej się nad stelażem. Za wadę uznaje się przeciętną estetykę;
  • sufity listwowe – konstrukcja stelaża przypomina sufity monolityczne, jednak do powierzchni płyt mocowane są panele lub boazeria. System uchwytów umożliwia zdjęcie paneli w razie prac serwisowych czy zmiany aranżacji. Mogą być wykonywane w postaci prostej lub łukowej. Jako jedyne sprawdzają się także na zewnątrz budynków;
  • sufity napinane – stosunkowo nowe rozwiązanie, które charakteryzuje się wyjątkową estetyką. Wykończenie sufitu tworzy się na stelażach zamocowanych jedynie dookoła pomieszczenia w strefie łączenia ścian i sufitu. Na rusztowaniu rozciągana jest specjalna folia pokryta wybranym wzorem, która kurczy się pod wpływem nadmuchu ciepłym powietrzem i napina. Wadą tego sufitu jest słaba wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i wysoki koszt;
Zobacz także:  Kosztorys budowy domu parterowego 

Cena sufitu podwieszanego

Jak nietrudno się domyślić, cena sufitu podwieszanego w dużej mierze zależy od rodzaju konstrukcji, jaką wybierzemy. Stałym kosztem wszystkich wymienionych jest stelaż ze specjalnych profili aluminiowych. Do stworzenia konstrukcji nośnej poza profilami potrzebne będą także elementy mocujące w postaci zawiesi i kotew lub wkrętów. Różnice w cenie mogą zależeć od tego, czy mamy do czynienia z konstrukcją krzyżową pojedynczą, podwójną, a może z sufitem pojedynczym.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Materiał wykończeniowy to często prawie połowa kosztów całej konstrukcji. Najtańsze są kasetony wykonane ze sprasowanej wełny, styropianu, a niejednokrotnie także stali. Nie są uważane za zbyt trwałe ani estetyczne. Sprawdzą się jednak w niektórych pomieszczeniach biurowych, magazynowych lub w obiektach przemysłowych.

Nieco droższe są powierzchnie wykonane z płyt gipsowych, jednak w tym przypadku mamy niemal nieograniczone możliwości formowania kształtu. Płyty mogą być zróżnicowane nie tylko pod względem grubości i właściwości technicznych. Często różnią się kolorystyką oraz fakturą. Są stosunkowo łatwe w montażu i bez problemów można przeprowadzić na ich powierzchni dalsze prace wykończeniowe.

Ze znacznymi kosztami musisz się liczyć, jeśli wybierzesz panele z aluminium lub tworzyw sztucznych. W tym wypadku dodatkowym kosztem są systemy mocowań, jednak sam montaż przebiega sprawnie i szybko. Z kolei wybierając drewno jako materiał wykończeniowy, poniesiesz największy koszt. Sufit podwieszany wykonany z drewna ma piękny wygląd i zawsze robi wrażenie, jednak montaż wymaga sporo doświadczenie i czasu.

Montaż sufitu podwieszanego – cena robocizny

Drugą częścią składową kosztu podwieszanego sufitu jest wykonawstwo. Jeśli nie masz doświadczenia z pracami budowlanymi lub nie miałeś wcześniej okazji wykonywać takiego montażu, lepiej powierz to zadanie profesjonalistom. Przy okazji może podpatrzysz jakieś rozwiązania i kolejna wymiana będzie już Twoim indywidualnym dziełem.

Najtańsze są rozwiązania, które nie wymagają ogromnego wkładu pracy i środków wykonawców. Proste jednowarstwowe sufity osadzone na regularnej konstrukcji z pewnością będą najtańsze. Planując taki podwieszany sufit, cena za m2 może zaczynać się już od 70 złotych. Jeszcze mniej zapłacisz za sufit kasetonowy, jednak w tym wypadku estetyka takiego wykończenia nie nadaje się do wnętrz mieszkalnych czy biurowych.

Zobacz także:  Układanie papy na zimno

Jeśli planujesz stworzyć bardzo wymyślny podwieszany sufit, cena wykonawstwa nie będzie niska. W przypadku montażu elementów drewnianych lub wykańczaniu sufitów o skomplikowanej strukturze również musisz uwzględnić to w ostatecznej cenie. Wszelkiego rodzaju łuki czy półki wyceniane są dodatkowo, dlatego koszty znacząco rosną.

Podczas próby obliczania kosztorysu musisz uwzględnić także inne produkty wykończenia wnętrz, które wbudowuje się w sufity podwieszane. Cennik obejmuje takie elementy jak lampy czy wyjście instalacji wentylacyjnej. Możesz zażyczyć sobie montaż taśmy LED, co może Cię kosztować około 30 złotych za metr bieżący. Ponadto dodatkowa opłata wiąże się z wykonawstwem ocieplenia sufitu, co ma znaczenie szczególnie w pomieszczeniach na poddaszu.

Komu powierzyć montaż sufitu podwieszanego?

Jeśli zainteresował Cię montaż sufitu podwieszanego, cena wykonania takiej konstrukcji może być bardzo zróżnicowana. W przypadku niektórych firm jest to pole do nadużycia, a stawka podana za metr po zakończeniu prac nijak będzie miała się do ostatecznego kosztu. Dlatego warto przed rozpoczęciem prac ustalić ostateczną cenę takiej konstrukcji. Korzystając z oferty Adrem, ten problem praktycznie nie funkcjonuje. Przed przystąpieniem do prac z reguły wysyłamy na miejsce specjalistę, który przeprowadza analizę zakresu prac i podaje dokładną wycenę. Dlatego natychmiast po naszej wizycie będziesz wiedział, ile kosztuje sufit podwieszany oraz ile czasu potrzebujemy na wykonanie. Nie musisz obawiać się także jakości, ponieważ od lat zajmujemy się tego typu pracami. Dlatego, jeśli cenisz solidne wykonanie i wysoką jakość, sprawdź naszą ofertę.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac