Jak wybrać odpowiedni styropian na fundament?
Termoizolacja budynków kojarzona jest głównie z ocieplaniem ścian elewacyjnych i połaci dachowej. Tymczasem niemal połowa energii cieplnej może uciekać do gruntu. Dobry styropian na fundament ułożony zgodnie z prawidłami sztuki budowlanej może uchronić obiekt przed stratami. Jaki materiał wybrać?
Styropian do fundamentów – konieczność czy niepotrzebny wydatek?
Coraz więcej inwestorów ma świadomość, że inwestycja w dobrą izolacją termiczną obiektu jest opłacalna w przyszłości. Chęć osiągania niższych kosztów ogrzewania budynku i ustabilizowania wilgotności powietrza sprawiają, że niewielu wykonawców oszczędza na styropianie. Jednak powierzchnia ścian czy dachu to nie jedyne przestrzenie, które wymagają ocieplenia. Konieczne jest także zabezpieczenie budynku przed stratami ciepła, które ucieka do gruntu.
Wilgoć i niskie temperatury sprawiają, że brak izolacji w obrębie fundamentów powoduje znaczne straty ciepła. Dlatego powszechnie stosuje się tu styropian do ocieplania fundamentów, który ogranicza straty ciepła. Zapobiega też nadmiernemu chłonięciu wilgoci przez podziemne części obiektu, dzięki czemu budynek dłużej zachowuje stabilność i nie wymaga odnowienia.
Niestety nie wystarczy sięgnąć po przypadkowe płyty polistyrenowe i umieścić je w obrębie fundamentu przed jego zasypaniem. Nie przyniesie to spodziewanego efektu, a prace remontowe w tym miejscu zazwyczaj są bardzo uciążliwe i kosztowne. Dlatego do wykonania izolacji oraz wyboru odpowiedniego materiału musisz podejść bardzo sumiennie. Jaki styropian na fundament będzie odpowiedni?
Styropian fundamentowy – jakie musi mieć właściwości?
Zacznijmy od właściwości, jakie powinny mieć płyty polistyrenowe stosowane w obrębie fundamentów. Z uwagi na warunki panujące pod powierzchnią ziemi, podniesienie wód gruntowych czy spływania opadowych płyty stale są poddawane działaniu wilgoci. Dlatego styropian do fundamentu musi być wykonywany z myślą o tym problemie. Chłonność wilgoci przez materiał nie powinna przekraczać 3 %. Standardowe płyty także są odporne na działanie wilgoci, jednak poziom ich chłonności jest na poziomie 5 % i wyższym.
Drugim współczynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest odporność na ściskanie. Styropian fundamentowy będzie odbierał obciążenie wynikające z naturalnych ruchów mas ziemi. Jest to szczególnie widoczne w podłożach lekkich, piaszczystych czy iłowych. Dlatego styropian do fundamentów musi mieć poprawione parametry wytrzymałości na ściskanie. Najczęściej zalecane są płyty o parametrach wytrzymałości na ściskanie CS(10) ≥ 100 [kPa]).
Jaki styropian na fundament wybrać?
Jak widzisz, warunki w obrębie fundamentów nie należą do przyjaznych. Zauważyli to także producenci płyt polistyrenowych, dlatego na rynek trafiły specjalne płyty przeznaczone do stosowania w tym miejscu. Proces przygotowywania specjalnego styropianu przebiega podobnie, jednak do granulatu dodawane są składniki uszlachetniające, które poprawiają parametry. Mimo nieco innego wykończenia gotowe produkty wyglądają podobnie do zwykłych płyt elewacyjnych. Zazwyczaj do ich standardowej nazwy dodawany jest zwrot fundament lub hydro, co pozwala odróżnić je od tradycyjnych.
Przy budowie izolacji nie można zapominać o właściwościach termoizolacyjnych materiału. Nie można zakładać, że ziemia wokół budynku będzie stanowiła izolację i nie są potrzebne wysokiej jakości materiały. Użycie zbyt słabej izolacji powoduje powstawanie różnicy temperatury pomiędzy ścianą fundamentową a płytą styropianową, a to prowadzi do ucieczki ciepła. Dlatego weź pod uwagę styropian na fundament wykonany z polistyrenu grafitowego. Sprawdza się nawet przy budynkach pasywnych i energooszczędnych zapewniając w nich doskonałe parametry.
Styropian do fundamentu – ważne zasady
Skoro wiesz już, że izolacja fundamentów jest istotna i warto stosować dobry styropian, pora na kilka wskazówek dotyczących jego montażu. Płyty powinno się montować na podłoże przygotowane w podobny sposób, co w przypadku innych miejsc. Konieczne jest zatem stworzenie gładkiej powierzchni, zagruntowanej i wyrównanej.
Styropian na fundament powinno się nakładać na powierzchnię izolacji przeciwwilgociowej. Na płyty często nakłada się dodatkową izolację, ale nie może ona zastąpić tej właściwej. Ponadto płyt nie możesz montować na złączach mechanicznych, jak ma to miejsce w przypadku styropianu elewacyjnego. Tutaj konieczne jest montowanie ich na specjalnym kleju.
Pozostałe etapy prac przebiegają podobnie do izolacji elewacji czy podłóg. Styropian na fundament powinno się łączyć ze sobą na docisk, tym samym zapobiegając powstawaniu mostków termicznych. Ponadto płyty grafitowe musisz zasłonić natychmiast po nałożeniu, co zapobiegnie ich zniszczeniu przez promienie słoneczne. Dobrze jest wykonać izolację z dwóch warstw, co ograniczy do minimum powstawanie mostków i ucieczkę temperatury.