Strop filigranowy – co to jest i kiedy go stosować?

Stropy należą do najważniejszych części budynku, odpowiadając za ich nośność i trwałość. Strop filigranowy to cienka konstrukcja prefabrykowana uzupełniania na budowie. Przygotowany wcześniej element może być wykorzystywany do tworzenia stropów o nietypowych formach i kształtach. Kiedy warto postawić na płyty filigranowe i jakie ten wybór niesie ze sobą korzyści?

Stropy filigranowe czyli jakie?

Wybór typu konstrukcji stropu do budynku to niełatwa decyzja. Przed jej podjęciem należy rozważyć wszystkie możliwości, jakie daje współczesne budownictwo. Szczególnie w nietypowych konstrukcjach o oryginalnych formach czy unikalnych rozwiązaniach inżynierskich decyzja nie będzie oczywista. Właśnie przy tworzeniu takich budowli może być potrzebny strop filigranowy. Co to jest i skąd pochodzi jego nazwa?


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Stosując techniczny język, będziemy omawiać stropy typu filigran, które potocznie nazywane są filigranowymi. Nazwa pozwala się domyślić, że charakterystyczną cechą konstrukcji jest jej niewielki rozmiar. Grubość stropu filigranowego dostarczanego na budowę to zaledwie kilka centymetrów. Nie licząc wysokości żeber, strop ma od 4,5 do 7 centymetrów. Jest to jedna z najmniejszych grubości wszystkich dostępnych konstrukcji stropu, choć na budowie zostaje powiększona o nadbudowę z betonu.

Strop filigranowy zbrojony jest za pomocą kratownic, które usytuowane są równolegle do dłuższego boku płyty stropowej. Dodatkowo elementy są wzmacniane za pomocą prętów układanych równolegle i prostopadle do kratownicy. Ponadto kolejne pręty zbrojeniowe układane są na budowie. Mają one za zadanie wzmocnić newralgiczne miejsca konstrukcji.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Pozostając jeszcze przy wymiarach, po wykonaniu nadbudowy z betonu wysokość stropu filigranowego nie powinna być mniejsza, niż 12 centymetrów. Wynika to z konstrukcji zbrojenia prefabrykatów. Z kolei ograniczenia transportowe wskazują na maksymalne wymiary prefabrykatów. Z reguły nie przekraczają one 2,5 metra szerokości i 7,8 długości, choć w szczególnych przypadkach możliwe jest wykonanie stropu nawet o długości 12 metrów.

Zobacz także:  Co ma wpływ na kierunek układania paneli?

Stropy typu filigran – wady i zalety konstrukcji

Każde innowacyjne rozwiązanie konstrukcyjne ma na celu zaspokojenie konkretnych potrzeb. Podobnie jest w przypadku stropów filigranowych. Te konstrukcje można formować w dowolny sposób, budować wewnętrzne otwory, projektować skosy czy nawet tworzyć w formie kopułowej. Daje to ogromne możliwości do tworzenia nietypowych form stropów. Gotowy prefabrykat znacznie przyspiesza i ułatwia prace montażowe, a także nie wymaga prowadzenia żmudnego procesu zbrojenia.

Prefabrykowane stropy pozwalają też na łatwiejsze prowadzenie instalacji. Gniazda elektryczne czy otwory pod instalacje centralnego ogrzewania można zaplanować już na etapie produkcji. Dzięki temu nie będzie konieczności wiercenia przez strop filigranowy i tworzenia na nim nadbudowy. Po powierzchni stropu można też prowadzić rury i przewody instalacyjne, dzięki czemu sieć nie będzie widoczna wewnątrz budynku. Z braku konieczności układania deskowania wynika także mniejsza ilość prac wykończeniowych.

Oczywiste i liczne zalety mocno przykrywają wady, choć takie również można wymienić, omawiając strop filigranowy. Do najważniejszych należy konieczność wyposażenia się w duży dźwig konieczny przy układaniu ciężkich płyt. Nawet najmniejsze elementy ważą ponad 200 kilogramów, co całkowicie wyklucza zastosowanie ręcznych podnośników. Ponadto konstrukcje typu filigran nie wybaczają błędów konstrukcyjnych. Nie ma możliwości zmiany wymiaru stropu w przypadku „rozjechania” się ścian, dlatego konieczna jest szczególna precyzja.

Stropy filigran – cena konstrukcji

Wysoka cena jest jedną z wad, jaką można dodatkowo wymienić przy okazji stropu filigran. Cena robocizny na budowie okaże się niższa, jednak sam materiał jest znacznie droższy, niż inne konstrukcje. Szacuje się, że cena za m2 stropów filigran zamówionego u producenta waha się pomiędzy 80 a 150 złotych. Do tego należy doliczyć dodatkowe koszty wynikające z przygotowania otworów czy nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych. Często wykonanie stropu wyceniane jest indywidualnie.

Zobacz także:  Całkowite i częściowe wyburzenie ściany nośnej - najważniejsze informacje

Warto zaznaczyć, że stropy filigranowe nigdy nie są wykonywane na zapas. Z uwagi na ich możliwości dopasowania do różnych form i kształtów stropów, przygotowywane są tylko na zamówienie i na podstawie dokumentacji budowlanej. Może to wpłynąć na nieco wyższą cenę w porównaniu do innych typów konstrukcji wykonywanych tylko na budowie lub prefabrykowanych w stałych wymiarach.

Z uwagi na dużą precyzję konieczną do wzniesienia równych ścian stropowych, budowę obiektu uwzględniającego strop filigran warto powierzyć doświadczonej firmie budowlanej. Wówczas unikniesz problemów związanych z niedopasowaniem stropu i wynikającą z tego koniecznością wprowadzania zmian w projekcie. Naturalnie polecamy usługi Adrem, jako profesjonalnego wykonawcy z wieloletnim doświadczeniem.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac