Standardowe wymiary okien w budownictwie mieszkaniowym

Wybór rozmiarów i usytuowania okien już na etapie projektowania obiektu może powodować sporo wątpliwości. Okna mają wpływ między innymi na charakter wnętrz i potrzebę ich dodatkowego doświetlania. Od wymiarów okien zależy także wygląd elewacji obiektu oraz możliwości jego aranżacji. Czy w obecnych projektach budowlanych, które dążą do oryginalności i indywidualizmu istnieją jeszcze standardowe wymiary okien? Co na ten temat mówią przepisy budowlane? Wyjaśniamy.

Wymiary okien w świetle norm prawnych

Przepisy prawa budowlanego podejmują tematykę okien w budownictwie mieszkaniowym w kilku rozporządzeniach. Najstarsze z nich wymieniają nie tyle rozmiary okien, co wielkość przeszklonej powierzchni dla danego budynku. Wynika to z § 57. 2 warunków technicznych budynku.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


W myśl przepisów pomieszczenie, w którym przewidziany jest ponad czterogodzinny pobyt ludzi, musi być wyposażone w okna. Co więcej, ich powierzchnia musi być minimalnie ósmą częścią powierzchni podłogi. Z kolei w innych pomieszczeniach, gdzie wymagane jest oświetlenie dzienne z uwagi na przeznaczenie, ten stosunek wynosi 1:12. W mieszkaniach jedynymi pomieszczeniami, w których okna zewnętrzne nie będą wymagane, są kuchnia, łazienka i przedpokój.

Obecnie jednak owe przepisy często nie stanowią żadnego wyzwania dla projektantów. W nowoczesnych obiektach coraz większą uwagę przywiązuje się do naturalnego oświetlenia i naturalnych widoków. Dlatego projektowane są okna znacznie przekraczające minimalne normy. Takie możliwości dają również nowoczesne technologie, dzięki którym nawet spore przeszklenia utrzymują dobrą izolację termiczną.

Przy okazji warto dodać, że normy dotyczące okien w budynkach mieszkalnych dotyczą nie tylko ich rozmiarów. Od stycznia 2021 wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące współczynnika przenikania ciepła dla konkretnych okien. W myśl rozporządzenia wszystkie okna łącznie z balkonowymi muszą mieć parametry na poziomie 0,9 W/(m2K). Nieco mniej rygorystyczne normy dotyczą okien dachowych, gdzie minimalny parametr to 1,1 W(m2K) oraz drzwi wejściowych – 1,3 W(m2K).

Zobacz także:  Układanie płytek na płytki - sposób na odświeżenie aranżacji

Standardowe wymiary okien, czyli jakie?

Utrzymując się jeszcze przez chwilę w tematyce prawnej, warto przybliżyć jak na wymiar okien standardowych wpływają przepisy. Otóż nie istnieje w rodzimych aktach prawnych żadna norma, która jasno wyznacza standardy wymiarowe. Stosowana jest za to norma BN-85/7153-02 ustalona przez producentów, gdzie pojawia się kilkadziesiąt standardowych wymiarów okien elewacyjnych i balkonowych. Wszystkie te konstrukcje mają kształt prostokątny i dokładnie określone wymiary. Są to tak zwane okna typowe, a każdy element ma indywidualne oznaczenia numeryczne. Takie zestawienie ułatwia nie tylko wykonywanie projektów i dobieranie okien popularnych, czyli tańszych. Znając wymiary okien typowych, można z łatwością dobrać nowe okna w czasie wymiany. Dzięki temu odrzucane są wszelkie wątpliwości, ponieważ kierujemy się wymiarami typowymi.

Choć normy określają standardowe wymiary okna, nie oznacza to, że przeszkleń w innych wymiarach nie można stosować. Okna standardowe można bez kłopotów kupić niemal u każdego producenta od ręki. Oznacza to także nieco niższą cenę takiej stolarki. Jeśli będą nam potrzebne węższe lub szersze okna, wymiary można śmiało modyfikować. Należy jednak liczyć się z tym, że takie elementy stolarki będzie trzeba zamówić.

Standardowe wymiary okien elewacyjnych

Wspomniana wcześniej norma BN-85/7153-02 określa możliwe warianty dla każdego typu okna PCV. Wymiary zależą głównie od mechanizmu otwierania skrzydła. Okna typowe dzielą się na:

  • okna jednoskrzydłowe uchylne – szerokości do 565 do 1465 mm i wysokości 535 i 835 mm,
  • okna jednoskrzydłowe rozwieralno-uchylne – szerokości do 565 do 1465 mm i wysokości od 1135 do 1635mm,
  • okna dwuskrzydłowe rozwieralne i rozwieralno-uchylne – szerokości od 1165 do 2065 mm i wysokości od 1135 do 1635mm,
  • okna trójskrzydłowe rozwieralne i rozwieralno-uchylne – szerokości 2065 i 2365 oraz wysokości od 1135 do 1635mm.
Zobacz także:  Przykładowy kosztorys remontu łazienki dla niepełnosprawnych - szacujemy koszty remontu

Jak łatwo zauważyć, szerokości okien typowych rozpoczynają się od wymiaru 565 i rosną co 300 mm. W przypadku wysokości, poza jednym wyjątkiem, stopniowanie jest podobne. Pozwala to łatwo obliczyć samodzielnie standardowe wymiary okien bez potrzeby zapamiętywania wszystkich wariantów.

Dachowe okna PCV wymiary

Wspomniana norma nie funkcjonuje w przypadku okien dachowych. Mimo tego obserwując ofertę producentów i marketów budowlanych, łatwo można określić najpopularniejsze warianty takich przeszkleń. Rozmiary okien najczęściej określają granice szerokości  od 550 do 1340 mm i wysokości od 780 do 1600 mm. Z uwagi na mechanizmy okienne rozróżniamy mechanizmy uchylne, obrotowe i uchylno-obrotowe.

Okna i drzwi balkonowe – wymiary

Wcześniej wspomniane normy uwzględniają również okna rozwierane na balkon, które często określane są jako drzwi balkonowe. Wymiary takich elementów stolarki zależą od rodzaju mechanizmu, jaki w nich zastosowano. W przypadku typowych okien balkonowych jest to mechanizm rozwierny. Szerokość we wszystkich wariantach to 865 mm, a wysokość od 2095 do 2395 rosnąco co 100 mm.

Zobacz też: regulacja drzwi balkonowych

Nieco inne wymiary stosowane są w przypadku niestandardowych okien podnoszono-przesuwnych, czy uchylno przesuwnych. Szerokości takich okien zaczynają się od 750 milimetrów, a dochodzą nawet do 6 metrów. Z kolei wysokości kształtują się podobnie do okien typowych. Indywidualne projekty często stosowane są w budynkach z wyjściem na taras lub wyjątkowo małymi balkonami w budownictwie wielkomiejskim.

Okna typowe i nietypowe – pomiary i montaż

Tylko poprawnie dobrane wymiary okien pozwolą na ograniczenie problemów montażowych związanych z modyfikacją ścian budynku lub stosowaniem dodatkowej izolacji. Jeśli mamy zamiar wymienić okna, należy dokładnie je obmierzyć, uwzględniając przestrzeń pod dolną krawędzią na parapet. Jeśli dysponujemy planami budynku, warto wziąć wymiary z rzutów projektowych. Każde okno powinno być zwymiarowane, dzięki czemu unikniemy pomyłki. Sam montaż okien również nie należy do łatwych. Wymagane będzie stabilne zamocowanie ramy w otworze i uszczelnienie jej. Tylko w ten sposób można uniknąć powstawania mostków termicznych i niekontrolowanej wymiany powietrza.

Zobacz także:  Tarasy na dachu - nowoczesne zagospodarowanie przestrzeni

Nie każdy na tyle dobrze zna się na budownictwie, że samodzielnie podejmie się wymiany okien. Prace montażowe warto powierzyć firmie z doświadczeniem w remontach. Na rynku warszawskim w tej dziedzinie znakomicie poradzi sobie firma Adrem. Wieloletnie doświadczenie w pracach ogólnobudowlanych jest gwarancją bezpieczeństwa i solidności wykonywanych prac.

Nie każdy inwestor jest w stanie ocenić, czy potrzebuje standardowe wymiary okien, a może będzie potrzebne zamówienie nietypowej ramy. W tej dziedzinie również można liczyć na Adrem. Specjaliści przed przystąpieniem do prac mogą dokonać precyzyjnych pomiarów i pomóc w ewentualnym zamówieniu.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac