Standardowe wymiary okien w budownictwie mieszkaniowym

Wybór rozmiarów i usytuowania okien już na etapie projektowania obiektu może powodować sporo wątpliwości. Okna mają wpływ między innymi na charakter wnętrz i potrzebę ich dodatkowego doświetlania. Od wymiarów okien zależy także wygląd elewacji obiektu oraz możliwości jego aranżacji. Czy w obecnych projektach budowlanych, które dążą do oryginalności i indywidualizmu istnieją jeszcze standardowe wymiary okien? Co na ten temat mówią przepisy budowlane? Wyjaśniamy.

Wymiary okien w świetle norm prawnych

Przepisy prawa budowlanego podejmują tematykę okien w budownictwie mieszkaniowym w kilku rozporządzeniach. Najstarsze z nich wymieniają nie tyle rozmiary okien, co wielkość przeszklonej powierzchni dla danego budynku. Wynika to z § 57. 2 warunków technicznych budynku.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


W myśl przepisów pomieszczenie, w którym przewidziany jest ponad czterogodzinny pobyt ludzi, musi być wyposażone w okna. Co więcej, ich powierzchnia musi być minimalnie ósmą częścią powierzchni podłogi. Z kolei w innych pomieszczeniach, gdzie wymagane jest oświetlenie dzienne z uwagi na przeznaczenie, ten stosunek wynosi 1:12. W mieszkaniach jedynymi pomieszczeniami, w których okna zewnętrzne nie będą wymagane, są kuchnia, łazienka i przedpokój.

Obecnie jednak owe przepisy często nie stanowią żadnego wyzwania dla projektantów. W nowoczesnych obiektach coraz większą uwagę przywiązuje się do naturalnego oświetlenia i naturalnych widoków. Dlatego projektowane są okna znacznie przekraczające minimalne normy. Takie możliwości dają również nowoczesne technologie, dzięki którym nawet spore przeszklenia utrzymują dobrą izolację termiczną.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Przy okazji warto dodać, że normy dotyczące okien w budynkach mieszkalnych dotyczą nie tylko ich rozmiarów. Od stycznia 2021 wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące współczynnika przenikania ciepła dla konkretnych okien. W myśl rozporządzenia wszystkie okna łącznie z balkonowymi muszą mieć parametry na poziomie 0,9 W/(m2K). Nieco mniej rygorystyczne normy dotyczą okien dachowych, gdzie minimalny parametr to 1,1 W(m2K) oraz drzwi wejściowych – 1,3 W(m2K).

Zobacz także:  PFRON dofinansowanie do remontu

Standardowe wymiary okien, czyli jakie?

Utrzymując się jeszcze przez chwilę w tematyce prawnej, warto przybliżyć jak na wymiar okien standardowych wpływają przepisy. Otóż nie istnieje w rodzimych aktach prawnych żadna norma, która jasno wyznacza standardy wymiarowe. Stosowana jest za to norma BN-85/7153-02 ustalona przez producentów, gdzie pojawia się kilkadziesiąt standardowych wymiarów okien elewacyjnych i balkonowych. Wszystkie te konstrukcje mają kształt prostokątny i dokładnie określone wymiary. Są to tak zwane okna typowe, a każdy element ma indywidualne oznaczenia numeryczne. Takie zestawienie ułatwia nie tylko wykonywanie projektów i dobieranie okien popularnych, czyli tańszych. Znając wymiary okien typowych, można z łatwością dobrać nowe okna w czasie wymiany. Dzięki temu odrzucane są wszelkie wątpliwości, ponieważ kierujemy się wymiarami typowymi.

Choć normy określają standardowe wymiary okna, nie oznacza to, że przeszkleń w innych wymiarach nie można stosować. Okna standardowe można bez kłopotów kupić niemal u każdego producenta od ręki. Oznacza to także nieco niższą cenę takiej stolarki. Jeśli będą nam potrzebne węższe lub szersze okna, wymiary można śmiało modyfikować. Należy jednak liczyć się z tym, że takie elementy stolarki będzie trzeba zamówić.

Standardowe wymiary okien elewacyjnych

Wspomniana wcześniej norma BN-85/7153-02 określa możliwe warianty dla każdego typu okna PCV. Wymiary zależą głównie od mechanizmu otwierania skrzydła. Okna typowe dzielą się na:

  • okna jednoskrzydłowe uchylne – szerokości do 565 do 1465 mm i wysokości 535 i 835 mm,
  • okna jednoskrzydłowe rozwieralno-uchylne – szerokości do 565 do 1465 mm i wysokości od 1135 do 1635mm,
  • okna dwuskrzydłowe rozwieralne i rozwieralno-uchylne – szerokości od 1165 do 2065 mm i wysokości od 1135 do 1635mm,
  • okna trójskrzydłowe rozwieralne i rozwieralno-uchylne – szerokości 2065 i 2365 oraz wysokości od 1135 do 1635mm.
Zobacz także:  Jaki spadek dachu na 6 metrach

Jak łatwo zauważyć, szerokości okien typowych rozpoczynają się od wymiaru 565 i rosną co 300 mm. W przypadku wysokości, poza jednym wyjątkiem, stopniowanie jest podobne. Pozwala to łatwo obliczyć samodzielnie standardowe wymiary okien bez potrzeby zapamiętywania wszystkich wariantów.

Dachowe okna PCV wymiary

Wspomniana norma nie funkcjonuje w przypadku okien dachowych. Mimo tego obserwując ofertę producentów i marketów budowlanych, łatwo można określić najpopularniejsze warianty takich przeszkleń. Rozmiary okien najczęściej określają granice szerokości  od 550 do 1340 mm i wysokości od 780 do 1600 mm. Z uwagi na mechanizmy okienne rozróżniamy mechanizmy uchylne, obrotowe i uchylno-obrotowe.

Okna i drzwi balkonowe – wymiary

Wcześniej wspomniane normy uwzględniają również okna rozwierane na balkon, które często określane są jako drzwi balkonowe. Wymiary takich elementów stolarki zależą od rodzaju mechanizmu, jaki w nich zastosowano. W przypadku typowych okien balkonowych jest to mechanizm rozwierny. Szerokość we wszystkich wariantach to 865 mm, a wysokość od 2095 do 2395 rosnąco co 100 mm.

Zobacz też: regulacja drzwi balkonowych

Nieco inne wymiary stosowane są w przypadku niestandardowych okien podnoszono-przesuwnych, czy uchylno przesuwnych. Szerokości takich okien zaczynają się od 750 milimetrów, a dochodzą nawet do 6 metrów. Z kolei wysokości kształtują się podobnie do okien typowych. Indywidualne projekty często stosowane są w budynkach z wyjściem na taras lub wyjątkowo małymi balkonami w budownictwie wielkomiejskim.

Okna typowe i nietypowe – pomiary i montaż

Tylko poprawnie dobrane wymiary okien pozwolą na ograniczenie problemów montażowych związanych z modyfikacją ścian budynku lub stosowaniem dodatkowej izolacji. Jeśli mamy zamiar wymienić okna, należy dokładnie je obmierzyć, uwzględniając przestrzeń pod dolną krawędzią na parapet. Jeśli dysponujemy planami budynku, warto wziąć wymiary z rzutów projektowych. Każde okno powinno być zwymiarowane, dzięki czemu unikniemy pomyłki. Sam montaż okien również nie należy do łatwych. Wymagane będzie stabilne zamocowanie ramy w otworze i uszczelnienie jej. Tylko w ten sposób można uniknąć powstawania mostków termicznych i niekontrolowanej wymiany powietrza.

Zobacz także:  Ile kosztuje projekt budowlany? Cennik i co zawiera

Nie każdy na tyle dobrze zna się na budownictwie, że samodzielnie podejmie się wymiany okien. Prace montażowe warto powierzyć firmie z doświadczeniem w remontach. Na rynku warszawskim w tej dziedzinie znakomicie poradzi sobie firma Adrem. Wieloletnie doświadczenie w pracach ogólnobudowlanych jest gwarancją bezpieczeństwa i solidności wykonywanych prac.

Nie każdy inwestor jest w stanie ocenić, czy potrzebuje standardowe wymiary okien, a może będzie potrzebne zamówienie nietypowej ramy. W tej dziedzinie również można liczyć na Adrem. Specjaliści przed przystąpieniem do prac mogą dokonać precyzyjnych pomiarów i pomóc w ewentualnym zamówieniu.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac