Posadzka betonowa – sposób na nowoczesne wykończenie

Beton na podłodze wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych zazwyczaj jest tylko etapem przejściowym. To właśnie na wylewce betonowej układa się płytki ceramiczne lub wykonuje podłogę z paneli. Tymczasem posadzka betonowa może stanowić również ostateczne wykończenie podłogi. Czy warto decydować się na taki element dekoracyjny i w jaki sposób go wykonać?

Betonowa posadzka w domu – wady i zalety

Nowoczesne technologie i materiały budowlane dają ogromne możliwości, jeśli chodzi o aranżację pomieszczeń. Jednak każdy materiał budowlany, który stosuje się do wykończenia wnętrz, ma swoje wady i zalety. Nie inaczej jest w przypadku posadzki z betonu. W związku z tym wybierając sposób wykończenia, musisz przeanalizować wszystkie właściwości.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Za największą wadę posadzki betonowej uznaje się to, że ten materiał jest zimny w dotyku. W odróżnieniu od paneli podłogowych czy parkietu drewnianego betonowa podłoga nie zachęca do poruszania się po niej boso. Musisz się jednak zastanowić, jak często chodzisz boso po mieszkaniu. W lecie chłód podłogi może dawać przyjemne orzeźwienie, tymczasem zimą każde podłoże wydaje się zimne. Rozwiązaniem tego problemu może być także montaż ogrzewania podłogowego, co sprawdza się szczególnie w łazienkach.

Istnieje kilka podstawowych sposobów na wykonanie posadzki betonowej. Niezależnie od tego, który z nich wybierzesz, prawidłowe ułożenie powierzchni może być nieco skomplikowane. Jeśli nie masz doświadczenia w pracach remontowych, musisz powierzyć je specjalistom. Choć będzie się to wiązało z wyższymi kosztami, posadzka betonowa okaże się prawdziwą dekoracją mieszkania.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Właśnie estetyka to największa zaleta, jaką charakteryzuje się betonowa posadzka w domu. Ten sposób wykończenia polecany jest przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz o minimalistycznych aranżacjach. Znakomicie prezentuje się we wnętrzach przestronnych o prostych bryłach, takich jak skandynawskie czy loftowe. Co ciekawe, wybierając posadzki betonowe, nie jesteś skazany na gładką szarą kolorystykę powierzchni. Istnieje kilka sposobów na to, żeby na powierzchni stworzyć dekoracyjny wzór lub nadać powierzchni dowolne barwy.

Zobacz także:  Zawór różnicowy - co to jest?

Po stronie zalet betonowej posadzki w domu należy także spora trwałość. Dobrze wykonana posadzka składa się z kilkucentymetrowej warstwy betonu, dlatego niełatwo ulegnie zniszczeniu. Zaletą jest także łatwość w utrzymaniu czystości i możliwość mycia podłoża z użyciem detergentów. Dobrze wykonana posadzka betonowa nie chłonie wilgoci, dlatego nawet trudne do usunięcia tłuste plamy nie sprawią problemów w czasie sprzątania.

W trakcie eksploatacji na niektórych podłożach mogą pojawić się zarysowania, jednak z reguły łatwo je usunąć. Można wypolerować podłoże lub nałożyć warstwę żywicy polimerowej.  Wylewanie posadzki betonowej nie zamyka drogi do innego sposobu wykończenia podłogi. Jeśli znudzi Ci się ta stylistyka, będziesz miał już przygotowany podkład pod panele lub płytki ceramiczne.

Sposoby na wykonanie posadzki betonowej

Istnieje kilka sposobów na wykonanie posadzki betonowej. Stosunkowo najtańszym z nich jest wylewka z betonu zacieranego. Przygotowaną masę wylewa się na podłoże wykonane z materiału izolacyjnego i zaciera do uzyskania gładkiej powierzchni. Podobnym rozwiązaniem jest beton polerowany. W tym wypadku jednak wylewka polerowana jest specjalnymi tarczami diamentowymi, dzięki czemu jej powierzchnia staje się jeszcze bardziej estetyczna.

Przy podłożach wykonanych w formie wylewki istnieją ogromne możliwości, jeśli chodzi o wykończenie powierzchni. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu konkretnego koloru podłoża, do mieszanki betonowej można dodać pigment. Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, żeby każda posadzka z betonu była pomalowana za pomocą specjalnych farb. Powszechnie stosuje się powłoki wykonane z żywicy epoksydowej, które wpływają na poprawę parametrów wytrzymałościowych. Posadzka jest wówczas całkowicie wodoodporna i może mieć ciekawą kolorystykę.

Nieco innym sposobem jest posadzka betonowa wykonana z płyt. W tym przypadku będziesz korzystał z gotowych płyt o standardowych wymiarach. Możesz wybrać odpowiedni kolor, a często płyty charakteryzują się nietypowym wzornictwem. Po stronie zalet, jakimi charakteryzuje się ta posadzka betonowa, należy postawić krótki czas wykonywania montażu. Płyty klejone są podobnie do wyrobów ceramicznych i po wyschnięciu kleju można bez obaw się po nich poruszać. Najczęściej stosuje się bardzo duże płyty w przedziale wymiarowym 60 x 60 lub większym, co także skraca czas pracy.

Zobacz także:  Jaki spadek na parapecie zewnętrznym?

Posadzki betonowe wykonywane z gotowych płyt mają jeszcze jedną zaletę. Układanie ich z zachowaniem odstępów na fugę pozwala zapomnieć o szczelinach dylatacyjnych. W przypadku wylewek często potrzebne będzie wykonanie nacięć w ich powierzchni. Dzięki temu uniknie się pęknięć na powierzchni podłogi.

Posadzka betonowa – pole dla specjalistów

Betonowa posadzka w domu nie jest łatwa do wykonania dla osób mających nikłe doświadczenie. Błędy wykonawcze mogą generować bardziej poważne konsekwencje niż układanie paneli. Poprawki lub demontaż są skomplikowane i będą generować ogromne koszty. Dlatego, zanim zdecydujesz się na samodzielnie wykonanie posadzki betonowej, zastanów się nad zleceniem tego zadania profesjonalnej ekipie budowlanej.

Nie masz nikogo na oku? Sprawdź ofertę firmy, która od kilkunastu lat zajmuje się remontami na stołecznym rynku. Specjaliści z Adrem brali udział przy wielu inwestycjach w obiektach prywatnych i administracyjnych. Wykonanie posadzki betonowej nie należy zatem do wielkich wyzwań. W zamian za zaufanie otrzymasz pomoc fachowców, możliwość skorzystania z naszego biura projektowego, a także profesjonalne wykonanie. Dzięki temu będziesz zadowolony nie tylko z trwałości powierzchni, ale także jej estetycznego wyglądu. Co więcej, posadzka betonowa, nawet o nietypowym charakterze, zostanie wykonana zgodnie z Twoimi dokładnymi wskazówkami.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac