Portfenetry – balkony w stylu francuskim
Duże przeszklenia pozwalają na wpuszczenie światła dziennego i wizualne powiększenie wnętrza. Jednym z barokowych sposobów na doświetlenie wnętrz, który ostatnio ponownie cieszy się rosnącą popularnością, są portfenetry. Znane z wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych, coraz chętniej umieszczane są w domach jednorodzinnych. Na czym polega fenomen portfenetry?
Drzwi czy okna typu portfenetr?
Okno zewnętrzne kojarzy się z otworem umieszczonym na pewnej wysokości od podłoża. Z kolei drzwi otwierają się na zewnątrz, umożliwiając tym samym wyjście na balkon, taras lub przed dom. Tymczasem portfenetry są wysokie niczym drzwi, dlatego nie przypominają okna. Z koeli nie prowadzą na balkon ani na taras, dlatego nie można traktować ich jako drzwi. Jak zatem zakwalifikować takie rozwiązanie konstrukcyjne?
Zacznijmy od początku, czyli od nazwy. Portfenetry nazywane są często oknami francuskimi. Po raz pierwszy pojawiły się w barokowych francuskich pałacach, następnie stosowano je także w paryskich kamienicach. Ich nazwa portfenetr powstała z połączenia słów okno i drzwi w języku francuskim. To powinno Ci podpowiedzieć, jaki pomysł mieli pierwsi konstruktorzy portfenetr. Nawet im trudno było zakwalifikować przeszklenia do jednej z grup, dlatego i my umieścimy je gdzieś pomiędzy oknem a drzwiami balkonowymi.
Okno balkonowe francuskie – jakie przynoszą korzyści?
Najważniejszą zaletą stosowania portfenetry jest lepsze doświetlenie pomieszczenia. Naturalne jest, że okno od podłogi do sufitu pozwala na wpuszczenie więcej światła dziennego, niż połowę mniejsze tradycyjne konstrukcje okienne. Ułatwia to także wietrzenie pomieszczeń, a w ciekawych miejscach pozwala na podziwianie pejzażu za oknem.
Portfenetry wpływają nie tylko na charakterystykę wnętrza budynku, ale także jego elewacji. Nietypowe wysokie okna zmieniają wygląd elewacji budynku i sprawiają, że staje się ona ciekawsza. Świetnie prezentują się zarówno na parterze, jak i wyższych kondygnacjach. Mogą być też namiastką balkonu wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania normalnych balkonów. Często stosuje się je w sypialniach na poddaszu, do którego nie poprowadzono balkonu. Okna typu portfenetr spotykane są w niektórych konstrukcjach bloków wielorodzinnych.
Słabe strony okna typu portfenetr
Choć portfenetry niosą ze sobą wiele korzyści, mają też słabsze strony. Można wspominać o gorszej izolacji termicznej całego budynku, co wynika z dużego przeszklenia. Dodatkowo nie ma możliwości korzystania z okna jako wyjścia na balkon, taras czy przed dom. Jednak do najważniejszych trzeba zaliczyć problem z bezpieczeństwem domowników.
Duże przeszklenia szczególnie montowane na parterze zawsze stanowią najsłabsze miejsce, jeśli weźmiesz pod uwagę potencjalne włamanie do domu. Nawet drzwi wejściowe z przeszkleniami są wzmacniane, tymczasem okno portfenetr nie ma takiego zabezpieczenia. Problematyczne jest również bezpieczeństwo osób znajdujących się wewnątrz budynku na wyższych kondygnacjach. Dlatego zaleca się stosowanie balustrad, które zabezpieczają okno balkonowe francuskie.
Zabudowa zewnętrzna okna portfenetr – czy jest konieczna?
Balustrada wcale nie musi być utrudnieniem architektonicznym czy oszpeceniem elewacji budynku. Możesz wykonać ją z tych samych materiałów, co balustradę balkonową, tarasową lub osłaniającą bieg schodów. Nie będzie bardzo kosztowna, ponieważ zużyjesz na nią niewiele materiału. Jednocześnie umożliwi zagospodarowanie portfenetry wiszącymi donicami kwietnymi.
Portfenetry, czyli okna balkonowe bez balkonu są ciekawym sposobem na urozmaicenie bryły budynku i poprawę naświetlenia jego wnętrza. Jeśli wybierzesz solidne konstrukcje, nie musisz się obawiać dużych strat energetycznych, a większa ilość dziennego światła może je zrekompensować. Pamiętaj tylko o powierzeniu pracy solidnym wykonawcom, którzy mają doświadczenie w pracach z portfenetrami.