Zaplanuj tanie ogrodzenie na działkę

Ogrodzenie nowej posesji zazwyczaj rozpoczyna wszelkie prace budowlane. W innych przypadkach dopiero po zakończeniu prac budowlanych inwestor zastanawia się nad budową płotu. Jakie ogrodzenie na działkę wybrać, żeby spełniło swoje funkcje i nie ponieść przy tym wielkich kosztów? Podpowiadamy.

Ogrodzenia działek a przepisy budowlane

Ogrodzenie wznoszone wokół posesji pojawia się tam w ściśle określonym celu. Przede wszystkim ma za zadanie ograniczyć możliwość wejścia na posesję niepowołanych osób. Jeśli nawet nie zabezpieczy całkowicie, to przynajmniej skutecznie zniechęci potencjalnych złodziei. Poza tym ogrodzenie działki wyznacza jej przestrzeń, a często także stanowi dekorację posesji.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Jeśli chcesz wybudować ogrodzenie wokół własnej działki, nie możesz zapominać o przepisach budowlanych. Próżno szukać w nich informacji o ogrodzeniu, ponieważ przepisy nazywają płot urządzeniem budowlanym. Wynika z nich jednak, że ogrodzenia działek nie mogą być wyższe, niż 2,2 metra. Powinny być wyposażone w furtkę o szerokości nie mniejszej, niż 0,9 m i bramę, której szerokość nie powinna być mniejsza, niż 2,4 m. Przepisy nie wskazują, z jakiego materiału można lub nie wolno wykonywać ogrodzenia. Jeśli zmieścisz się w podanych wymiarach, budowa takiego ogrodzenia nie wymaga zgłoszenia.

W szczególnych przypadkach ogrodzenie na działkę będzie wymagało zgłoszenia. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy przekroczysz wysokość lub będziesz chciał wykonać węższy wjazd. Także tworzenie murów oporowych wymaga wizyty w urzędzie. W takiej sytuacji wystarczy, że zgłosisz chęć wzniesienia takiej konstrukcji do urzędu gminy lub starostwa powiatowego za pomocą odpowiedniego formularza. W przypadku ogrodzenia działki budowlanej procedura uzyskiwania zgody jest podobna jak w przypadku wszystkich innych zgłoszeń. Konieczne jest odczekanie 21 dni od momentu zgłoszenia, a jeśli do tego czasu urzędnicy nie zgłoszą przeciwwskazań, możesz rozpocząć prace budowlane.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Zobacz także:  Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Ogrodzenie działki budowlanej – z czego je wykonać?

Dobór materiału, z którego będzie wykonany płot, jest jedną z najważniejszych decyzji. Na rynku dostępnych jest wiele konstrukcji, dlatego z łatwością wybierzesz zarówno tanie ogrodzenie działki, jak i produkt bardzo wymyślny. Poniżej przedstawiamy kilka typów ogrodzenia, które najczęściej wykorzystywane są w budownictwie.

Ogrodzenia siatkowe

To najbardziej charakterystyczne ogrodzenia znane z posesji wiejskich i położonych na obrzeżach leśnych. Wykonuje się je z plecionych siatek stalowych, które naciągane są na słupach nośnych. Choć najpopularniejsze wydają się siatki plecione w rąb, bardzo często stosuje się także znacznie tańsze luźniej plecione. Jest to najtańsze ogrodzenie na rynku, dlatego często stosowane jest jako tymczasowe lub oddzielające posesję od obszarów leśnych.

Panele ogrodzeniowe

Panele to kolejny przykład na tanie ogrodzenia działki. Gotowe konstrukcje wykonuje się z łączonych prętów stalowych osadzonych na ramie. Następnie całość pokrywa się warstwą ocynku i maluje proszkowo dla zabezpieczenia przed wilgocią. Poszczególne panele są sztywne, mają bardzo regularne wymiary i dzięki temu są łatwe w montażu. Dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i formach mogą być stosowane wokół obiektów przemysłowych, parkingów, obiektów rekreacyjnych czy całych osiedli mieszkalnych.

Ogrodzenie murowane

Przechodzimy do płotów, które trudniej już uznać za tanie ogrodzenia działki. Ogrodzenia murowane to szereg konstrukcji, których elementem nośnym są słupki betonowe, a ciężar konstrukcji przenoszą fundamenty. Ogrodzenie może być wykonane w formie podmurówki i słupków, a pomiędzy nimi stosuje się przęsła drewniane, sztachety drewniane lub stalowe. W innych wariantach konstrukcje są całkiem wypełnione betonem albo montuje się tylko pojedyncze słupki. Takie ogrodzenie działki budowlanej można wykończyć za pomocą płytek, kamieni naturalnych lub pozostawić w stanie surowym.

Gabiony

To nietypowe konstrukcje, które cieszą się coraz większą popularnością. Wykonane są w formie koszy stalowych wypełnionych kamieniami dekoracyjnymi. Płot może mieć różne wysokości i grubości, a rodzaj wypełnienia będzie zależał od Twojego upodobania. Choć takie płoty kojarzą się głównie z minimalistycznymi budynkami, znajdują zastosowanie także przy obiektach w stylu klasycznym.

Zobacz także:  Jak zrobić podcięcie wentylacyjne w drzwiach?

Jak zaplanować ogrodzenie działki?

Masz już pomysł na ogrodzenie i wybrałeś jeden z materiałów? Pora zacząć roboty związane z budową płotu. Choć prace z każdym materiałem przebiegają nieco inaczej, pierwszy etap zawsze jest ten sam. Konieczne będzie wyznaczenie granicy działki, dlatego musisz wezwać geodetę. Podczas jego pracy we wszystkich narożach i załamaniach posesji musisz wbić słupki, które później posłużą do budowy ogrodzenia.

Jeśli interesuje Cię tanie ogrodzenie na działkę, z pewnością odrzucisz konstrukcje betonowe i gabionowe, koncentrując się na panelach lub ogrodzeniu z siatki. W tych płotach wstępne prace wyglądają podobnie. Musisz najpierw wyznaczyć miejsce, w którym stanie furtka i brama wjazdowa, a następnie zamocować tam słupki nośne początkowe. Następnie w każdym narożniku i załamaniu granicy działki zamontuj słupki narożne. Pomiędzy nimi na każdym prostym odcinku co 2,5 metra wyznacz miejsce na słupki dodatkowe. To do nich będą montowane panele lub mocowana będzie siatka. Wszystkie słupki nośne muszą mieć fundament betonowy, a czasem dodatkowo prowadzi się podmurówkę.

Ogrodzenie na działkę nie jest trudno zamontować samodzielnie. Wymaga to jednak nakładu sił i pomocy specjalistycznego sprzętu szczególnie do prac ziemnych. Jeśli nie zależy Ci na estetyce albo chcesz stworzyć ogrodzenie tymczasowe, wybierz siatkę lub najprostsze panele. Po pozostałe materiały na ogrodzenie sięgniesz, kiedy będziesz stawiał już ostateczne gotowe ogrodzenie.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac