Nakładanie gładzi wałkiem – jak przeprowadzić prace?

Budownictwo jest branżą, która nie przestaje dynamicznie się rozwijać. Dzięki nowoczesnym materiałom możliwe jest między innymi nakładanie gładzi wałkiem. W ten sposób wykonawca unika uciążliwego etapu prac budowlanych, który nie jest lubiany przez budowlańców. Jaki sprzęt musisz przygotować i jak przeprowadzić prace, żeby uzyskać świetny efekt?

Gładź nakładana wałkiem – sposób cieszący się rosnącą popularnością

W budownictwie szuka się rozwiązań, które pozwolą przyspieszyć prowadzenie prac wykończeniowych. Gładź nakładana wałkiem to jedno z rozwiązań, które okazuje się nie tylko szybsze od tradycyjnej aplikacji szpachlą, ale także wygodniejsze. Przypomina bardziej malowanie, niż wykonywanie gładzi, co podoba się także wykonawcom.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Poza szybkim wykonaniem prac nakładanie gładzi wałkiem niesie ze sobą również inne korzyści. Podczas aplikacji materiał nie chlapie na ziemię oraz na pozostałe elementy architektoniczne. Łatwa jest także aplikacja na sufity i wysoko położone strefy obiektu. Dzięki temu nie trzeba aplikować materiału z drabiny. Problemem może być aplikacja na małych i nieregularnych przestrzeniach, gdzie trzeba będzie wspierać się klasycznym szpachlowaniem.

Jaka gładź do nakładania wałkiem będzie najlepsza?

Chcąc nałożyć gładź wałkiem, nie możesz sięgnąć po przypadkowy materiał. Na rynku dostępnych jest kilka produktów przeznaczonych typowo do prac z użyciem wałka. Są to zaprawy cienkowarstwowe, najczęściej wykonywane na bazie żywic polimerowych. Mieszanki zapewniają możliwość korekty powierzchni i szlifowanie na mokro. Po upływie czasu wstępnego wiązania całkowity proces kończy się po kilkunastu godzinach. Czas wiązania weź pod uwagę także przygotowując partię materiału, ponieważ musisz ją zużyć w ciągu godziny.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Zobacz także:  Tarasy drewniane Warszawa

Jaka gładź do nakładania wałkiem będzie najlepsza? W hurtowniach budowlanych możesz znaleźć gładzie w postaci proszków, które musisz wymieszać z precyzyjnie odmierzoną ilością wody. Innym rozwiązaniem są gotowe masy o dokładnie dobranej konsystencji, które możesz aplikować po rozmieszaniu. Nie chcą polecać żadnego z producentów, sugerujemy zastosowanie gotowych gładzi szczególnie przy samodzielnych pracach. Nieodpowiednie proporcje wody do proszku mogą sprawić, że powłoka nie będzie efektowna. Tymczasem wygodne wiaderka w wielu dostępnych objętościach pozwalają na wybór ilości odpowiedniej do umiejętności i powierzchni.

Jaki wałek do gładzi wybrać?

Przy okazji zakupu gładzi, zwróć uwagę również na wałek pozwalający na wygodną aplikację. Wałek do gładzi powinien być wykonany z włókna nylonowego, którego twardość jest większa, niż tradycyjnych wałków naturalnych. Zwróć uwagę na długość runa, które powinno mieć około 18 milimetrów. Takie narzędzie pozwoli na aplikację bez zachlapania, a także nie pozostawia widocznych rys i smug na powierzchni ścian.

Z punktu widzenia wykonawcy istotna będzie długość wałka, czyli szerokość robocza. Na rynku dostępnych jest kilka wariantów o długości od 8 do 22 centymetrów. Wybierz taki, który pozwoli Ci na komfortowe kładzenie gładzi wałkiem. Jeśli nie masz wprawy i wykańczasz niewielką przestrzeń o nieregularnych kształtach, wybierz mniejszy. Duży będzie świetny w rękach specjalistów pracujących na dużych powierzchniach. Możesz też wziąć pod uwagę szerokość wiadra lub kuwety.

Kładzenie gładzi wałkiem – jak przeprowadzić prace?

Zaletą gładzi polimerowych jest ich uniwersalne zastosowanie. Szpachlowanie ścian wałkiem możesz prowadzić na niemal wszystkich podłożach tynkarskich. Mieszanka sprawdzi się podczas aplikacji na tynki cementowe, wapienne czy mieszane. Możesz też gładzić nią powierzchnie wykonane z płyt gipsowo-kartonowych. Nie nadaje się jednak do bezpośredniej aplikacji na surowe mury z betonu, cegły czy silikatu. Niezależnie od materiału podłoże powinno być nośne i zwięzłe, a zaleca się również pokrycie go gruntem.

Zobacz także:  Kosztorys budowy domu 100m2

Jeśli podłoże jest już odpowiednie, pora na przygotowanie mieszanki. Przy gotowych gładziach po otwarciu musisz dokładnie przemieszać ze sobą składniki. Możesz użyć do tego specjalnego mieszadła do farb lub końcówki do wiertarki. Nieco więcej problemów sprawia przygotowanie mieszanek z produktów sypkich. Nakładanie gładzi wałkiem musisz poprzedzić dokładnym odmierzeniem składników i rozmieszaniem ich do powstania jednolitej masy. Warto proces mieszania ponowić po kilku minutach. Pamiętaj, że mieszanka powinna być wykorzystana na jedną aplikację. Dolewanie wody do zaschniętej masy nic nie da i produkt nie osiągnie odpowiednich parametrów.

Dalsze prace przeprowadzisz dokładnie tak samo, jak w przypadku malowania. Nie trzeba tłumaczyć miejscowego sukcesywnego nakładania i konieczności stosowania płynnych ruchów. Gładzie można aplikować metodą mokre na mokre, dlatego jeśli konieczna będzie druga warstwa, możesz nałożyć ją w ten sam dzień. Nakładanie gładzi wałkiem zakończy zebranie nadmiaru i wygładzenie za pomocą pacy lub szerokiej szpachli. Musisz zdążyć przed powstaniem cienkiej warstwy oznajmiające pierwsze procesy wiązania. Na drugi dzień możesz wyszlifować nierówności papierem lub siatką ścierną.

Gładź nakładana wałkiem jako część prac remontowych

Analizując powyższy opis, możesz dojść do wniosku, że nakładanie gładzi wałkiem jest czynnością prostą. Rzeczywiście, przy odpowiednim doborze narzędzi, materiału i dysponując umiejętnościami, nie musisz martwić się o efekt ostateczny. Jednak z reguły samo szpachlowanie jest tylko jedną częścią wielu procesów związanych z remontem i wykończeniem wnętrz. Nie wszystkie są takie łatwe i wymagają więcej umiejętności oraz czasu.

Jeśli planujesz większy remont lub wykańczasz budynek w stanie deweloperskim w stolicy, zwróć uwagę na ofertę Adrem. Wykonujemy wszystkie prace remontowe, wykończeniowe i budowlane. Możesz sprawdzić umiejętności naszych pracowników, zlecając nam nakładanie gładzi wałkiem. Jeśli jednak chcesz całkowicie wykończyć mieszkania, biuro czy inny budynek, zajmiemy się tym kompleksowo.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac