Malowane cegły – rodzaje farb i sposób malowania
Podkreślanie nieregularnej struktury cegieł stało się zabiegiem bardzo popularnym. Nie zawsze jednak naturalna cegła pozostaje w takim stanie, aby można było uznać ją za dekorację. Dlatego malowane cegły to kompromis pomiędzy strukturalną powierzchnią a estetycznym wykończeniem. Jakie inne korzyści przynosi malowanie cegieł i które farby sprawdzą się do tych prac?
Malowanie cegieł zewnętrznych i wewnętrznych – nowy trend?
Cegła należy do najstarszych materiałów ściennych, które nadal cieszą się ogromną popularnością. Ceniona jest za parametry wytrzymałościowe, regularne wymiary i możliwość szybkiego wznoszenia ścian z jej użyciem. Jednak w aranżacji wnętrz bardzo często struktura muru wykonanego z cegły stanowi element dekoracji. Szczególnie aranżacje industrialne chętnie korzystają z odkrytej naturalnej struktury cegły jako głównej dekoracji ściennej.
Ściana z surowej cegły wpływa na ochłodzenie klimatu całej aranżacji. Nie każdemu się to podoba, a aranżacja ciesząca oko w restauracji może okazać się mniej przyjemna wewnątrz mieszkania. Tymczasem malowane cegły pozwalają nieco ocieplić charakter wnętrza i sprawiają, że staje się ono bardziej przyjazne. Możesz wybrać farbę w dowolnym kolorze i wielokrotnie zmieniać barwę przy kolejnych remontach. Dzięki temu z łatwością dopasujesz strukturalną ścianę do pozostałych części aranżacji. Pamiętaj jednak, że struktura cegieł jest bardzo dynamiczna i może uwydatniać kolory. Dlatego lepiej zrezygnuj z mocnych krzykliwych kolorów na rzecz bieli lub stonowanych błękitów.
Nakładanie farby na ścianę strukturalną z cegieł wpływa nie tylko na jej ostateczny wygląd. Dodatkowa warstwa to także zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi czy wilgocią. Malowanie ogranicza chłonność cegły, dzięki czemu nie utrzymują się na niej tłuste plamy czy inne trudne zanieczyszczenia. Cegła pomalowana na biało z użyciem odpowiedniej farby będzie łatwa w utrzymaniu czystości i będziesz mógł myć ją, nawet korzystając z detergentów.
Czym pomalować cegły?
Przed pokryciem cegieł warstwą farby wielu inwestorów zastanawia się, czym pomalować cegły? Czy istnieje specjalna farba do cegły klinkierowej na zewnątrz budynku, a może użyć tej samej, co do gołych cegieł wewnętrznych? Cegły nie mają wielkich wymagań, jeśli chodzi o rodzaj farby zastosowanej do ich malowania. Na rynku nie znajdziesz też specjalnych farb przeznaczonych tylko do cegieł. W takim razie, jakiego środka użyć?
Jako farby do cegieł warto zastosować takie same preparaty, jakie wykorzystuje się do malowania wnętrz. W zależności od warunków panujących w pomieszczeniu można stosować produkty akrylowe wodorozcieńczalne lub plamoodporne. Malowanie cegieł zewnętrznych często prowadzone jest z użyciem farb silikonowych. Taka farba do cegły jest uznawana za samoczyszczącą się, dlatego unikniesz problemów związanych z koniecznością częstego mycia elewacji.
Malowanie cegieł zewnętrznych i wewnętrznych – etapy prac
Wszystkie prace malarskie poprzedzone są etapem nazywanym „przygotowanie podłoża”. Także malowanie cegieł musisz zacząć od sprawdzenia jakości powierzchni i przygotowania jej na kolejną warstwę farby. Przed przystąpieniem do prac sprawdź, czy nie trzeba usunąć luźnych fragmentów farby lub tynku. Może być potrzebne uzupełnienie szczelin lub wypełnienie pęknięć. Często wystarczy do tego masa naprawcza w kartuszach, którą precyzyjnie nałożysz w wybrane miejsce.
W dalszych przygotowaniach musisz dokładnie odkurzyć i przemyć na mokro powierzchnię ściany. W ten sposób usuniesz wszystkie luźne kurze i niewielkie zabrudzenia. Tak przygotowane podłoże warto zagruntować, co ograniczy chłonność ściany, zapewni lepszą przyczepność i ograniczy zużycie farby. Dopiero po całkowitym wyschnięciu gruntu, czyli po dobie od nałożenia, ścianę z cegieł możesz już pomalować.
Do malowania cegieł powinno się stosować wałek z długim włosiem. Tylko takie narzędzie pozwoli na dotarcie farbą we wszystkie szczeliny i nierówności. Zazwyczaj do malowania cegły wystarczą dwie warstwy farby nakładane dopiero po wyschnięciu. Jedynie przy pierwszym malowaniu konieczne będzie nałożenie trzech warstw. Jeśli interesuje Cię oryginalny efekt na malowanych cegłach, możesz pomalować je pędzlem, nakładając farbę tylko na wierzchniej części. Ściany pomalowane w taki sposób pasują do celowo postarzanych mebli.
Samo malowanie cegieł jest stosunkowo łatwe, jednak z reguły to nie jedyny etap prac wykończeniowych. Sporo trudniejszym zadaniem jest skucie tynku ze ściany po to, żeby ukazać strukturę cegieł. Jeśli podobają Ci się malowane cegły, a nie wiesz jak się do tego zabrać, skontaktuj się z dobrym wykonawcą budowlanym, takim jak Adrem. Mamy bogate doświadczenie w wykańczaniu wnętrz, a nawet tworzeniu nietypowych aranżacji pomieszczeń.