Łączenia płyt g-k – jak je przeprowadzić?

Konstrukcje suchej zabudowy często wymagają łączenia ze sobą poszczególnych elementów. Żeby łączenia płyt g-k nie pozostawały widoczne po zakończeniu remontu, trzeba stosować się do kilku prawideł budowlanych. Jak łączyć płyty w suchej zabudowie i co zrobić, żeby na wykończonej ścianie nie pojawiły się pęknięcia?

Łączenie płyt g-k – popularny zabieg wykończeniowy

Płyty gipsowo-kartonowe należą do konstrukcji bardzo chętnie wykorzystywanych w budownictwie. Cenione są za możliwość łatwego formowania, przycinania na wymiar i sporą trwałość. Z łatwością można je wykończyć w dowolny sposób, nakładając gładź i farbę, tapetę lub płytki ceramiczne. Płyty wykorzystywane są do tworzenia ścian działowych i wykonywania nietypowych konstrukcji architektonicznych. Można z nich tworzyć konstrukcje podwieszanego sufitu, obróbki ścienne czy wiele innych rozwiązań.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Płyty dostępne są w różnych wariantach, które mają określone właściwości. Arkusze produkowane są w standardowych wymiarach 1200 x 2600 mm. Dlatego przy wykańczaniu większych powierzchni nie obejdzie się bez łączenia płyt g-k. Szczególnie na prostych ścianach działowych lub przy wykańczaniu całego pomieszczenia płytami konieczne jest dokładne zamaskowanie łączeń. W przypadku nietypowych konstrukcji architektonicznych również z większą uwagą musisz podejść do miejsc łączenia.

Przygotowanie do spoinowania płyt g-k

Siły wiązania, różnice temperatur, przypadkowe uderzenia i naturalne ruchy materiałów budowlanych wewnątrz budynku sprawiają, że w całej konstrukcji dochodzi do niewielkich przemieszczeń. Ich efekty pojawiają się najszybciej na najsłabszym miejscu suchej zabudowy, czyli na łączeniu. Żeby uniknąć problemu, konieczne jest przygotowanie krawędzi płyty poprzez jej fazowanie.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Producenci płyt gipsowych uwzględniają problemy z wykonywaniem łączenia płyt g-k, dlatego fabrycznie krawędzie są frezowane. Dotyczy to jednak tylko dłuższych krawędzi płyty. Przy krótszych krawędziach i w przypadku docinania fragmentów konieczne jest przygotowanie jej samodzielnie. W tym celu wykonuje się nacięcie płyty pod kątem około 45 stopni na całej długości ściany, która będzie połączona. Przy okazji samodzielnego przygotowania do spoinowania płyt g-k miejsce nacięcia należy zagruntować. Wówczas użyta do spoinowania masa będzie lepiej trzymała się powierzchni, a połączenie dłużej pozostanie w całości.

Zobacz także:  Akryl szpachlowy - właściwości i zastosowanie

Płyty nie mogą przylegać do siebie, dlatego w miejscach łączenia płyt g-k musisz zostawić szczelinę. Jeśli łączysz miejsca przygotowane fabrycznie, możesz pozostawić 3 – 5 milimetrów wolnej przestrzeni, którą wypełni odpowiednia masa do łączenia płyt gipsowych. Jeżeli natomiast sam będziesz przycinał krawędzie i zagruntujesz je, odległość nie powinna być większa, niż 2 – 3 milimetry.

Łączenia płyt gipsowych – jakich środków użyć?

Po przygotowaniu fugi pomiędzy płytami należy zamocować je do stelaża aluminiowego. Kiedy nie ma obaw, że płyty przesuną się względem siebie, można przystąpić do spoinowania. Co na łączenie płyt g-k? Jaki preparat będzie odpowiedni do wykończenia tego newralgicznego miejsca?

Przy łączeniach stosuje się masy wykonywane na bazie gipsów. Dostępne są w kilku wariantach, których dokładne właściwości zależą od producenta i składu proponowanej przez niego mieszanki. Można podzielić je na masy gotowe do użytku i preparaty sypkie. Masy sprzedawane są w kilku kilogramowych opakowaniach i po przemieszaniu są gotowe do użycia. Z kolei preparaty sypkie będziesz musiał rozmieszać z wodą w odpowiednich proporcjach zapisanych na opakowaniu. Te wymagają wielokrotnego mieszania, aż do uzyskania jednolitej masy. W wyjątkowo trudnych miejscach stosowane są masy polimerowe, które pozostają elastyczne nawet po związaniu. Są jednak drogie i nie zawsze chętnie stosowane przez mniej doświadczonych wykonawców.

Po wyborze i przygotowaniu mieszanki musisz dokładnie pokryć preparatem łączenia płyt g-k i stworzyć na nich gładką powierzchnię. Bardzo często spoinowanie dodatkowo zabezpiecza się za pomocą taśmy do płyt g-k. Może być wykonywana z włókna szklanego lub papieru. Dzięki niej niewielkie pęknięcia na powierzchni nie będą widoczne, a ściana nadal będzie wyglądała bardzo dobrze. W przypadku mas polimerowych taśma do łączenia płyt g-k nie będzie potrzebna.

Łączenie płyt g-k ze ścianą i wykonywanie połączenia płyt ze sobą jest zabiegiem niełatwym. Wszelkie błędy popełnione przy samodzielnym układaniu suchej zabudowy są trudne do naprawienia, a remont jest bardzo kosztowny. W związku z tym, jeśli zależy Ci na precyzyjnym wykonaniu i masz nietypowy pomysł aranżacyjny wykorzystujący sucha zabudowę, zaufaj specjalistom z Adrem. Wiele lat doświadczenie na stołecznym rynku sprawia, że ekipy budowlane są w stanie podjąć się nawet bardzo nietypowych zadań związanych z łączeniem płyt g-k i nie tylko.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac