Kolory do sypialni – jak wybrać?

Coraz częściej zaczynamy zdawać sobie sprawę, jak ważny dla funkcjonowania naszego organizmu jest dobry sen. W poprawie tak zwanej higieny snu może pomóc dobór odpowiedniego łóżka czy materaca. Ważne są także właściwie dobrane barwy ścian i aranżacji, które mają za zadanie wyciszyć nas przed snem. Jak wybrać kolory do sypialni, żeby spało się w niej dobrze i wydajnie?

Uniwersalne i najmodniejsze kolory farb do sypialni

Sypialnia jest pomieszczeniem w domu, gdzie teoretycznie spędzasz najwięcej czasu w ciągu doby. Zalecana siedmiogodzinna dawka snu poprzedzona jest często rytuałami, które przygotowują do spędzenia nocy. Część z nas czyta książkę, ktoś inny słucha muzyki relaksacyjnej. Choć podczas snu nie za bardzo interesujesz się tym jaki kolor w sypialni dominuje, ma on ogromne znaczenie właśnie podczas rytuałów poprzedzających sen.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Pytanie, na jaki kolor pomalować sypialnie pojawia się za każdym razem podczas odnawiania tego pomieszczenia. Z pewnością przed podjęciem decyzji będziesz przeglądał przykładowe zdjęcia sypialni czy podpatrzysz, jak pomieszczenie urządzili znajomi. Jest jednak paleta barw, które najlepiej nadają się na kolory farb do sypialni. To one pozwalają łatwiej się zrelaksować i wyciszyć przed snem. Jakie to kolory?

Wielu specjalistów od higieny snu zaleca przed zaśnięciem wyobrażenie sobie nieba i chmur. Wobec tego trudno się dziwić, że najbardziej uniwersalny kolor ścian do sypialni to błękitny. Wszelkie pastelowe odcienie niebieskiego, a także nieco mocniejszy granatowy czy stalowoniebieski to barwy niezmiennie dominujące w tych pomieszczeniach. W cenie są również jasne barwy, jak beże, jasny popiel czy delikatny limonkowy. Raczej unika się zimnej bieli, która nie wpływa na przytulność wnętrza, a czyni go bardzo sterylnym.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Zobacz także:  Sypialnia w stylu skandynawskim

Poza uniwersalnymi barwami co sezon niektóre kolory do sypialni wyznaczane są jako najmodniejsze. Mogą to być ciepłe odcienie zieleni, barwa brzoskwiniowa, czy pastelowe róże. Często dekoratorzy stawiają także na brąz, który kojarzony z naturalnym drewnem instynktownie nas uspokajającym. Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz, najlepiej sięgnij po ciepłe kolory do sypialni. To dzięki nim wnętrze okaże się bardziej przytulne.

Wybierając kolory do sypialni, weź także pod uwagę jej wyposażenie. Ważne jest to, żeby barwy ścian i mebli pasowały do siebie. Wymyślne aranżacje z mocnymi kontrastującymi odcieniami pozostaw na wykończenie salonu. W sypialni zadbaj o to, żeby różnice pomiędzy odcieniem mebli i powierzchnią ścian nie były skrajne. Weź to pod uwagę niezależnie, czy dobierasz meble do koloru sypialni, czy odwrotnie.

Na jaki kolor pomalować sypialnię o małym metrażu?

Dobór kolorów i zestawienie ich w ramach jednego pomieszczenia może wpłynąć na jego odbiór wizualny. Duże pokoje pomalowane na biało będą wydawały się jeszcze większe. Z kolei użycie ciemnych barw w pomieszczeniach o małej powierzchni stworzy przytłaczające wrażenie. Odpowiednio zestawione i dobrane kolory do sypialni pozwolą wpłynąć na Twoje odczucia dotyczące tego miejsca.

Z reguły największym problemem jest zbyt mała powierzchnia tego pomieszczenia. Jaki kolor w sypialni o niewielkim metrażu? Tu warto postawić na jasne barwy, które wizualnie powiększą wnętrze. To od kremowej czy cytrynowej ściany światło będzie lepiej się odbijało i dodatkowo rozjaśni wnętrze. Możesz postawić także na nieśmiertelny błękit w bardzo jasnych tonach.

W niewymiarowo długich pokojach można zdecydować się na malowanie węższej ściany ciemniejszym kolorem, a pozostałych na biało. Dzięki temu pomieszczenie będzie nieco krótsze i większe w odbiorze. Z kolei bardzo wysokim wnętrzom potrzeba ciemniejszego sufitu dla ich wizualnego obniżenia. Niesamowite rzeczy można osiągnąć, rozkładając ciemniejsze kolory nie na całej ścianie, ale wyznaczonym prostokącie na jej powierzchni.

Zobacz także:  Pilnie zlecę remont Warszawa

Kolory do sypialni tylko black and white?

Wiele nowoczesnych aranżacji z założenia odrzuca kolorystykę, stawiając mocno na minimalizm. Ten trend widoczny jest nie tylko w braku ozdób, ale także doborze farb. Wśród barw takich pomieszczeń dominuje, czerń, biel, odcienie szarości lub kolor srebrny. Czy warto wprowadzać takie kolory do sypialni? Jakie będzie to miało znaczenie dla komfortu Twojego snu?

W każdym wnętrzu warto postawić na takie barwy, w towarzystwie których będziemy czuli się dobrze. Jeśli odpręża Cię widok białych ścian, ciemnych mebli i srebrnych dodatków, idź w stronę takiej kolorystyki. Jednak dla większości użytkowników takie kolory w sypialni kojarzą się z chłodem. Nie wprowadzają poczucia przytulności czy ciepła, które potrzebne są w tym pomieszczeniu. Dlatego, jeśli nie jesteś ortodoksyjnym aranżacyjnym minimalistą do czerni i bieli dołóż jeszcze cieplejsze kolory ścian do sypialni. Czasem wystarczy jedna ściana w barwie brzoskwiniowej czy błękitnej, żeby utrzymać stylistykę i wprowadzić przytulny klimat.

Dobierz kolory do sypialni z pomocą profesjonalistów

Planujesz aranżację swojego wymarzonego domu? Zastanawiasz się jaki kolor do sypialni będzie najlepiej pasował w danym pomieszczeniu? W podjęciu decyzji może być potrzebne biuro projektowe. To w tym miejscu z pomocą specjalistycznych programów komputerowych i wizualizacji dowiesz się, jaki kolor do sypialni będzie Ci najlepiej odpowiadał. To rozwiązanie jest znacznie szybsze i przyjemniejsze od kupowania próbek lub kolejnego malowania.

Nie wybieraj darmowych programów czy aplikacji w telefonie, ponieważ z ich pomocą nie osiągniesz wymaganych efektów. Wybierz profesjonalne biuro projektowe, którym dysponuje firma Adrem. Z pomocą naszych konsultantów dobierzesz najbardziej odpowiednie kolory ścian do sypialni. Ponadto fachowcy budowlani Adrem zajmą się remontem. Szybko i sumiennie przeniosą projekt do Twojej sypialni, dzięki czemu uzyska ona wymarzony wygląd.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac