Jak wyciszyć pokój? – kilka praktycznych porad

Gwar pochodzący z ulicy, miłośnik głośnego brzmienia za ścianą czy fit sąsiadka piętro wyżej ćwicząca w domu. To tylko niektóre przyczyny, przez które zadasz sobie pytanie, jak wyciszyć pokój? Poznaj kilka sposobów na to, żeby pomieszczenie, w którym odpoczywasz, było bardziej ciche.

Wyciszenie, wytłumienie czy wygłuszenie pomieszczenia – jakie są różnice?

Hałas w mieszkaniu jest problemem, z którym spotykają się przeważnie mieszkańcy blokowisk i budynków wielorodzinnych. Bliskie sąsiedztwo i duże skupisko ludzkie generują sporo dźwięków dochodzących z zewnątrz i wewnątrz budynku. Zanim zaczniesz narzekać na sąsiadów, zastanów się, czy przypadkiem Ty nie jesteś dla nich problemem.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Wyciszenie pokoju to szereg różnorodnych zabiegów, które mają na celu poprawę akustyczną pomieszczenia. Ze wszystkich zastosowanych metod specjaliści wyróżniają wygłuszanie lub wytłumienie. Wygłuszenie ścian i innych przegród to metody polegająca na ograniczeniu ilości i intensywności dźwięków dochodzących do pomieszczenia z zewnątrz. To tworzenie wszelkiego rodzaju przegród i stosowanie materiałów wygłuszających. Z kolei wytłumianie ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się dźwięku wewnątrz pomieszczenia. W efekcie tego mniejszy hałas będą odczuwali również nasi sąsiedzi.

Wyciszenie mieszkania – zacznij od prostych rozwiązań

Człowiek jest w stanie znieść wiele, jednak nie wszystko. Przychodzi taki dzień, że kończy się Twoja cierpliwość i podejmujesz decyzję, że pora na zmiany. Zanim zdecydujesz się na drastyczne środki, zastanów się, jak wyciszyć pokój bez remontu i tworzenia dodatkowych konstrukcji.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Hałas dobrze roznosi się w pustych pomieszczeniach. Pamiętasz efekt echa roznoszącego się po budowanym lub remontowanym mieszkaniu? Nowoczesne minimalistyczne aranżacje często także przypominają budynki w trakcie remontu. Sprzyja to nie tylko przenoszeniu się dźwięków powstałych wewnątrz budynku, ale i pochodzących zza ściany czy okna. Jak wyciszyć pokój? Wystarczy lepiej go umeblować. Kilka dekoracji ściennych, dodatkowe meble czy nawet duże rośliny doniczkowe rozproszą dźwięki i wytłumią hałasy.

Zobacz także:  Klasy i rodzaje cementu - rozszyfrowujemy oznaczenia

Sporo możliwości daje Ci też zastosowanie dotychczasowych dekoracji i mebli. Przeszkadzają Ci głosy dochodzące zza ściany? Ustaw meblościankę na ścianie, za którą ćwiczy młody gitarzysta. Takie wyciszenie ścian nie da ogromnego efektu, jednak często to wystarczy. Możesz też wymienić dywany na grubsze, co nie tylko zabezpieczy przed hałasem z niższych kondygnacji, ale także Ty nie będziesz przeszkadzał sąsiadom. Z kolei zasłony z grubej tkaniny i nowe uszczelki do okien mogą ograniczyć dostawanie się głosów z zewnątrz.

Wygłuszenie ścian w mieszkaniu podczas remontu

Wymienione wcześniej sposoby na wygłuszenie pomieszczenia nie wymagały żadnej ingerencji w powierzchnię ścian czy podłóg. Jeśli czeka Cię remont pomieszczenia, możesz pozwolić sobie na skuteczniejsze metody. Jak wyciszyć pokój? W zależności od charakteru problemu i intensywności hałasu możesz skorzystać z szeregu rozwiązań.

W przypadku hałasów dochodzących z zewnątrz, czyli podwórka czy klatki schodowej, pierwszym krokiem powinna być wymiana okien i drzwi. Możesz sięgnąć po profesjonalne dźwiękochłonne przegrody, które zatrzymują dźwięki z ponad dwukrotnie większą skutecznością, niż standardowe. Natomiast jak wyciszyć drzwi pokojowe? W grę wchodzi poprawa uszczelnienia, zastosowanie okładziny piankowej lub wymiana skrzydła na lepsze.

Przy gruntownym remoncie do wyciszenia mieszkania możesz użyć specjalnych tynków akustycznych. Struktura nakładanych mechanicznie preparatów ogranicza przenikanie dźwięków przez ściany. Przy ścianach działowych możesz zastosować płyty izolacyjne o poprawionych parametrach dźwiękochłonnych. Montaż wełny lub wypełnionych piaskiem płyt izolacyjnych pomiędzy przegrodami przyniesie przyzwoity efekt.

Już po zakończeniu remontu warto uwzględnić problem hałasu przy planowaniu dekoracji pomieszczenia. Jak wyciszyć pokój? Możesz zdecydować się na panele ścienne z materiałów meblowych, które pokrywane są dekoracyjnymi foliami. Same nie są skuteczne, jednak mogą wspierać inne rozwiązania. Dodatkowych kilka decybeli zatrzymają tapety akustyczne i płyty korkowe. Korek wykorzystywany do ich wykonania znakomicie wytłumia dźwięki, a ponadto tworzy ciekawe wizualnie aranżacje.

Zobacz także:  Nakładanie gładzi wałkiem - jak przeprowadzić prace?

Wygłuszenie pomieszczenia – izolacja stropów

Dotychczas skupiliśmy się na tym, czym wygłuszyć ścianę pokoju. Jednak hałas może pochodzić także z sąsiednich kondygnacji. Jak wyciszyć pokój w takim przypadku? Hałas pochodzący z ćwiczeń wykonywanych przez wspomnianą sąsiadkę fit może ograniczyć sufit podwieszany. Wystarczy klasyczna sucha zabudowa i izolacja z wełny mineralnej. Jeśli jednak wtóruje jej mąż z ciężarkami, możesz zastosować warstwę kauczuku syntetycznego.

Jak wyciszyć pokój, kiedy dźwięki pochodzą z niżej położonych kondygnacji? Na podłogę warto ułożyć maty akustyczne w postaci piankowych puzzli. Sprawdzą się także w pokoju dzieci, jeśli będziesz chciał ograniczyć niekorzystny wpływ tupotu bosych stóp na relacje sąsiedzkie.

Innym problemem może być hałas powstały poprzez wibracje przenoszone z podłogi na ścianę. Przy układaniu paneli podłogowych lub płytek nie zapomnij o stworzeniu warstwy dylatacyjnej pomiędzy powierzchnią wykończeniową a ścianami. Izolację powinno się montować także pomiędzy panelami a stropem. Ma to wpływ nie tylko na roznoszenie się obciążeń, ale także redukuje drgania tworzące hałas.

Czym wygłuszyć ścianę pokoju muzycznego?

Początkujący wirtuozi nie mają łatwego życia, szczególnie mieszkając w budynkach wielorodzinnych. Problemem może być akustyka pomieszczeń i długi czas między powstaniem a zanikiem dźwięku. Jednak dla sąsiadów i współlokatorów znacznie gorsze okazują się problemy z emisją hałasu. Jak wyciszyć pokój miłośnika instrumentów lub głośnej muzyki?

W tym wypadku jedynym skutecznym rozwiązaniem będą ekrany akustyczne. Popularne są panele z pianki poliuretanowej, które mają charakterystyczną profilowaną powierzchnię. W niektórych przypadkach składa się z naprzemiennych pasów pionowych i poziomych, a w innych przypomina falę. Możesz dodatkowo pod nimi umieścić pianki akustyczne, co poprawi efekt.

Wygłuszenie ścian – co jeszcze możesz zrobić?

Szukasz innych sposobów na to, jak wygłuszyć pokój? Może nie jesteś pewien, który z nich okaże się najbardziej skuteczny w Twoim mieszkaniu? Mądry człowiek nie boi się swojej niewiedzy, tylko szuka osób, które są specjalistami. To dobra dewiza także w przypadku prac remontowych. Sprawdź ofertę Adrem, doświadczonego wykonawcy budowlanego działającego na stołecznym rynku. W ofercie firmy nie znajdziesz cennika za tworzenie izolacji akustycznych, ponieważ traktujemy to jako prace wykończeniowe. Przy planowaniu remontu wskaż problem, a pomożemy Ci znaleźć najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Dzięki naszym specjalistom będziesz cieszył się cichym i pięknie wykończonym mieszkaniem.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac