Jak odpowietrzyć podłogówkę?

W wielu mieszkaniach i obiektach publicznych stosuje się ogrzewanie podłogowe. W takim systemie lepiej wykorzystywana jest energia cieplna, która grawitacyjnie roznosi się po całym pomieszczeniu. Podczas eksploatacji mogą jednak pojawić się problemy z powietrzem wewnątrz instalacji. Podpowiadamy, skąd się bierze i jak odpowietrzyć podłogówkę.

Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe – przyczyny

Każda instalacja grzewcza po uruchomieniu zostaje odpowietrzona. Dzięki temu znajduje się w niej jedynie woda, która krąży w pętli, ogrzewana piecem i napędzana pompą. Powietrze w instalacji jest zjawiskiem niepożądanym, ponieważ będzie utrudniało proces przepływu wody i ogrzewania pomieszczenia. Dlatego po zdiagnozowaniu problemu należy bezwzględnie odpowietrzyć sieć grzewczą.

Choć sieć jest szczelna i obieg wody wewnątrz zamknięty, czasem nie da się uniknąć zapowietrzenia. Wśród kilku przyczyn, jakie powodują dostawanie się powietrza do układu, najpopularniejsze są błędy związane z uruchomieniem. Należy wymienić przede wszystkim zbyt szybkie napełnienie sieci wodą, co powoduje uwięzienie gazów w niektórych częściach układu. Drugim powodem może być niedokładne odpowietrzenie układu w czasie instalacji. Przeprowadza się je dla pewności, że układ jest pozbawiony baniek powietrznych. Jeśli jednak instalator zaniechał go lub przeprowadził niedokładnie, powietrze może pozostawać w sieci.

Pozostałe problemy wynikają już z eksploatacji sieci, choć często związane są z błędami w czasie instalacji. Powietrze może być zasysane do sieci przez drobne mikronieszczelności. Sukcesywnie wtłaczane gazy po pewnym czasie będą przynosiły wyczuwalne efekty. Powietrze może dostawać się przez nieszczelności w rurach, powstałe w wyniku uszkodzenia. Część instalatorów wskazuje także na procesy gnilne pakuł używanych do uszczelniania połączeń. Wytwarzają się wówczas gazy, które mogą trafiać do instalacji ogrzewania podłogowego.

Objawy zapowietrzonej podłogówki

Zanim zabierzesz się za odpowietrzanie, upewnij się, że problem dotyczy właśnie powietrza w sieci grzewczej. Objawy będą podobne jak przy klasycznych sieciach instalacji grzewczej. Przede wszystkim dostrzeżesz różnicę w poziomie ogrzewania. Pomieszczenia mogą wydawać się chłodne, choć przy podobnych ustawieniach i pogodzie dotychczas dobrze się nagrzewały. Zapowietrzona podłogówka może też być nieco głośniejsza. Jeśli załączona pompa wydaje niepokojące dźwięki, bulgocze czy szumi i w dodatku pracuje dużo głośniej, pora na odpowietrzanie.

Zobacz także:  Jak wyciszyć pokój? - kilka praktycznych porad

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Niezawodne sposoby

Zanim wskażemy sposoby na to, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe, warto przybliżyć jeszcze jeden element występujący w każdej sieci. Chodzi o rozdzielacz, do którego montuje się pętle instalacji grzewczych. Z reguły znajduje się w skrzynkach w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. To urządzenie może obsługiwać jedno pomieszczenie, kondygnację lub nawet cały budynek. Od jego położenia zależy, w jaki sposób przeprowadzić odpowietrzenie ogrzewania podłogowego.

W przypadku, jeśli rozdzielacz znajduje się na tej samej kondygnacji, co system ogrzewania, sprawa jest prosta. Wystarczy, że znajdziesz odpowietrzniki, które znajdują się w tej samej skrzynce co rozdzielacz. Następnie musisz włączyć pompę na maksymalną moc i przy rozdzielaczu zamknąć wszystkie zawory poszczególnych pętli, poza właśnie odpowietrzaną. To przez nią teraz będzie tłoczona cała woda, co powoduje wypchnięcie powietrza. Z pewnością usłyszysz charakterystyczny świst w odpowietrzniku. Kiedy dźwięk ucichnie, będziesz mógł uznać odpowietrzanie ogrzewania podłogowego za zakończone.

Nie zapomnij o tym, żeby po całym procesie sprawdzić ciśnienie wody w danej pętli. Jeśli z układu wydostaje się sporo powietrza, ciśnienie może być niskie i potrzebne będzie uzupełnienie wody. Jeśli na rozdzielaczu jest więcej pętli, niż jedna, odpowietrzanie podłogówki musisz przeprowadzić także na pozostałych. Procedura jest taka sama, a efekt powinien być widoczny bardzo szybko.

Rozdzielacz poniżej pętli grzewczej – jak odpowietrzyć podłogówkę?

Czasem warunki zagospodarowania budynku nie pozwalają na montaż rozdzielacza na tym samym poziomie, co ogrzewanie podłogowe. Wynika to ze względów technicznych lub estetycznych. Niemniej jednak w takim wypadku pompa do odpowietrzania podłogówki znajduje się poniżej poziomu wody w sieci i niemożliwe jest spuszczenie powietrza przez odpowietrzniki. Jak odpowietrzyć podłogówkę wykonaną w takiej konstrukcji?

Na początek będziesz musiał wyłączyć pompę zasilającą i zamknąć wszystkie zawory na przyłączach i poszczególnych pętlach. W kolejnym kroku będzie Ci potrzebny wąż elastyczny, z pomocą którego podłączysz układ do sieci instalacyjnych. Belkę zasilającą łączysz z siecią wodociągową, tymczasem belka powrotna będzie połączona z kanalizacją.

Zobacz także:  Etapy budowy domu - jak wznosić dom jednorodzinny?

Gdy sieć jest podłączona, możesz otworzyć jeden obwód grzewczy puścić przez niego wodę. Jak przeprowadzić odpowietrzenie podłogówki: na zasilaniu czy powrocie? Tu odpowiedź jest oczywista. Po odkręceniu wody będziesz obserwował, jak powietrze wraz z wodą wydostaje się z belki powrotnej i trafia do kanalizacji. Tak długo, jak będziesz widział pęcherzyki powietrza w wypływającej wodzie, proces będziesz musiał kontynuować. Taką samą procedurę musisz zastosować w stosunku do każdej pętli w układzie.

Czasochłonne odpowietrzanie podłogówki

Jeśli miałeś do czynienia z odpowietrzaniem grzejników w tradycyjnej instalacji, z pewnością wiesz, ile czasu to zajmuje. W takich sieciach powietrze gromadzi się w najwyżej położonym grzejniku i wypuszczenie gazu z układu zajmie zaledwie kilka minut.

Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe to problem bardziej skomplikowany i wymagający więcej uwagi. Charakterystyka układu sprawia, że powietrze może gromadzić się w załamaniach rurek w najwyżej położonych punktach. Dlatego usunięcie powietrza wymaga znacznie więcej cierpliwości i oczywiście czasu. Jest to jednak proces jednorazowy przeprowadzany co kilka lat.

Jeśli jednak powietrze będzie pojawiało się w instalacji stale i jedna lub więcej pętli będą często zapowietrzone, prawdopodobnie czeka Cię naprawa lub wymiana instalacji. Może się bowiem okazać, że przy montażu popełniono poważne błędy konstrukcyjne. Ciągłe próby i szukanie sposobów na to, jak odpowietrzyć podłogówkę szybko staną się irytujące. W przypadku tak newralgicznego obszaru dla całego budynku, jakim jest ogrzewanie podłogowe, nie możesz stawiać na przypadkowe firmy. Jeśli będziesz potrzebował solidnych wykonawców do prac z instalacją grzewczą, możesz skorzystać z wiedzy Adrem. Zajmujemy się nie tylko szerokim zakresem prac wykończeniowych i remontowych. W naszych szeregach znajdują się również specjaliści od tworzenia instalacji. Solidnie przeprowadzony remont sprawi, że odpowietrzanie podłogówki przestanie Ci już spędzać sen z powiek.