Jak odpowietrzyć podłogówkę?

W wielu mieszkaniach i obiektach publicznych stosuje się ogrzewanie podłogowe. W takim systemie lepiej wykorzystywana jest energia cieplna, która grawitacyjnie roznosi się po całym pomieszczeniu. Podczas eksploatacji mogą jednak pojawić się problemy z powietrzem wewnątrz instalacji. Podpowiadamy, skąd się bierze i jak odpowietrzyć podłogówkę.

Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe – przyczyny

Każda instalacja grzewcza po uruchomieniu zostaje odpowietrzona. Dzięki temu znajduje się w niej jedynie woda, która krąży w pętli, ogrzewana piecem i napędzana pompą. Powietrze w instalacji jest zjawiskiem niepożądanym, ponieważ będzie utrudniało proces przepływu wody i ogrzewania pomieszczenia. Dlatego po zdiagnozowaniu problemu należy bezwzględnie odpowietrzyć sieć grzewczą.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Choć sieć jest szczelna i obieg wody wewnątrz zamknięty, czasem nie da się uniknąć zapowietrzenia. Wśród kilku przyczyn, jakie powodują dostawanie się powietrza do układu, najpopularniejsze są błędy związane z uruchomieniem. Należy wymienić przede wszystkim zbyt szybkie napełnienie sieci wodą, co powoduje uwięzienie gazów w niektórych częściach układu. Drugim powodem może być niedokładne odpowietrzenie układu w czasie instalacji. Przeprowadza się je dla pewności, że układ jest pozbawiony baniek powietrznych. Jeśli jednak instalator zaniechał go lub przeprowadził niedokładnie, powietrze może pozostawać w sieci.

Pozostałe problemy wynikają już z eksploatacji sieci, choć często związane są z błędami w czasie instalacji. Powietrze może być zasysane do sieci przez drobne mikronieszczelności. Sukcesywnie wtłaczane gazy po pewnym czasie będą przynosiły wyczuwalne efekty. Powietrze może dostawać się przez nieszczelności w rurach, powstałe w wyniku uszkodzenia. Część instalatorów wskazuje także na procesy gnilne pakuł używanych do uszczelniania połączeń. Wytwarzają się wówczas gazy, które mogą trafiać do instalacji ogrzewania podłogowego.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac 


Zobacz także:  Ile kosztuje remont łazienki i co wpływa na ostateczną cenę?

Objawy zapowietrzonej podłogówki

Zanim zabierzesz się za odpowietrzanie, upewnij się, że problem dotyczy właśnie powietrza w sieci grzewczej. Objawy będą podobne jak przy klasycznych sieciach instalacji grzewczej. Przede wszystkim dostrzeżesz różnicę w poziomie ogrzewania. Pomieszczenia mogą wydawać się chłodne, choć przy podobnych ustawieniach i pogodzie dotychczas dobrze się nagrzewały. Zapowietrzona podłogówka może też być nieco głośniejsza. Jeśli załączona pompa wydaje niepokojące dźwięki, bulgocze czy szumi i w dodatku pracuje dużo głośniej, pora na odpowietrzanie.

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Niezawodne sposoby

Zanim wskażemy sposoby na to, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe, warto przybliżyć jeszcze jeden element występujący w każdej sieci. Chodzi o rozdzielacz, do którego montuje się pętle instalacji grzewczych. Z reguły znajduje się w skrzynkach w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. To urządzenie może obsługiwać jedno pomieszczenie, kondygnację lub nawet cały budynek. Od jego położenia zależy, w jaki sposób przeprowadzić odpowietrzenie ogrzewania podłogowego.

W przypadku, jeśli rozdzielacz znajduje się na tej samej kondygnacji, co system ogrzewania, sprawa jest prosta. Wystarczy, że znajdziesz odpowietrzniki, które znajdują się w tej samej skrzynce co rozdzielacz. Następnie musisz włączyć pompę na maksymalną moc i przy rozdzielaczu zamknąć wszystkie zawory poszczególnych pętli, poza właśnie odpowietrzaną. To przez nią teraz będzie tłoczona cała woda, co powoduje wypchnięcie powietrza. Z pewnością usłyszysz charakterystyczny świst w odpowietrzniku. Kiedy dźwięk ucichnie, będziesz mógł uznać odpowietrzanie ogrzewania podłogowego za zakończone.

Nie zapomnij o tym, żeby po całym procesie sprawdzić ciśnienie wody w danej pętli. Jeśli z układu wydostaje się sporo powietrza, ciśnienie może być niskie i potrzebne będzie uzupełnienie wody. Jeśli na rozdzielaczu jest więcej pętli, niż jedna, odpowietrzanie podłogówki musisz przeprowadzić także na pozostałych. Procedura jest taka sama, a efekt powinien być widoczny bardzo szybko.

Zobacz także:  Beton stemplowany - ciekawa dekoracja minimalistyczna

Rozdzielacz poniżej pętli grzewczej – jak odpowietrzyć podłogówkę?

Czasem warunki zagospodarowania budynku nie pozwalają na montaż rozdzielacza na tym samym poziomie, co ogrzewanie podłogowe. Wynika to ze względów technicznych lub estetycznych. Niemniej jednak w takim wypadku pompa do odpowietrzania podłogówki znajduje się poniżej poziomu wody w sieci i niemożliwe jest spuszczenie powietrza przez odpowietrzniki. Jak odpowietrzyć podłogówkę wykonaną w takiej konstrukcji?

Na początek będziesz musiał wyłączyć pompę zasilającą i zamknąć wszystkie zawory na przyłączach i poszczególnych pętlach. W kolejnym kroku będzie Ci potrzebny wąż elastyczny, z pomocą którego podłączysz układ do sieci instalacyjnych. Belkę zasilającą łączysz z siecią wodociągową, tymczasem belka powrotna będzie połączona z kanalizacją.

Gdy sieć jest podłączona, możesz otworzyć jeden obwód grzewczy puścić przez niego wodę. Jak przeprowadzić odpowietrzenie podłogówki: na zasilaniu czy powrocie? Tu odpowiedź jest oczywista. Po odkręceniu wody będziesz obserwował, jak powietrze wraz z wodą wydostaje się z belki powrotnej i trafia do kanalizacji. Tak długo, jak będziesz widział pęcherzyki powietrza w wypływającej wodzie, proces będziesz musiał kontynuować. Taką samą procedurę musisz zastosować w stosunku do każdej pętli w układzie.

Czasochłonne odpowietrzanie podłogówki

Jeśli miałeś do czynienia z odpowietrzaniem grzejników w tradycyjnej instalacji, z pewnością wiesz, ile czasu to zajmuje. W takich sieciach powietrze gromadzi się w najwyżej położonym grzejniku i wypuszczenie gazu z układu zajmie zaledwie kilka minut.

Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe to problem bardziej skomplikowany i wymagający więcej uwagi. Charakterystyka układu sprawia, że powietrze może gromadzić się w załamaniach rurek w najwyżej położonych punktach. Dlatego usunięcie powietrza wymaga znacznie więcej cierpliwości i oczywiście czasu. Jest to jednak proces jednorazowy przeprowadzany co kilka lat.

Jeśli jednak powietrze będzie pojawiało się w instalacji stale i jedna lub więcej pętli będą często zapowietrzone, prawdopodobnie czeka Cię naprawa lub wymiana instalacji. Może się bowiem okazać, że przy montażu popełniono poważne błędy konstrukcyjne. Ciągłe próby i szukanie sposobów na to, jak odpowietrzyć podłogówkę szybko staną się irytujące. W przypadku tak newralgicznego obszaru dla całego budynku, jakim jest ogrzewanie podłogowe, nie możesz stawiać na przypadkowe firmy. Jeśli będziesz potrzebował solidnych wykonawców do prac z instalacją grzewczą, możesz skorzystać z wiedzy Adrem. Zajmujemy się nie tylko szerokim zakresem prac wykończeniowych i remontowych. W naszych szeregach znajdują się również specjaliści od tworzenia instalacji. Solidnie przeprowadzony remont sprawi, że odpowietrzanie podłogówki przestanie Ci już spędzać sen z powiek.


📞 Zadzwoń do nas: 797 302 001 i uzyskaj bezpłatną 👷‍♀️ wycenę prac