Jak odnowić stare meble?
Stare meble stanowią unikalną dekorację wnętrza i nadają mu niepowtarzalnego charakteru. W wielu współczesnych aranżacjach stawia się właśnie na takie elementy wyposażenia. Żeby jednak mebel nie straszył, a zachwycał estetyką, musisz go odświeżyć. Podpowiadamy, jak odnowić stare meble i które z nich się do tego nadają.
Odrestaurowanie mebli – kiedy warto?
Wyprzedaże garażowe i komisy używanych mebli to miejsca, gdzie można znaleźć unikalne elementy wyposażenia. Może też zaskoczyć Cię zawartość strychu w domu babci czy kupionym obiekcie do remontu. Jednak nikt nie zostawia na strychu i nie wystawia na sprzedaż nowych mebli w doskonałym stanie. Będziesz musiał zatem poświęcić nieco czasu i pracy, żeby nadać im dawnego wyglądu. W takim razie, jak odnowić stare meble?
Przede wszystkim zastanów się, czy warto. Przede wszystkim meble niosące wartość sentymentalną lub wyjątkowo atrakcyjne warto odnawiać. Choć praktycznie każdy materiał wykorzystywany do tworzenia mebli można odnowić, największy sens ma odnawianie mebli drewnianych. Najczęściej to ten materiał był wykorzystywany do tworzenia dekoracyjnych frontów mebli. Warstwy kolorowego forniru przy pracach renowacyjnych nie zetrą się, czego nie można powiedzieć o nadruku na płytach meblowych. Ponadto trwałość i jednolita struktura drewna sprawiają, że odnawianie starych mebli pozwoli korzystać z nich przez najbliższych wiele lat.
Odnawianie mebli drewnianych – zacznij od starcia starych powierzchni
Prace renowacyjne rozpocznij od dokładnego umycia mebla i starcia starej powłoki. Najczęściej stare meble drewniane były lakierowane i wykańczane na tak zwany wysoki połysk. Pod wpływem wilgoci i po latach użytkowania ta warstwa może być mało estetyczna i będzie odchodzić. Dlatego musisz ją zdjąć lub choćby zmatowić, żeby odrestaurowanie mebli przyniosło widoczny efekt.
Do szlifowania najlepiej użyj papieru ściernego, a prace wykonuj bez użycia elektronarzędzi. Prace ręczne zalecane są szczególnie przy krzesłach czy meblach o bardzo dużej ilości szczegółów i dekoracyjnej powierzchni. Przy blatach stołów czy płaskich ścianach szaf możesz wspomagać się szlifierkami oscylacyjnymi. Pamiętaj o tym, żeby prowadzić szlifowanie w kierunku włókien, co zapobiega uszkodzeniu powierzchni drewna. Ponadto do pracy zastosuj papier ścierny o drobnej gradacji, najlepiej 150 – 200.
Czym i jak pomalować stare meble?
Po zmatowieniu całej powierzchni lakieru na meblu, musisz dokładnie usunąć wszelkie luźne elementy i możesz przejść do malowania. Zanim dowiesz się, jak pomalować stare meble, zastanów się czym to zrobić. Przede wszystkim warto zaimpregnować podłoże specjalnym preparatem, który ochroni drewno przed działaniem wilgoci. Jeśli chcesz pozostawić naturalny wygląd mebla, sięgnij po przezroczysty preparat, żeby nie zmienić odcieni w strukturze drewna.
Kolejny krok to wybór farby. Sięgnij po preparaty, które przeznaczone są właśnie do malowania powierzchni drewnianych. Nie wybieraj farb uniwersalnych do wszystkich powierzchni, ponieważ na meblach się nie sprawdzą. Dobrym rozwiązaniem będzie lakier bezbarwny przeznaczony właśnie do renowacji mebli, który uwypukli naturalny wygląd drewna. Znajdziesz taki w marketach budowlanych.
Kolejne podpowiedzi na temat jak odrestaurować stare meble dotyczą akcesoriów malarskich. Najlepiej do malowania użyć pędzli ręcznych o krótkim włosiu. Przy malowaniu okrągłych nóg stołów czy krzeseł lepiej sprawdzą się pędzle o okrągłym kształcie włosia. Z kolei do malowania blatów stołów może przydać się mały wałek.
Jak odnowić stare meble – dodatkowe porady
Samo malowanie starych mebli nie jest jedyną pracą, jaką trzeba przy nich wykonać. W meblach często znajdują się metalowe elementy, które także musisz wyjąć, oczyścić z korozji i pomalować. Przy krzesłach może być potrzebna praca tapicera i odnowienie ich obicia. Z kolei przy bardziej zniszczonych meblach lub wobec braku czasu zastanów się nad powierzeniem prac specjalistycznym firmom renowacyjnym.