Jak oddzielić kuchnię od salonu?
Otwarcie kuchni na salon jest już niemal standardem w nowoczesnych wnętrzach. Sprawia, że całe mieszkanie staje się bardziej przestronne, a niejednokrotnie otwiera kuchnię na światło dzienne. Jednak zawsze należy wykonać jakąś formę oddzielenia kuchni od salonu. Jak to zrobić, żeby zachować przestrzeń i efektowny styl wnętrza?
Dlaczego oddzielenie kuchni od salonu jest niezbędne?
Długo można wymieniać zalety otwarcia kuchni na salon, dlatego w wielu domach i mieszkaniach stosuje się takie rozwiązanie. Niezależnie od układu pomieszczeń i ich rozmiarów należy wyznaczyć wyraźny podział między obiema strefami. Wówczas można uniknąć sytuacji, w której odpoczywając w salonie, będziesz miał wrażenie, że przebywasz w kuchni i odwrotnie. Jednocześnie tworząc przegrodę, pamiętaj o utrzymaniu wolnej przestrzeni pomiędzy pomieszczeniami.
Oddzielenie wnętrz o różnym przeznaczeniu będzie miało wpływ przede wszystkim na funkcjonalność wnętrza. Mebel stanowiący odgrodzenie pomieszczeń bardzo często będzie pełnił dodatkową funkcję użytkową. Co więcej, taka przegroda może poprawić walory estetyczne mieszkania i lepiej wyeksponować charakter wybranej stylistyki. Dlatego niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego elementu oddzielającego przestrzenie i wykończenie go w odpowiedni sposób.
Jak oddzielić kuchnię od salonu elementem zabudowy?
Najbardziej powszechną odpowiezią na to, jak oddzielić kuchnię od salonu, jest wykorzystanie zabudowy kuchennej. Jeśli stoisz przed momentem wyboru mebli do kuchni, łatwiej będzie Ci rozplanować ich układ w wybrany sposób. Możesz wybrać słupek, który sięgnie szczytów szafek wiszących. Dzięki temu pozostawisz przestrzeń powyżej mebli, a jednocześnie zasłonisz całkowicie wybraną część kuchenną. Innym rozwiązaniem będzie wstawienie w progu kredensu lub oddzielnej szafy. W każdym z tych przypadków musisz dobrze przemyśleć, w jaki sposób zagospodarujesz tylną część mebla.
Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie baru z wysokimi półkami na kieliszki lub bez. Świetnie zaprezentują się przy nim wysokie krzesła po obu stronach, na których można przysiąść, pijąc kawę czy coś mocniejszego. Barek daje możliwość stworzenia wysokiego blatu, który może pełnić wiele funkcji. Jeśli w pewnym momencie uznasz go za denerwujący, ustaw na nim ekspres do kawy czy dekoracje kwiatowe.
W mieszkaniach o niewielkich rozmiarach, w których ważny jest każdy centymetr powierzchni, można spotkać półścianki. To ściana murowana lub wykonywana z elementów suchej zabudowy, która sięga do wysokości kilkudziesięciu centymetrów. W przypadku kuchni możesz zakończyć ją nieco wyżej niż powierzchnia blatu. Półścianka w kuchni wyraźnie wydziela przestrzeń i nie zajmuje wiele miejsca. Może też stanowić bardzo efektowne oddzielenie kuchni od salonu, ponieważ sam wybierzesz sposób wykończenia jej powierzchni. Sprawdzą się tu płytki ceramiczne w postaci mozaiki, panele lub drewniana boazeria. Górną część zagospodarujesz w dowolny sposób, układając na niej dekoracje albo doniczki z kwiatami czy ziołami.
Oddzielenie przestrzeni blatem lub stołem
Planowanie podziału ma na celu nie tylko zasłonięcie kuchni. Oddzielenie kuchni od salonu może stworzyć nową funkcjonalną przestrzeń w mieszkaniu. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest wstawienie stołu i stworzenie w ten sposób jadalni. W zależności od przestrzeni, jaką dysponujesz, możesz ustawić krzesła po obu stronach lub tylko w części salonu.
Jak oddzielić kuchnię od salonu w inny sposób? Stwórz linię podziału za pomocą blatu kuchennego lub wyspy. Powstanie w ten sposób przestrzeń robocza, co poprawi funkcjonalność kuchni i sprawi, że wewnątrz będzie więcej miejsca. Możesz zastawić całą przestrzeń, pozostawiając jedynie część wolnego miejsca na przejście. Dzięki temu zyskasz bardzo dużo miejsca do przygotowywania posiłków, a także eksponowania zastawy kuchennej czy ciekawych elementów jej wyposażenia.
Wszystkie przedstawione tu sposoby na to, czym oddzielić kuchnię od salonu mają podobne wady i zalety. Wszystkie rozwiązania pozostawią wiele wolnej przestrzeni, a jednocześnie wyraźnie oddzielą strefę relaksu od części kuchennej. Są też bardzo funkcjonalne i wygodne z punktu widzenia osoby przygotowującej posiłek. To jednak pomysły aranżacyjne dla odważnych, ponieważ wszystkie prace prowadzone w kuchni i jej wyposażenie będą wyeksponowane.
Inne pomysły na efektowne oddzielenie kuchni od salonu
Nie odpowiada Ci żaden z wymienionych sposobów? Dalej nie wiesz czym oddzielić kuchnię od salonu? Pora zaprzęgnąć do pracy swoją wyobraźnię. Przy specyficznym układzie pomieszczeń wystarczy odpowiednio ustawić sofę. Wówczas jej oparcie będzie tworzyło naturalny podział wnętrza. Ciekawym pomysłem będzie ustawianie stolika RTV i telewizora jako przegrody pomiędzy pomieszczeniami. Telewizor odwróci uwagę Twoich gości od prac w kuchni i jednocześnie pozwoli Ci utrzymać z nimi kontakt w czasie rozmowy.
Znakomitym sposobem na to, jak oddzielić salon od kuchni, jest wyznaczenie granicy poprzez wstawienie półki na wino. Nie ma znaczenia, czy jesteś miłośnikiem tego trunku, sam go tworzysz, a może kompletnie nie znasz się na winach. Wówczas zapełnisz półkę pustymi dekoracyjnymi butelkami. Zaletą półki jest dowolny dobór jej rozmiarów i pozostawianie względnej transparentności. Możesz sięgnąć także po regały z przeszklonymi półkami lub ażurowe meblościanki. Takie przestrzenie mogą stać się funkcjonalnym meblem, a jednocześnie pozostawiają poczucie wolnej przestrzeni. Jeśli wciąż nie masz koncepcji na to, jak oddzielić kuchnię od salonu, skontaktuj się z biurem Adrem. Dysponujemy wykwalifikowaną kadrą nie tylko z dziedziny wykańczania wnętrz, ale także ich projektowania. Korzystając z naszych usług, możesz liczyć na interesujący nowoczesny projekt, a także sumienne wykonanie zabudowy czy półścianek. Może ten etap prac będzie krokiem do remontu całej kuchni i dłuższej współpracy z Adrem?