Jak kłaść panele podłogowe?
Panele są jednym z najpopularniejszych sposobów na wykończenie podłogi. Już samo układanie paneli jako proces nie jest skomplikowane i zachęca do sięgnięcia po ten element wyposażenia. Specjalistów w tej dziedzinie jest wielu, jednak zawsze warto zgłębić wiedzę i poprawić swoje umiejętności. Podpowiadamy, jak kłaść panele i o czym należy pamiętać podczas tej pracy.
Montaż paneli podłogowych
Panele podłogowe to elementy wyposażenia wnętrz wykonane głównie z materiałów drewnopochodnych. W zależności od technologii ich wykonania mogą mieć różną fakturę i trwałość. W nowoczesnych produktach wzór wykonywany jest za pomocą nadruku komputerowego, dlatego ich wygląd może być niemal dowolny. Najczęściej inspirowany jest naturalnym drewnem lub kamieniem.
Panele są jednym z najtańszych sposobów na wykończenie podłogi. Jednocześnie nie ustępują estetyką płytkom ceramicznym czy podłodze drewnianej. Po stronie zalet należy postawić także ich niewielką wagę i poczucie ciepła, które dają w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Dzięki temu chętnie stosowane są w obiektach mieszkalnych.
Sporą zaletą jest również montaż paneli podłogowych, który nie sprawia trudności nawet amatorom. Wynika to z dokładnych wymiarów wszystkich elementów, a także systemów ułatwiających łączenie paneli. W zależności od producenta sposób łączenia może być inny. Najczęściej jednak wykorzystywana jest znana w budownictwie zasada łączenia na pióro i wpust. Panele można montować również na innych podłożach jak płytki czy parkiet bez potrzeby demontażu starej warstwy.
Wymieniając zalety paneli i tłumacząc, jak się kładzie panele, dla równowagi należy wspomnieć o kilku wadach tego materiału. Najczęściej zarzuty pod adresem paneli dotyczą ich słabej trwałości. Gorszej jakości panele mogą się wycierać i tracić atrakcyjny wygląd. Problemy mogą pojawić się również w przypadku niedokładnego montażu. Wówczas po pewnym czasie w podłożu pojawiają się niebezpieczne szczeliny.
Przygotowanie materiałów i podłoża do układania paneli
W przypadku paneli podłogowych ich montaż nie wymaga bardzo gładkiego podłoża. Wynika to z konstrukcji tak zwanej pływającej podłogi. Panele są połączone ze sobą, a nie z podłożem, dlatego w mniejszym zakresie odtwarzają jego nierówności. Pozwala to układać elementy na płytkach ceramicznych, starych panelach czy naturalnym kamieniu.
Do wykończenia podłogi panelami w mieszkaniu wystarczy jeden dzień. Jak położyć panele podłogowe w tak krótkim okresie? Przede wszystkim trzeba wcześniej zamówić odpowiednią ilość paneli. Musisz obliczyć powierzchnię podłogi i dodać naddatek przewidziany na docinki. Specjaliści dodają 10 procent, jednak przy bardzo nieregularnym podłożu możesz doliczyć nawet dwa razy więcej. Wraz z panelami zadbaj o dostarczenie listew wykończeniowych przypodłogowych. Pamiętaj, żeby panele znalazły się na budowie przynajmniej dwa dni przed rozpoczęciem prac. Ten czas będzie potrzebny na dostosowanie wilgotności i temperatury materiału.
Do przeprowadzenia prac będą Ci potrzebne również podstawowe narzędzia. Choć specjaliści w różny sposób podchodzą do tego zagadnienia, nie obejdzie się bez takich przyrządów jak:
- miarka,
- ołówek,
- młotek gumowy,
- taśma klejąca,
- wyrzynarka lub gilotyna do paneli,
- kołki montażowe do listew maskujących.
W którą stronę kłaść panele?
Sporo osób zastanawia się, w którą stronę kłaść panele? Najczęściej elementy układane są prostopadle do ściany wyposażonej w okna. Jeśli w pomieszczeniu jest więcej ścian z oknami, jako punkt odniesienia wybierz tę na wprost wejścia. W ten sposób łączenia między panelami staną się mniej widoczne. Pozwala to także lepiej wyeksponować strukturę paneli i naniesiony na nie wzór. Wyjątkiem od tej zasady są pomieszczenia o nietypowych kształtach lub niewymiarowe. Wówczas zmiana kierunku ułożenia paneli spowoduje różnicę w odbiorze tego wnętrza.
Montaż paneli podłogowych krok po kroku
Podłoże jest przygotowane, panele o kilku dni czekają w koncie, a narzędzia leżą w pobliżu? Najwyższy czas, żeby zabrać się za pracę. W kilku krokach podpowiemy, jak położyć panele, żeby podłoga była gładka i zachowała estetykę na wiele lat. Musisz pamiętać, że są to ogólne zasady i często w zależności od konstrukcji prace mogą wyglądać nieco inaczej. Nasze sposoby układania paneli są sprawdzone na wielu budowach, jednak często indywidualne warunki zmuszają do wykonywania odstępstw od tych zasad.
Ułożenie warstw izolacyjnych
Zanim zaczniesz zastanawiać się jak kłaść panele, musisz przygotować warstwy izolacyjne. W tym celu w pierwszej kolejności na podłodze musisz ułożyć folię paroizolacyjną. Na płaskiej powierzchni rozłóż arkusze, a na łączenia przeznacz kilkanaście centymetrów zakładu. Folia zapobiegnie chłonięciu pary wodnej do podłoża. Krawędzie arkuszy wywiń w górę przy brzegach w taki sposób, żeby izolacja stworzyła kształt misy.
Kolejna warstwa to mata wygłuszająca, która ograniczy roznoszenie się hałasu. W niektórych panelach taka mata stanowi ich integralną część. Dlatego zwróć na to uwagę przed zakupem materiału. Mata musi być ułożona na podłożu i przylegać do ściany, jednak nie wchodzić na nią. Zadbaj, by łączenia folii i maty podkładowej mijały się ze sobą.
Montaż pierwszego rzędu
Układanie paneli podłogowych zaczyna się od prawidłowego montażu pierwszego rzędu. Jeśli panele będzie trzeba przyciąć na szerokości, połowę potrzebnego odcinka możesz wykonać na pierwszej listwie. W przypadku drobnych korekt pozostaw to na ostatnią listwę. Elementy układaj od naroża przy ścianie z oknem. Pomiędzy ścianą a pierwszym panelem pozostaw szczelinę do 10 mm, umieszczając w tej przestrzeni klin montażowy.
Kolejne panele umieszczaj piórem we wpuście już zamontowanego. Ostatni element będzie wymagał docinki, jednak pamiętaj, żeby fragment nie był krótszy niż 40 cm. Pozostały kawałek materiału umieść na początku kolejnego rzędu. W ten sposób łączenia paneli miną się i podłoga będzie stabilniejsza. Pamiętaj o tym, żeby kolejne rzędy paneli najpierw układać na wymiar na całej szerokości, a potem dobijać młotkiem do już położonych. W ten sposób unikniesz szczelin i poprawisz sztywność podłoża.
Prace przy ostatnim rządzie paneli i wykończenie podłogi
Prace pomiędzy pierwszym i ostatni rzędem paneli to sama przyjemność i natychmiast widać efekty. Problemy mogą pojawić się dopiero przy ostatniej warstwie. W tym wypadku z reguły potrzebne będzie docięcie paneli na szerokość. Pamiętaj o dokładnym zmierzeniu szczeliny i precyzyjnym układaniu, co zapobiegnie zniszczeniu folii izolacyjnej. Unikaj sytuacji, w której ostatni panel będzie węższy, niż 5 cm.
Na deser pozostają Ci prace wykończeniowe, które dopełnią całości wyposażenia. Nadmiar folii izolacyjnej możesz odciąć, a po wyjęciu klinów dystansowych możesz mocować listwy maskujące przy ścianach czy słupach. Następnie czeka Cię tylko obróbka strefy w obrębie progów. Na listwach maskujących zamontuj zaślepki, a próg zabezpiecz odpowiednim elementem wykończeniowym.
Układanie paneli – komu zlecić?
Jak wspominaliśmy już kilkukrotnie, montaż paneli podłogowych jest stosunkowo łatwy i nie powinien sprawić większych trudności. Jeśli jednak po przeczytaniu poradnika jesteś przerażony skalą prac, lepiej powierz je komuś innemu. Nie każdy musi być mistrzem we wszystkich dziedzinach. Kiedy będziesz zajmował się swoją dziedziną, pracownicy budowlani wykonają prace wykończeniowe w obrębie podłogi. Wybierając odpowiedniego wykonawcę, zadbaj o to, żeby dysponował doświadczoną ekipą. Wówczas uniknie błędów, które wymieniliśmy w poradniku i będziesz cieszył się doskonałą jakością podłogi przez wiele lat. Poradnik powstawał w konsultacji z ekspertami z Adrem. Jeśli więc potrzebujesz ludzi, którzy wiedzą, na czym polegają prace budowlane, skontaktuj się z naszym biurem. Zyskasz gwarancję wysokiej jakości wykonanych prac, a w razie potrzeby pomoc w innych zadaniach.